Recenzja

Jestem, ocalałem - recenzja

Nie przepadam za książkami polskich autorów. Zazwyczaj razi mnie prosty język, zdania wzięte prosto z ulicy i płytka, uwłaczająca inteligencji fabuła. Po drugiej stronie są autorzy uznani, którzy dla odmiany wykazują czytelnikowi, że jedynym sposobem na opis rzeczywistości jest szyderstwo i kpina z tych, którzy nie potrafią dostosować się do zmieniającego się świata.

Na tym tle książka Gabriela Kamińskiego wyróżnia się łagodnością i wyrozumiałością wobec ludzkiego losu. Jest w nim zgoda na przemijanie, na różnorodność doświadczeń i postaw. Na szczególną uwagę zasługuje język - bardzo giętki i potoczysty, dbający o frazę i czystość przekazu. Ta książka pokazuje, jak wiele znaczeń odbija się w zbitkach liter. Widać, że autor cały zanurzony jest w literaturze, doskonale wie jak poczynać sobie ze słowami, by uzyskać zamierzony efekt.

"Jestem, ocalałem" to zbiór poematów, w których Gabriel Kamiński prowadzi nas przez swoje wspomnienia, przez życie od najwcześniejszych lat. Nie brak tu kolegów ze szkoły i podwórka, band dzielnicowych, które dawno odeszły już w zapomnienie. Wrocław jawi się jako zbiór oddalonych od siebie skupisk ludzkich, gdzie należało przestrzegać ustalonych reguł i zachowywać odpowiedni dystans od innych. Samodzielna wędrówka do oddalonej dzielnicy była wyprawą, która mogła zakończyć się tragicznie.
Czytając książkę miałam wrażenie, że autor otwiera różne szuflady i wyciąga z nich wspomnienia, której najmocniej odcisnęły się w jego pamięci. I nie są to tylko zatarte wrażenia z dzieciństwa, równie mocno pamięta młodość czy wchodzenie w dorosłość. Pojawia się także nowe pokolenie, żony i nieuchronne zmiany, które podczas życia nas dotykają.
Książkę wzbogacają zdjęcia autora oraz miejsc, o których pisze. Na ich podstawie najlepiej widać, jak przestrzeń powojennego Wrocławia coraz mocniej się kurczy, coraz mniej luk pomiędzy budynkami, coraz ciaśniejsze są w nim parki.

Warto przeczytać tę książkę. Choćby po to, żeby zanurzyć się w zmieniającą się, dynamiczną przestrzeń tego miasta.
Polecam.

Więcej o książce

Recenzowana książka

 • Tytuł: Jestem, ocalałem
 • ISBN: 978-83-7977-216-2
 • EAN13: 9788379772162
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 112
 • Format: 20 x 20 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: Gabriel Leonard Kamiński
 • Tłumacze:
  • Gatunek: Poemat
  • Wydawca: Oficyna wydawnicza ATUT
  • Miejsce wydania: Wrocław

  Poinformuj Redakcję

  Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

  Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

  Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

  Zaloguj się


  Zarejestruj się

  Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

  Zarejestruj się

  Wyloguj się