Recenzja

Mutyzm wybiórczy. Skuteczne metody terapii

 

Ta recenzja pisała się długo, bo wiele emocji i wiedzy krążyło mi po głowie i nie było łatwo uformować te myśli w jedną, spójną całość. Zacznę od tego, że Maria Bystrzanowska jest dla mnie ogromnym autorytetem. Po wcześniejszej książce i bardzo refleksyjnym szkoleniu z założenia miałam duże wymagania i mogę ze spokojnym sumieniem powiedzieć, że zostały one spełnione.

 

 

Chociaż w tytule mamy napisane, że są to skuteczne metody terapii, to dostaniemy tutaj znacznie więcej. Przede wszystkim mnóstwo wiedzy o tym, czym jest mutyzm, jak go diagnozować i prowadzić terapię, jakie skutki może nieść niepodjęcie terapii, czy jakie szanse daje wczesne rozpoznanie MW. Dużo istotnych informacji o fobiach i zaburzeniach lękowych przekazuje nam również córka p. Marii – Ewelina Bystrzanowska, która jest psychologiem klinicznym i świetnie uzupełnia logopedyczną wiedzę o aspekty bardziej psychologiczne. Najważniejsza jest tu jednak praktyka, którą książka jest przesiąknięta, więc czyta się ją szybko i z wielką ciekawością, ale też refleksją w sercu.

 

 

Niezwykle wiele wnoszą tu historie rodziców, którzy opowiadają o swojej drodze z mutyzmem wybiórczym. Są one ważne przede wszystkim dlatego, że czytelnikowi łatwiej jest sobie wyobrazić uczucia towarzyszące całej rodzinie. Jestem neurologopedą, więc ten punkt widzenia był mi potrzebny, żeby z jeszcze większym zaangażowaniem i empatią podchodzić do swojej pracy. Zaskoczyło mnie to, jak wiele razy rodzice byli zbywani, a ich problem bagatelizowany. Szczerze mówiąc jestem tym głęboko przerażona i tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wiedzę o mutyzmie trzeba koniecznie rozpowszechniać, niestety również wśród logopedów, psychologów i pedagogów, co (przynajmniej w ostatnim przypadku) mam szczęście robić.  

 

 

Historie rodziców i terapeutów nie są tu jedynymi historiami, które usłyszymy. Możemy też przeczytać wspomnienia osób, które same miały lub mają mutyzm wybiórczy i pamiętają, jak wiele je to kosztowało. Możemy się również przekonać o tym, że mutyzm „nie przechodzi” sam z siebie, a przynajmniej nie w każdym przypadku dziecko jest sobie w stanie poradzić z lękiem bez profesjonalnej terapii. Bardzo przejmująca jest tu również historia nastolatki, której mutyzm wybiórczy odebrał głos dopiero w wieku 10 lat, choć oczywiście objawy MW występowały wcześniej, jednak były bagatelizowane i uznawane za nieśmiałość.

 

 

Istotne jest dla mnie to, że książka jest napisana po POLSKU, a nie po NAUKOWOPRZEMĄDRZAŁEMU. Może moje słowa brzmią niepoważnie, może nawet komuś się nie spodobają, ale jestem zwolenniczką pisania wszystkiego jak najprostszym językiem, bez zbędnej naukowości. Dzięki temu mamy same korzyści – czytelnik mniej się męczy podczas czytania i książkę swobodnie może przeczytać również ktoś spoza środowiska logopedycznego. Po tę lekturę spokojnie mogą zatem sięgnąć rodzice, nauczyciele, lekarze, studenci i każdy, kto jest zainteresowany tematem.

 

Uważam, że tej książki nie można czytać nie przeczytawszy również wcześniejszej części, czyli Mutyzm wybiórczy – poradnik dla rodziców, nauczycieli i specjalistów. Te dwie pozycje doskonale się uzupełniają i dają szeroki obraz tego, czym jest mutyzm wybiórczy, jak go diagnozować i przede wszystkim jak wspierać dzieci i ich rodziców.

 

 

Mutyzm wybiórczy – skuteczne metody terapii to książka, która nie tylko rozwija wiedzę, ale również chwyta za serce i zmusza do refleksji nad tym, jak traktowane są przez nas dzieci. Wydawać by się mogło, że wcześniej mutyzm wybiórczy nie istniał i nagle zaczęły się dziać z dziećmi dziwne rzeczy, ale to nieprawda! Po prostu nasza wiedza była zbyt mała i wszelkie dziwne zachowania były zrzucane na karb chorobliwej nieśmiałości, bo przecież „ona tak już ma”.

 

 

Wierzę gorąco, że świadomość polskich terapeutów, nauczycieli, lekarzy, ale również rodziców wzrasta i mutyzm wybiórczy przestaje być obcobrzmiącym słowem. Właśnie za to zwiększanie świadomości, za grupy wsparcia na Facebooku i za ogromne zaangażowanie dziękuję p. Marii Bystrzanowskiej.

 

 

źródło:http://www.impulsoficyna.com.pl/recenzje/mutyzm-wybiorczy-skuteczne-metody-terapii,2076.html

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Mutyzm wybiórczy
  • Podtytuł: Skuteczne metody terapii
  • Seria/cykl: Pedagogika osób niepełnosprawnych
  • ISBN: 978-83-8095-626-1
  • EAN13: 9788380956261
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 160
  • Format: 17.60 x 25.00 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autorzy:
    • Maria Bystrzanowska
    • Ewelina Bystrzanowska
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Poradnik
    • Wydawca: Oficyna wydawnicza IMPULS
    • Miejsce wydania: Kraków

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się