Recenzja

Kot w Tokio

Koty w literaturze pełniły rolę wielce symboliczną i były inspiracją dla wielu arcydzieł, że wspomnę tu o „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa, „Przygody Alicji w krainie czarów” Carrolla, „Kiplinga Kot, który chodził własnymi drogami”, czy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”.

 

 

Połączenie japońskiego megamiasta Tokio z kotem, który w symbolice kraju Kwitnącej Wiśni pełni bardzo wieloznaczną funkcję wydaje się już na pierwszy rzut oka zadaniem nie tyle karkołomnym, co wielce symbolicznym. Kot bowiem w japońskiej mitologii może występować jako beneko – kot potrafiący zmieniać swoją postać. Jego nadprzyrodzone właściwości wywołują wiele konotacji; na przykład przy pomocy starego kota wzywano kociego demona (neko oni), w tym celu co noc odprawiano rytuały na cześć zwierzęcia, aż demon nie wszedł w jego ciało.

Pomimo, iż Nick Bradley z wykształcenia kulturoznawca poświęcił swoją pracę doktorską symbolice kota w kulturze japońskiej, to jeśli chodzi o jego przygodę z literaturą piękną, to jest to jego debiut. Życzyłbym sobie jak najwięcej, tak dojrzałych i błyskotliwych debiutów, również w naszej literaturze.

Wszystko wzięło swój początek od pewnego niezwykłego zlecenia na wykonanie tatuażu na skórze osiemnastoletniej Naomi. Nie było jednak takie zwykłe, lecz stanowiło niesamowite wyzwanie dla Kentarō , mistrza tradycyjnego tatuażu tebori. Już sama tematyka zdziwiła go, Naomi zażądała wykonania mapy miasta Tokio, z jego budynkami, ulicami, placami, zaułkami, rzekami i mostami. To trzydziestoparo milionowe megalopolis nawet dla takiego wytrawnego mistrza jak Kentarō stanowiło nie lada wyzwanie. I w końcu nie było by w tym nic dziwnego, lecz kiedy Kenatrō zbliżał się do końca swojej pracy zauważył szylkretowego kota o zielonych oczach siedzącego na dachu kamienicy z czerwoną dachówką, był to dom w którym mieszkał,  tak niepostrzeżenie wszedł do wnętrza tatuażu.

Od tego momentu Tokio staje się sceną na której w tej quasi powieści poznajemy historie różnych ludzi, ich losy niekiedy krzyżują się ze sobą, lecz zwykle rozgrywają się w różnych jego częściach. To miasto państwo jest jak pisze Bradley wielopoziomowym labiryntem, chimerą, zjawą, złudzeniem. Mieszają się w nim jak w tyglu dobro i zło, zmęczenie i okrucieństwo. Wszystko było by zwykłym ciągiem przeciwieństw, gdyby nie ten szylkretowy kot o zielonych oczach. Jawi się jako alter ego każdego z bohaterów jego opowieści. Jest na wpół realny, a na w pół wytworem ich podświadomości. Nick nie kryje swojego zauroczenia kulturą, symboliką japońską. Wplecione w tekst powiedzenia, zdania japońskie transliterowane na alfabet łaciński wplatają w fabułę dodatkowe znaczenia, które dla Japończyka są ważnym dopowiedzeniem języka ciała, gestu, a wypowiadane z różną artykulacją stanowią zupełnie inny wydźwięk.

Ten ogromny ludzki labirynt dzięki wrażliwości Bradley’a nabiera empatycznych cech i ludzkiego wymiaru. Poznajemy tu bezdomnego taksówkarza Ohashi mieszkającego w opuszczonym hotelu, uzależnionego od gier komputerowych mężczyznę, detektywa Ishikawę, który tropi zaginionych i ślady małżeńskich zdrad, a w tle mamy wieloznaczne, rozedrgane Tokio i cień szylkretowego kota.
Polecam szczególnie tym, którzy kochają koty i są miłośnikami Japonii, jej kultury, tradycji. Również ci, którzy pamiętają kino Akiry Kurosawy dostrzegą tu szkatułkową budowę brazów i ludzkich namiętności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Kot w Tokio
  • Tytuł oryginału: The Cat and the City
  • Seria/cykl: Lit. japońska
  • ISBN: 978-83-240-6276-8
  • EAN13: 9788324062768
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 336
  • Format: 14.0 x 20.5 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Nick Bradley
  • Tłumacz: Maria Makuch
  • Gatunek: Literatura piękna
  • Wydawca: Instytut Wydawniczy ZNAK
  • Miejsce wydania: Kraków

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się