Recenzja

Ludzka wolność - Jak z nią żyć?

Niewielkiej objętości publikacja autorstwa Adama Szwedzika traktująca o istocie wolności, z dopiskiem „w meandrach współczesnych zagrożeń” jest bardzo ważną i na czasie wypowiedzią.  Żyjemy proszę państwa w czasach głębokiego chaosu, w którym wszyscy, od polityków, posłów, dziennikarzy, odmieniają ją przez wszystkie przypadki i zwykle nadużywają, tak jak słowa demokracja.

 

Wolność jest indywidualna, a zarazem personalna, przekazana nam w genach, ale również wbudowana w naszą egzystencję jako filar sine qua non naszego własnego osobistego rozwoju. Bez jej zrozumienia, pojęcia, jak jest ważna nie jesteśmy w stanie sprecyzować i zracjonalizować swojego miejsca w społeczeństwie jak i swojego życiowego credo. Autor w pierwszym rozdziale stara się przypomnieć nam problem wolności wyrażony i określony w poszczególnych epokach, a także w takich naukach jak filozofia, teologia, moralność, w kolejnym pokazuje problem praktycznego wykorzystania tego daru przez człowieka.

W kolejnych pokazuje nam zagrożenia i paradoksy jakie wynikają z liberalnego modelu wolności osobistej, która z jednej strony zachęca do rozwoju osobistego, a z drugiej strony toleruje i namawia, jeśli nie będziemy już młodzi, piękni i społecznie użyteczni do eutanazji.

Wiek XX to czas, kiedy musieliśmy jako społeczeństwo zmagać się z totalitaryzmami, w imię wolności ogółu, w ujęciu planu wolności osobistej sprowadzonej głównie do walki z myśleniem kolektywnym, depczącym podmiotowość i negującą samostanowienie o sobie jako podstawowy atrybut człowieka. Globalizm wziął się właśnie z takiego założenia, że jako masa stanowimy bezmyślną, bezrefleksyjną część ludzkości degradującą środowisko, będąc jedynie wykonawcami wielkich planów gospodarczej ekspansji ponadnarodowych koncernów i banków.

Pomylenie pojęć, chaos informacyjny, propaganda pokazująca nam świat jednostronnie, tylko jako miejsce cierpienia i przemocy powoduje, iż współczesny człowiek XXI wieku jest w stanie sam pozbawić się lub znacznie ograniczyć swoją osobistą wolność dla mglistych zapowiedzi, iż globalny rząd zrobi to skutecznie za niego. Takie, a nie inne utopie zastąpiły dwudziestowieczne totalitaryzmy czerpiąc pełnymi garściami z nich filozofię i i inspiracje do zarządzania ludzkimi masami. Jednostka coraz częściej pozbawiana własnej tożsamości, religii, narodowego fundamentu poddaje się indoktrynacji i manipulacji, w imię obrony globalnego porządku i ładu, stając się zaczątkiem nowego społeczeństwa multikulti. Uzależnieni od informacji, poddani bożkowi internetu, elektronicznych gadżetów, aplikacji nie jesteśmy w stanie z tej pseudonaukowej magmy wyłuskać prawdy, która ontologicznie związana jest z osobistą wolnością. Ład egzystencjalny został rozbity, powracają zdawałoby się zapomniane demony, jak handel ludźmi, niewolnictwo, w globalnym kapitalizmie wszystko jest na sprzedaż, łącznie z naszą wolnością. Uzależnieni od używek, narkotyków, wmanipulowani przez multimedia w świat totalnej wolności, w której można praktycznie wszystko przestajemy racjonalizować nasze życie. Ta nowa wolność prowadzi nas najczęściej do autodestrukcji. Jeżeli nie ma hamulców, nie ma religii, wyższego porządku, a jest tylko to, co sobie zaplanowaliśmy, zgotowaliśmy, to znaczy, że przyjmujemy, to coś stworzone przez korporacje, polityków, przekupne rządy jako jedyny model istnienia. Wszystko to prowadzi do powolnego upadku, naszej własnej wolności, tej, z którą przyszliśmy na świat. Ale powoli oswajamy się z tą myślą, że inaczej nie można, że walcząc z globalnymi tendencjami nie mamy szans na korzystanie z tego co niesie liberalizm – władzę na drugim człowiekiem i korzyści materialne. XXI-wieczny globalizm odwołuje się bowiem, tak jak poprzednie totalitaryzmy do naszych słabości, namiętności, do mrocznej strony naszej osobowości i powiedzenia „hulaj dusza, piekła nie ma”, naruszając i negując w ten sposób sacrum życia.

Książka jak najbardziej aktualna i do wielokrotnej refleksji, nie tylko przez ludzi mieniących się wykształconymi, ale ludzi dla których wolność jest wartością najwyższą bez względu na ustrój czy władzę. Autor uzupełni swoją publikację z obszerną bibliografię przedmiotu.

Recenzowana książka

  • Tytuł: Ludzka wolność
  • Podtytuł: w meandrach współczesnych zagrożeń
  • Seria/cykl: Filozofia
  • ISBN: 978-83-8095-114-3
  • EAN13: 9788380951143
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 130
  • Format: 16.00 x 23.5 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Anna Szwedzik
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Publikacja naukowa
    • Wydawca: Oficyna wydawnicza IMPULS
    • Miejsce wydania: Kraków

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się