Recenzja

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi dla nastolatek

Wszyscy pamiętamy klasyczne już tytuly Dana Carnegiego, autora specjalizującego się w książkach z zakresu samorozwoju oraz umiejętności interpersonalnych takie jak: "Jak przestać się martwić i zacząć żyć", "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi". Setki tysięcy egzemplarzy ich polskich tłumaczeń sprzedało wydawnictwo Studio EMKA. Jego śladem podążyła jego córka Donna Dale Carnegie, która doskonale zdaje sobie sprawę jak idąc tropami swojego sławnego ojca przemienić je w poradnik przeznaczony dla nastolatek. To one przecież będą niedługo wchodzić w dorosłe życie, a warto korzystając ze sprawdzonych mądrości omijać czyhające na nie życiowe zasadzki.

Wiek młodzieńczy przynosi młodemu pokoleniu wiele ciekawych doznań i nowych sytuacji życiowych, na przykład wynikających z zawirowań komunikacyjnych i interpersonalnych, tak z rówieśnikami, jak i pokoleniem własnych  rodziców.
Donna Dale Carnegie , córka Dana Carnegie i zarazem główny udziałowiec i prezes firmy Dle Carnegie& Associates na kanwie klasycznej  książki swojego ojca "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi" dopisała swoją własną ścieżkę złożoną z  ciekawych doświadczeń i obserwacji. Jej książka to właściwie miniporadnik - jak unikać stresowych sytuacji w codziennych kontaktach z rówieśnikami. Jak pozornie nasze słabości przekształcić w skuteczną broń pomocną w rozładowywaniu konfliktów i napięć.

Młode dziewczyny w tym trudnym okresie szybkiego dojrzewania często poddają się negatywnym emocjom, próbując ustanawiać swoje własne hierarchie w grupach rówieśniczych toczą często niepotrzebne spory i destrukcyjne kłótnie. Podstawową zasadę jaką wprowadził Carnegie w swoich dwóch klasycznych publikacjach było - unikanie konfliktów i napięć. Gdyż jak pisał - do niczego pozytywnego to nie prowadzi. Zajmuje naszą energię, rozprasza, działa destrukcyjnie na nasze planowane działania.

Donna Carnegie uczy w swoim poradniku skierowanym do młodych nastolatek skutecznych metod wywierania pozytywnego wpływu na rówieśniczki i innych ludzi, po to by w ten sposób pomóc sobie w radzeniu z własnymi błędami. Nikt nie jest doskonały, nikt nie rodzi się mądry, do tego stopnia aby przy okazji nie popełnić prostych błędów.
Książka uzupełniona jest w test i przykłady wzięte z życia,  a także najczęściej zadawane przez czytelniczki i uczestniczki jej kursów pytania. Każdy z rozdziałów posiada na końcu praktyczne rady użyteczne dla każdej nastolatki chcącej coś zmienić w swoim postępowaniu i życiu.

Kolejną złotą zasadą stosowaną prze Carnegiego jest "Nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj". Jak często popełniamy właśnie takie szkolne błędy niech świadczy o tym fakt, iż było to jedno z najczęstszych pytań zgłaszanych przez nastolatki ankietowane przez Donnę Carnegie.

Kolejną praktyczną wiedzą jaką dzieli się z nastolatkami Donna jest praktyka sekretu komunikowania się z ludźmi. Okazuje się, że nie jest to wcale łatwe zagadnienie. Łączy się z nią sztuka słuchania innych. Ta połączona ze sobą wiedza tworzy fundament carnegierowskiej sztuki zdobywania i zjednywania sobie ludzi. Bo to z nimi będą nostoletnie dziewczyny tworzyć w dorosłym życiu relacje. To z nimi będą niejednokrotnie wchodzić w biznesowe interakcje często decydujące o ich pierwszych sukcesach.

Recenzowana książka

 • Tytuł: Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi dla nastolatek
 • Tytuł oryginału: How To Win Friends and Influence People for Teen Girls
 • Seria/cykl: Nauki społeczne, Psychologia
 • ISBN: 978-83-66142-18-3
 • EAN13: 9788366142183
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 224
 • Format: 12.5x18.3 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: Donna Dale Carnegie
 • Tłumacz: Dorota Piotrowska
 • Gatunek: Poradnik
 • Wydawca: Studio EMKA
 • Miejsce wydania: Warszawa

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się