Recenzja

Kosmos jest super!

Kto próbowałby zaprzeczyć tak dobitnie postawionemu stwierdzeniu, tego pewnie uznano by za dyletanta, bo czyż od wieków człowiek nie spoglądał w niebo, z ciekawością pomieszaną ze strachem. Spadające gwiazdy, meteory towarzyszyły ludziom od wieków, a ci w swoich wierzeniach odnosili się do teorii kosmologicznych, a personalnie do bogów zamieszkujących niebo.

 

Od wieków, począwszy od słynnego mitu Ikara człowiek chciał dotrzeć jak najwyżej od ziemi, aby zobaczyć na własne oczy granice chmur, szlaki gwiazd i gwiazdozbiorów. Nie dziwi więc fakt, iż powstały na ten tematy setki książek, począwszy od literatury pięknej Julesa Verne’go „|Z ziemi na księżyc|”, „ Wokół księżyca”, album „Poznaj świat. Kosmos”, czy „Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia" – Olivera Jeffersa. Oczywiście jest tych pozycji całe multum, ale ja chciałbym polecić wam publikację Alice Harman pt.” Kosmos jest super!. 101 faktów, o których trzeba wiedzieć”.

Tak się składa, iż wiedza o człowieku sięga gwiazd a nawet ciut dalej. Modne stało się ostatnio obserwowanie nieba za pomocą domowego teleskopu. A trzeba przyznać, iż oprócz Kopernika, który ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo”, polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego mamy liczące się na świecie osiągnięcia w dziedzinie obserwacji nieba, planet, księżyców. Jednym z nich jest światowej sławy polski radioastronom prof. Wolszczan, współodkrywca pierwszych planet pozasłonecznych. Dołączają do niego młodzi astronomowie, członkowie zespołu OGLE, którzy w 2020 roku ogłosili odkrycie najmniejszej, znalezionej do tej pory planety swobodnej. Stąd moja zachęta, aby przy pomocy książki Alice Harman poszerzyć zakres swojej wiedzy o kosmosie, który ciągle zaskakuje nas czymś nowym, a to gwiazdą, planetą, czy programem cywilnych lotów na orbitę okołoziemską.


Alice jest redaktorką ponad czterdziestu bardzo mądrych książek dla dzieci i młodzieży, uwielbia jak sama pisze „tworzyć zabawne , przemyślane książki dla młodych czytelników.
Tak więc znajdziemy tu odpowiedzi na zdawałoby się przedziwne pytania, np. „Jak pachnie kosmos?”, „Dlaczego płacz w kosmosie mógłby pozbawić nas życia?”.
Zaczyna od stwierdzenia, iż nasza planeta Ziemia mieści się wewnątrz heliosfery Słońca, co oznacza, iż ma ono bezpośredni wpływ na naszą planetę i jej pole magnetyczne, a Ziemia porusza się wokół Słońca z ogromną prędkością, pokonując co roku odległość 940 mln kilometrów. Te i inne ciekawostki, jak np. najgorętszą planetą znajdującą się najbliżej Słońca nie jest Markury lecz Wenus, temperatura sięga tam 462 stop. Celcjusza, a Księżyc prawdopodobnie był kiedyś częścią Ziemi, stanowią dla nas nowe fakty, z którymi musimy się oswoić. Książka jest bogato ilustrowana, z licznymi wskazówkami – fotografiami i rysunkami, które pomogą nam unaocznić sobie, to o czym pisze Alicja.

 

Sto jeden faktów z dziedziny nauki o kosmosie, galaktykach, Układzie Słonecznym, hipotezach dotyczących kosmitów, czy pierścieniach Saturna, uzupełnia naszą wiedzę o rzeczy, co do których nie mieliśmy pojęcia, że istnieją i mają wpływ na naszą Ziemię. Tak jak i to, iż składamy się z kosmicznego pyłu, bowiem większość podstawowych materiałów z których się składamy jak cztery podstawowe pierwiastki: tlen, węgiel, wodór i azot powstawała na przestrzeni miliardów lat we wnętrzach gwiazd, po czym przemierzały kosmos, gdy gwiazdy eksplodowały. Nie ze wszystkim od razu przyjdzie się nam oswoić lub przejść nad tym do porządku dziennego, ale materiał przedstawiony przez Alice Harman jest logicznie ze sobą powiązany, fakty są niezaprzeczalne, a wiedza z nich płynąca, mimo iż pochodzi z kosmosu jest nieziemsko wytłumaczona, tak, iż każdy z nas jest w stanie ją zrozumieć i przyswoić. Polecam, szczególnie, na te jesienne dni, kiedy dni stają się coraz krótsze, noce dłuższe, a gwiazdy świecą krócej, tak, iż w połowie października pożegnamy się z „gwiezdnym latem”.

 


 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Kosmos jest super!
 • Podtytuł: 101 faktów, o których trzeba wiedzieć
 • ISBN: 978-83-8144-308-1
 • EAN13: 9788381443081
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 128
 • Format: 19.0 x 26.5 cm
 • Okładka: Twarda
 • Autor: Alice Harman
 • Tłumacz: Krzysztof Kietzman
 • Gatunek: Literatura dziecięca i młodzieżowa
 • Wydawca: Wydawnictwo Jedność
 • Miejsce wydania: Kielce

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się