„Podejście jest tą małą rzeczą, która robi dużą różnicę.” W. Churchill
Od wielu lat zajmuję się wsparciem osób w zmianach osobistych i zawodowych. Korzystam w pracy z wielu publikacji, a z biegiem czasu nauczyłem się doceniam takie, które nie są nader rozległe i nie podejmują zbyt dużo wątków. Prostota wszakoż jest najwyższą próbą dla teorii, a pieczęcią pomyślna realizacja. Właśnie przeczytałem książkę Vincenta Harrisa „O doprowadzaniu spraw do szczęśliwego końca”, która - ma tę małą rzecz, co sprawia wielką różnicę. Jest tak prosta, jak to tylko możliwe, a co rzadkie obecnie, jest przykładem przekazu rzetelnej wiedzy bez zbędnych zabiegów erudycyjnych. W uznaniu mistrzostwa autora, wypada oddać Jemu cześć i wyrazić szacunek dla Jego wyjątkowego kunsztu.
„Na przygotowanie dziesięciominutowego przemówienia potrzebuję 2 godzin, ale na dwugodzinne przemówienie, dziesięciominutowe przygotowanie jest w zupełności wystarczające.” W. Churchill
Na książkę składa się z 25 strategii, koncepcji – jak pisze autor we wstępie. Są one gotowymi receptami na sukces, gdy na sukces spojrzymy - jak autor tej książki. Polega on na doprowadzeniu sprawy do zakończenia czyli szczęśliwego końca. Powiadają, nam o tym już od dawna: „finis coronat opus” („koniec wieńczy dzieło - Owidiusz). Nie chodzi tu jednak o kolejną specyficzną moralistyczną powiastkę czy sugestywną grę słów, gdyż „słowa są tylko cieniem czynu”. (Demokryt). Chodzi o pewien szczególny porządek działania, które wyraża słowo strategia. W znaczeniu heurystycznym - tego słowa, to po prostu jawna deklaracja. W znaczeniu czynnościowym, to dążenie do stanu, który Sun Tzu przyrównał, „do toczenia okrągłych głazów z wysokiej góry”. Szczęśliwy koniec, oznacza tylko zakończenie sukcesywnego porządku działania, zgodnego na przykład, z jednym z 25 opisanych scenariuszy. Na opisane lapidarnie i klarownie strategie - składają się, wieloletnie doświadczenie autora jako coacha i psychologa oraz rozległa wiedza. To wiedza wydestylowana z góry surowca, jakimi są pomyślne dokonania wielu autorytetów. Czasem dobra rada zajmie, mniej niż dziesięć minut lecz jej opracowanie może zająć więcej niż jedno życie.
„Kto nie chce kiedy może, ten nie będzie mógł kiedy będzie chciał.” W. Churchilla
Warto się zaopatrzyć w recenzowane wydawnictwo, ponieważ kiedy nadarza się okazja do postępu, kto może - niech korzysta. Ten zakup moim zdaniem na pewno nie będzie chybiony. Dobre rady mają trudną do przecenienia wartość. Bez dobrej rady, nie da się niczego rozpocząć. Kto myśli o sobie, jak o otwartym projekcie na przyszłość - znajdzie tu oparcie w kilkudziesięciu pomyślnych koncepcjach. Mają one potencjał, by skutecznie odmienić wasze życie na dobre. Są tu właściwe scenariusze na szczęśliwe zakończenia, które można i warto zaadaptować dla siebie. Przypuszczam, że każdy z nich jest dla Was dostępny i gotowy do natychmiastowego wykorzystania.
Życzę owocnej lektury i pełnej satysfakcji z osiągnięć.
Krzysztof Leszczyński
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.