Recenzja

Kto go naprawdę zabił. Lobotomia 3.0

 W cyklu książek -  Kto go naprawdę zabił pt. "Teresa trawa robot" i "Lobotomia 3.0" Sumliński, jako dziennikarz śledczy mierzy się z śledztwem w sprawie zabójstwa błogosławionego już dziś księdza Jerzego Popiełuszki, idąc tropami, które wytyczył prokurator Andrzej Witkowski. Moim zdaniem książki Sumlińskiego obalają mity i otwierają oczy na mechanizmy kłamstwa i manipulacji społeczną pamięcią. Między innymi ukazywany jest tu mechanizm lobotomii społecznej, do dziś wszystkie te mechanizmy z jednej strony są ukazywane w książkach Sumlińskiego, a z drugiej strony pokazywane są efekty pracy i uczciwość prokuratora Witkowskiego.

 

 

 

 Jednocześnie ukazywany jest proces podważania wiarygodności prokuratora, który zebrał niepodważalne dowody na to, iż udział w planowaniu i tworzeniu grupy operacyjnej, której skótkiem była śmierć księdza Jerzego byli decydenci ówczesnego PRL-u w osobach genrałów Kiszczaka i  Jaruzelskiego, przyszłego pierwszego prezydenta formalnie niepodległej Trzeciej Rzeczpospolitej.
       Sumliński to współczesny rycerz prawdy. Jego książki, poczynając od tych o księdzu Jerzym, a kończąc choćby na książce "Niebezpieczne związki Komorowskiego" czy Andrzeja Leppera i Kto go zabił". Wszystkie te książki łamią tabu, wywlekają na widok publiczny niewygodne prawdy i fakty, za które sam Wojciech Sumliński zapłacił bardzo wysoką cenę,  łącznie z próba samobójczą i trzy miesięcznym pobytem w szpitalu. Ale jego pytanie są kluczowe i powinny być sprawiane by polska państwowość mogła być budowana na prawdzie.
Zacząć należy od pytania, „komu zależało i dlaczego?, żebyśmy przez lata wierzyli w to, że „Proces Chmielewskiego, Pietruszki i Piotrowskiego był jedynym właściwym procesem, i że to jedyni sprawcy? Czemu nikt nie podejmuje kwestii udziału w tych wydarzeniach radzieckich służb specjalnych, mimo, iż bardzo wielu wiarygodnych świadków zostało przesłuchanych przez prokuratora Andrzeja Witkowskiego. Czy morderstwo na księdzu Jerzym i prawda o nim, to cena za „Okrągły Stół”, i cena za dogadanie się z przesianą przez generała Kiszczaka tak zwaną opozycją solidarnościową. Na te i na wiele innych pytań odpowiadają również książki traktujące o śmierci błogosławionego księdza Jerzego. Czy prawda o jego śmierci ujawniała by ilość agentów SB w Kościele? Kto tak naprawdę obawia się ujawnienia prawdy o grze operacyjnej skutkującej śmiercią błogosławionego księdza Jerzego? Dlaczego wszystkie dokumenty dotyczącej tej gry są umieszczone w „Zbiorze Zastrzeżonym” Instytutu Pamięci Narodowej.

Książki Wojciecha Sumlińskiego, to jeden z poziomów na którym winna być oczyszczana Polska, bo bez powiedzenia sobie prawdy nie będziemy nigdy mogli być państwem, którego elity będą mogły myśleć i działać samodzielnie. Książki redaktora Sumlińskiego potwierdzają na co sam wielokrotnie kładę nacisk w swej zawodowej działalności i prywatnych rozmowach mianowicie, by się coś w Polsce mogło zmienić naprawdę, musi się wpierw coś zmienić w ludziach i książki Wojciecha Sumlińskiego pokazują jaka droga wiedzie do przemiany w ludzkich sercach i głowach.Aby coś mogło się zmienić pisze Sumliński musimy sobie zdać sprawę z tego, że jesteśmy podpięci pod telewizory, Internet i pozwalamy sobie każdego dnia na to, by podobnie tak jak pacjentów w Rosji poddawano nas lobotomii. Jesteśmy manipulowani, a kłamstwo staje się wtedy obowiązującą prawdą. Obracamy się w świecie podobnym do teatru cieni kreowanego przez inżynierów dusz rodem z tamtej PRL-owskiej epoki. Uleganie podsuwanym nam autorytetom ma sens o tyle, że ulegamy im nawet w tedy gdy nie ma to sensu.

Na końcu tej książki po przeczytaniu której spadają nam łuski z oczu, należy zadać sobie dwa pytania” Czemu, mimo dwóch lat rządów „Prawa i Sprawiedliwości” prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie Andrzej Witkowski nie prowadzi już śledztwa w sprawie wyjaśnienia przyczyn morderstwa na księdzu Jerzym skoro nie jest ono jeszcze wyjaśnione? i czemu Prezydent Duda, który swoją decyzją zablokował reformę sądów, do dziś prezydent Duda nie ujawnił Aneksu do „Raportu Wojskowych Służb Informacyjnych”?

Lektura książek Wojciecha Sumlińskiego i obserwacja otaczającej mnie rzeczywistości każe postawić bolesne, acz cokolwiek konieczne pytanie”: komu służy PiS i czy prezesowi Kaczyńskiemu starczy sił do przeprowadzania koniecznych i prawdziwych reform, tak by Polska mogła być państwem suwerennym i silnym? A tego sobie i państwu życzę, by nasz kraj był zdrowym i silnym organizmem, i aby elity mogły myśleć samodzielnie konieczne jest odkrywanie prawdy i rozliczanie odpowiedzialnych za zbrodnie, bo Państwo i obywatele będą silni wtedy, gdy o sile decydować będą elity niosące w sobie wartości moralne.

Marcin Antoniak

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Kto go naprawdę zabił Lobotomia 3.0
 • Podtytuł: Trzydzieści lat holocaustu prawdy o jego śmierci
 • Seria/cykl: Dziennikarskie śledztwo
 • ISBN: 978-83-938942-2-2
 • EAN13: 9788393894222
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 390
 • Format: 20.8 x 13.5 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: Wojciech Sumliński
 • Tłumacze:
  • Gatunek: Reportaż
  • Wydawca: WojciechSumliński Reporter
  • Miejsce wydania: Warszawa

  Poinformuj Redakcję

  Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

  Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

  Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

  Zaloguj się


  Zarejestruj się

  Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

  Zarejestruj się

  Wyloguj się