Dom Wydawniczy REBIS kolejny raz wstrzeliwuje się ciekawą, nietuzinkową publikacją w dużą imprezę jaką są Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Piłkarskie emocje, fakty i ciekawostki wypełniające książkę Joanny Bachanek zatytułowaną "Katar 2022. Skarb Młodego Kibica" powinny zainteresować nie tylko młodych kibiców.
Przystępna wiedza, podana skrótowo, ale zawsze zaskakująco konkretna i oparta na faktach porządkuje nasze wiadomości, co do samych rozgrywek. Przy okazji osadzona jest głęboko w historii poszczególnych zespołów; pierwszych zwycięzców Pucharu Rimeta, bo taką początkowo nazwę nosił mundial. Zawiera niezbędne informacje, a te wyróżnione i oprawione graficznie nie gubią się nam po drodze, lecz wpisują się na trwałe w naszą pamięć. Także nie musisz być wyjątkowo spostrzegawczy, by śledzić na kartach tej publikacji zmienne losy światowej piłki nożnej; tego współczesnego opium dla mas, a także fenomenu medialnego, który na trwałe wszedł do annałów kultury masowej. Bo co by nie mówić, piłka nożna króluje nam od przeszło stu lat.
A gdybyście nie wiedzieli, to wszystko zaczęło się w 1845 w Rugby School w środkowej Anglii. Kluczowe dla rozwoju piłki nożnej okazały się reguły spisane w Cambridge w 1848 i w Sheffield w 1857. Od tego momentu można mówić o stopniowym oddzielaniu się piłki nożnej od rugby. Ale zasady gier dotyczących kopania z wykorzystaniem "nóg" sięgają grubo w wstecz, aż do starożytności, za przykład służyć nam mogą na przykład gry Rzymian lub Greków. W Starożytnej Grecji jako rozrywkę traktowano grę episkyros, z której następnie stworzono rzymską grę harpastum. Różne gry związane z okrągłym lub owalnym przedmiotem znali także Chińczycy, Celtowie, Wikingowie, Indianie, Eskimosi, Aborygeni czy też Maorysi. Tak że piłka stała się międzynarodowa na długo przed ustaleniem zasad meczy międzypaństwowych.
Oprócz krótkiej historii dotychczasowych rozgrywek i charakterystyk poszczególnych drużyn biorących udział aktualnych 22. Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej zorganizowanych przez FIFA, które tym razem odbywają się w Katarze, od 20 listopada do 18 grudnia 2022 r, paaństwie położonym we wschodniej części Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską. (Jego stolicą jest Doha. Inne większe miasta to Ar-Rajjan, Musajid, Al-Wakra, Chaur, Duchan, Umm Bab), autorka poświęciła prawie połowę miejsca polskiej drużynie; drodze do udziału w mistrzostwach czyli eliminacjom, a to wszystko rozrysowane tak, aby każdy mógł sam rozrysować na zamieszczonych infografikach ustawienie zawodników - naszych i przeciwnika. Ważny elementem jest rozdział poświęcony sędziowaniu i sędziom, w tym Polakom wylosowanym przez FIFA. Wbrew pozorom, to od ich niełatwej pracy zależy sprawny przebieg meczowych rozgrywek; często muszą rozładowywać emocje i konflikty towarzyszące grze zawodników.
Mimo, iż mamy już za sobą połowę zaplanowanych rozgrywek, i czekają na półfinały, a także najważniejsze mecze, o pierwsze, drugie i trzecie miejsce, to warto sięgnąć po tą przydatną publikację. Jej wartość bowiem nie kończy się z dniem końcowego gwizdka. To w równej mierze może stanowić mundialową pamiątka, przede wszystkim dla tych, którzy z róźnych powodów nie mogli pojechać do Kataru czy też śledzić na bieżąco rozgrywek w telewizji.
Książka jest bardzo starannie i profesjonalnie wydana; przykuwa uwagę świetna grafika i typografia, która w decydujący sposób wpływa na jej odbiór. W dużej mierze, to także zasługa autorki Joanny Bachanek, której fachowe podejście, sportowe zaangażowanie gwarantują wysoki poziom przekazywanej wiedzy.
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.