Recenzja

Jak kochać zwierzęta

Prawie każdy z nas oglądał lub zna filmy przyrodnicze Davida Attenborough, znanego na całym świecie biologa i popularyzatora. Wielu czytało jego książki. Przed laty już ostrzegał nas, całą ludzkość, iż niszczenie naturalnych siedlisk ssaków, ptaków, owadów, gadów, płazów, ryb, a także roślin i mikroorganizmów doprowadzi do stopniowej zagłady tego wrażliwego ekosystemu. Jego ostatnie filmy po znamiennymi tytułami: Czy zmieniamy naszą planetę? i Czy możemy ocalić Ziemię?, aż nadto pokazywały skutki naszych ludzkich czy korporacyjnych działań.

 

 

Henry Mance idzie trochę dalej, pokazuje jak homo sapiens przenosząc swoje kulturowe przyzwyczajenia na świat natury i zwierząt niszczy go krok po kroku. Jego dziennikarskie śledztwo, dobrze osadzone w tradycji anglosaskiej szkoły eseistycznej, często w błyskotliwej zdystansowanej formie pokazuje nam nasze okrucieństwo, wykorzystywane w sposób mechaniczny, do zabijania udomowionych zwierząt. Aby uwiarygodnić własną argumentację zatrudnia się w ubojni, rzeźni i na fermie hodowlanej. Jako wegetarianin, żyjąc z żoną weganką stara się w sposób logiczny wykazać jakimi kierowali się pobudkami, mając na uwadze w obcowaniu ze zwierzętami; sami posiadają kota oraz gromadę żab, ich dobrostan, potrzeby emocjonalne, przyzwyczajenia i wyuczone stadne zachowania.

 Czy ludzkość jest w stanie odroczyć zagładę zwierzęcego świata, szanując ich prawa do życia zgodnego z ich naturą, psychiką, życiem emocjonalnym? Na to fundamentalne putanie Mance stara się znaleźć odpowiedź rozmawiając z wieloma ludźmi zajmującymi się światem zwierząt domowych, ale przede wszystkim żyjących na swoich pierwotnych dzikich terenach. Czy znalazł właściwą odpowiedź, trafną argumentację? Każdy z jego interlokutorów, czy to hodowca, aktywista, właściciel ogrodu zoologicznego, wizjoner, analityk, ale również kucharz rozpatruje te skomplikowane sprawy patrząc na nie z własnej perspektywy. Dzięki temu możemy na sprawy reintrodukcji zwierząt do ich pierwotnego ekosystemu spoglądać z kilku stron. Od strony argumentów ekologów, biologów, właścicieli ZOO, psychologów, a skończywszy na aktywistach.

Książka miejscami dowcipna, lekko się ją czyta pomimo, iż dotyka i pokazuje nasze okrucieństwo i bezmyślność, również to zawoalowane dobrostanem zwierząt. Książka tak ważna, iż powinno się ją zalecić jako obowiązkową lekturę na lekcjach biologii czy ekologii w liceach, nie mówiąc już o studentach uniwersytetów, w tym przyrodniczych. Uzupełnia naszą wiedzę o potrzebach, uczuciach, czy zwyczajach naszych braci mniejszych. Powinna stać na półce obok takich publikacji jak Carla Safina „Co myślą i czują zwierzęta”, Erica Barataya „Zwierzęcy punkt widzenia”, czy Temple Grandina „Zrozumieć zwierzęta”.

To jest pewne, jesteśmy jednymi z najbardziej ekspansywnych i agresywnych ssaków na ziemi. Uzurpujemy sobie prawo do kierowania losem innych ssaków, hodujemy je dla ich mięsa, zabijamy, zjadamy, umieszczamy w klatkach, dla ich dobra i ochrony, zrywając ich więzi z naturalnymi warunkami w jakich żyły, z ich rodziną, stadem w jakim dojrzewały, krzyżujemy je genetycznie, badamy i wykorzystujemy w laboratoriach, oglądamy na wybiegach, mając świadomość, że to nie jest ich naturalne środowisko. Piszemy o tym, oglądamy filmy, idziemy z rodziną do ZOO, wyjeżdżamy na safari oglądając zwierzęta w ich naturze, a mimo wszystko przez te wszystkie lata zdołaliśmy doprowadzić tylko do wyeliminowania z cyrków żywych zwierząt. A co z całą resztą, z losem naszych braci mniejszych? Pyta też Mance, a to pytanie zwielokrotnione jest przez echo zabijanych zwierząt, krzyżowanych
i wykorzystywanych często w nieludzki sposób.

Warto zadać pytanie: Czy potrafimy wyjść z klatki naszych odziedziczonych przyzwyczajeń?

 

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Jak kochać zwierzęta
  • Podtytuł: w świecie człowieka
  • Tytuł oryginału: How to Love Animals
  • Seria/cykl: X - Varia
  • ISBN: 978-83-8188-425-9
  • EAN13: 9788381884259
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 496
  • Format: 15.0 x 22.5 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Henry Mance
  • Tłumacz: Norbert Radomski
  • Gatunek: Literatura faktu
  • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
  • Miejsce wydania: Poznań

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się