Recenzja

Msza wszech czasów

"Msza wszech czasów" opisania przez Abp. Lefebvre jest jedyną,  która w pełni oddaje chwałę wszechpotężnemu Bogu stwórcy. A w celebrowanej chwili widzimy teraz wręcz tęsknotę do symboli, do korzen,  także w sferze szeroko postępowanej wiary czy liturgii. Stąd konieczny jest powrót do publikacji i rozważań opisywanych przez księdza Lefebvre'a jeżeli chcemy ocalioc wiarę i normalnosc tak dziś wyśmiewaną i zagrożoną na wszystkich wręcz poziomach życia.

Dlatego według mnie, skromnego recenzenta publikacje wydawane przez wydawnictwo tradycji katolickiej Te Deum są tak ważne. Książki Abp Lefebvre'a są tak niezbędne w dzisiejszych czasach, iż ich lektura pozwoliła mi na nowo odkryć ów skarbiec, którym jest święta ofiara mszy, skarbiec dla wielu ukryty.

Szczególnie ważny dla Arcybiskupa Lefebvre'a był tradycyjny kult Maryjny, oparty o tradycję  i dokumenty przedsoborową, dlatego wydane przesz Te Deum rozważania różańcowe po raz kolejny staje się bronią najskuteczniejszą, broń tak potrzebną w obliczu tego, co nadchodzi w obliczu odejścia od wszelkich wartości. "Różaniec stać się powinien prawdziwą wartością do której winniśmy się odwoływać" - Arcybiskup Lefebvre

W odmawianiu różańca Abp. Marcel Lefebvre widział potężny oręż przeciwko wrogom ludzkich dusz. W obliczu spotęgowanych ataków wobec katolików w dzisiejszych czasach codzienne odmawianie różańca jest nieodzowne bardziej niż kiedykolwiek, ale żeby był on odmawiany z prawdziwą gorliwością, potrzebne jest rozważanie o poznanie jego tajemnic.

Książeczka ta pomoże Czytelnikom uniknąć monotoniii w trakcie odmawiania różańca. Przeczytanie chociażby jednego akapitu z rozważań nad jego tajemnicą może nadać właściwy kierunek naszym rozmyślaniom. Może się również okazać pomocą do rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi w trakcie nabożeństwa.

Trzecim filarem na którym powinien oprzeć się Kościół i nasza wiara jest pobożność ikapłanów. Kościół  posoborowy od lat narzeka na brak powołań, coraz bardziej widoczny szczególnie dziś w czasach powszechnego kłamstwa i obłudy. Wiarygodność księży jest nam dzisiaj szczególnie potrzebna i musi być publicznie widoczna, stąd tak ważna dziś jest formacja kapłanów i zakonników, którzy winni być dziś jak pisze Lefebvre "latarniami na wzburzonym morzu". Antywartości z jakimi obecnie mamy do czynienia powoduje  tak ważną rolę kapłanów. Przeżywając swoje nawrócenie w nurcie tradycji związanej z bractwem św. Piusa X, widzimy absolutnie fundamentalną różnicę między dwoma modelami kapłaństwa po Sborze Watykańskim I, kapłana otwartego, takiego, który niczym się właściwie nie rożni od pastora protestanckiego. Arcybiskup Lefebvre przeciwstawia temu model kapłana postulującego -  powrót do korzeni, do wartości do świętości celebrów i zakonników.

Dzięki tej książce Cytelnik lepiej pozna i bardziej zrozumie ideę kapłaństwa, która odgrywa tak wielką rolę w życiu Kościoła, i w życiu wszystkich wiernych.

Według mnie tylko powrót do tradycyjnych świętych fundamentalnych wartości, takich jak opisane w "Mszy wszech czasów", powrót do rozważań różańcowych i szeroko rozumianej świętości kapłańskiej jest swoistą gwarancją tego, iż Kościół i nasza wiara  staną się latarniami oświecającymi trudną i skomplikowaną drogę naszego życia. Skupienie się na  tradycyjnych wartościach na nowo ukazanych przez Abp. Marcela Lefebvre'a w takiej pozycji jak recenzowana "Msza wszech czasów", czy rozważania różańcowe, czy świętość kapłańska, są gwarancją odrodzenia moralnego w naszym codziennym życiu A przecież budując swoje relacje z Bogiem warto by było zadbać o to, aby nasza mocna niezachwiana wiara była ubrana w codzienność.

Marcin Antoniak

Recenzowana książka

 • Tytuł: Msza wszech czasów
 • Seria/cykl: Wiara
 • ISBN: 978-83-66774-00-1
 • EAN13: 9788-66774001
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 496
 • Format: 170 x 240 cm
 • Okładka: Twarda
 • Autorzy:
  • Tłumacze:
   • Gatunek: Religia
   • Wydawca: Te Deum
   • Miejsce wydania: Warszawa

   Poinformuj Redakcję

   Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

   Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

   Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

   Zaloguj się


   Zarejestruj się

   Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

   Zarejestruj się

   Wyloguj się