Recenzja

Kombinat zbrodni

 Jak czytam takie książki, to wydaje mi się, że faktycznie ten kraj istnieje tylko teoretycznie, chociaż z drugiej strony, jak mówił słynny świadek koronny ps.„Masa” - polska przestępczość zorganizowana przy innych światowych organizacjach, to „mafia trzepakowa”. Ale fakt faktem, iż w latach 90-tych, kiedy nastąpiło apogeum ich rozwoju, takie hasła jak „mafia Pruszkowska, Mokotowska, Wołomińska budziły strach i respekt.

 

 „Kombinat zbrodni” Ewy Ornackiej, to kolejna w jej dorobku dziennikarskim po „Tajemnicach zbrodni, „Alfabecie mafii”, Nowym alfabecie mafii” i „Wojnach kobiet” książka poświęcona historii przestępczości zorganizowanej w Polsce. A jest ona nierozerwalnie związana z tzw. transformacją gospodarczą: napady na hurtownie, kradzieże i grabieże Tir-ów, wymuszenia, narkotyki i w końcu porwania. W tej ostatniej działalności przestępczej wyspecjalizowała się tzw. „Grupa Mokotowska” kierowana na początku przez „Korka”, „Daksa”, potem „Bajbusa”.
Z tej książki, w której przewija się wiele wątków nie tylko przestępczych, ale także powiązań i współpracy z policją, także tą z Komendy Głównej i CBŚ, dowiadujemy się, dlaczego ten proceder mógł tak długo rozwijać się pod bokiem Komendy Głównej Policji. Przy okazji Ornacka ujawnia bardzo wiele zaniechań i błędów, szczególnie dotyczy to pracy prokuratorów, czyli szczebla odpowiedzialnego za wsadzenie za kratki polskich gangsterów i doprowadzenie do ich osądzenia.
Ornacka jak na dłoni pokazuje powiązania między policją, a poszczególnymi odłamami grupy „Mokotowskiej” czy „Pruszkowskiej”, stąd żadna z ofiar nie mogła się czuć bezpiecznie, mimo wyjątków w rodzaju Andrzeja Kawczyńskiego ps. „Kawior”, szefa Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym Komendy Stołecznej Policji czy Jana Fabiańczyka ps. Majami, funkcjonariusza stołecznej policji.  Ten swoisty węzeł gordyjski dodatkowo scalały powiązania służb z ówczesną jeszcze PRL-owską przestępczością zorganizowaną. Mówienie o tym światku per „mafia”, to tak naprawdę dodanie im jednej belki więcej na pagonach, a z rozmów Ornackiej z „Łysym” czyli Korkiem, Antkiem, Bajbusem, wyłania się obraz chłopaków z małych podwarszawskich wiosek, z wykształceniem co najwyżej zawodowym, którym marzyło się wielkie bogate światowe życie, jak w amerykańskich hollywoodzkich filmach. Ale oni nie wyciągnęli z nich żadnych wniosków.

Autorka „Wojny kobiet” obnaża przy okazji słabość polskiego państwa, w tym, jego struktur policyjno-sądowniczych, dochodzi do tego nasza polska specjalność zazdrość, zawiść i donosicielstwo. Sąsiad, znajomy, ktoś z rodziny,wszyscy oni pomagali „selekcjonować” kandydatów do „porwań dla okupu”. Opieszałość policji, nieudolność prokuratury, przewlekłość procedur sądowych prowadziło do tego, iż ofiary wolały zapłacić niż „bawić się”, jak mówiła jedna z ofiar, mężczyzna o imieniu Michał, w tą całą sprawiedliwość po Polsku.
Jak pisze na okładce jeden z recenzentów „Ewa Ornacka musiała zapukać do bram piekieł”...jeżeli to jest to Polskie Piekło, to powiem szczerze, współczuję każdemu kto się o nie otarł. I nie chodzi mi tylko o okrucieństwo „obcinaczy palców”, lecz o totalną obojętność, brak solidarności i współczucia, a także współpracy między nami, ludźmi, tu na dole, gdzie bierze swoje początki to całe polskie zło.

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Kombinat zbrodni
  • Podtytuł: Grupa mokotowska
  • Seria/cykl: X-Varia
  • ISBN: 978-83-8062-175-6
  • EAN13: 9788380621756
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 304
  • Format: 13.2z 20.2 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Ewa Ornacka
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Literatura faktu
    • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
    • Miejsce wydania: Poznań

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się