Recenzja

Krew i zgliszcza, tom.2

Richard Overy, ceniony, znakomity brytyjski historyk, autor tej monumentalnej dwutomowej publikacji zatytułowanej „Krew i zgliszcza” dokonał rzeczy niemożliwej. Przeprowadził szczegółową analizę przyczyn II wojny światowej nazywając ją „wielką wojną imperiów – 1931 -1945”.

 

 

Wykorzystując najnowsze badania i opracowania, o czy świadczą zsumowane z obu tomów ponad stu pięćdziesięcio stronicowe przepisy zmienił nasze tradycyjne myślenie o genezie drugiej wojny światowej. Ten jeden z najkrwawszych konfliktów był według Overy’ego nową walką starych i nowych mocarstw imperialnych o nowe zdobycze kolonialne. I to nie Niemcy ją wywołali jak uczono nas w szkole, lecz Francja i Wielka Brytania. Odwraca to w pewien sposób punkt ciężkości, ale w niczym nie odbiera jej totalnego charakteru i okrucieństwa w stosunku do narodu żydowskiego jak i ludności cywilnej.

O ile w pierwszym tomie składającym się z czterech problemowych rozdziałów w których Ovey skupia się na omówieniu i analizie poszczególnych teatrów działań wojennych, strategii wojennej, wyścigiem zbrojeń, szczególnie między Japonią a Stanami Zjednoczonymi, nowinkami technicznymi, wynalazczością na usługach poszczególnych rodzajów wojsk. O tyle w drugiej zajmuje się gospodarką, elementami logistyki, zaopatrzenia, inaczej mówiąc ekonomią wojny, wcześniej często niedocenianej przez historyków, mobilizacją ludności cywilnej na rzecz wysiłku wojennego, a przy okazji analizuje skutki nocnych nalotów na Niemcy. Na koniec skupia swoją uwagę na genezie zbrodni i okrucieństwa, które towarzyszyło II wojnie światowej stając się jej nieodłącznym elementem.

Pomimo tak potraktowanej geografii i ekonomii wojny, jej totalnego charakteru, czyta się pracę Overy’ego napisaną przejrzystym językiem i dobrze przetłumaczoną niczym popularnonaukowy wykład, składający się na wielowątkową opowieść o wojnie białego człowieka z cywilizacją azjatycką, i wschodnią, będącą według niego kolonializmem nowego typu.

Najciekawszym wręcz proroczym jest rozdział jedenasty Overy w którym dokonuje interpretacji nowej powojennej globalnej ery, dowodząc, że to co obecnie przeżywamy jest w jakimś stopniu pokłosiem powojennej polityki, którą w dużej mierze narzucają Stany Zjednoczone, nowe globalne imperium wyrosłe na zgliszczach powojennych porządków.

Co do polskich akcentów jest ich w pracy Overy’ego bardzo niewiele. Pomija przyczyny klęski wrześniowej i późniejszy wysiłek wojenny. Wspomina o Karskim i jego raporcie o Holokauście, zauważa Związek Walki Zbrojnej, ale już Armii Krajowej i polskiemu państwu podziemnemu poświęca niewiele miejsca. Pomija raport Pileckiego i pomoc dla Żydów, a także uwarunkowania polskiej polityki zagranicznej na emigracji. Ta część Europy jawi mu się jako część nowej polityki kolonialnej, a cała Europa jako mniej ważna w odniesieniu do zmagań Cesarstwa Japonii z rodzącą się potęgą militarną i ekonomiczną Stanów Zjednoczonych, co zawiera się już w tytule książki „Wielka Wojna Imperiów 1931 – 1945”.

Ta gigantyczna, dwutomowa wiwisekcja przyczyn i podłoża II wojny światowej i jej imperialnego charakteru na trwale znajdzie swoje miejsce na półkach bibliotek i domowych księgozbiorów poświęconych opracowaniom II wojny światowej jako starcia starych i nowych kolonialnych imperiów.O czym informuje Wasz recenzent. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Krew i zgliszcza, tom.2
  • Podtytuł: Wielka Wojna Imperiów
  • Tytuł oryginału: Blood and Ruins: The Great Imperial War 1931-1945
  • ISBN: 978-83-8338-352-1
  • EAN13: 9788383383521
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 736
  • Format: 15.0 x 22.5 cm
  • Okładka: Twarda
  • Autor: Richard Overy
  • Tłumacz: Tomasz Fiedorek
  • Gatunek: Historia
  • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
  • Miejsce wydania: Poznań

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się