Recenzja

Na dworze cesarza Japonii

Wydawnictwo Jedność znane jest z ciekawych i oryginalnych serii książek dla młodzieży. Są to zawsze publikacje świetnie dobrane pod względem opowiedzianej fabuły, niosące przy okazji nietuzinkową wiedzę historyczną. Tak jest też w przypadku serii Klubu Fanów Przygody.

 

Na pierwszą wybrałem moją ulubioną Japonię. Cyril Lepeigneux wyjął z bogatej historii starej Japonii opowieść o misjonarzu jezuickim świętym Franciszku Ksawerym, który jak mówią o nim podania nawrócił więcej ludzi niż św. Paweł. Ale za nim wrócę do opowiedzianej tu fabuły, to trzeba koniecznie przedstawić trójkę przyjaciół: Jeanne, Françoisa, Louisa i ich wiernego towarzysza, setera irlandzkiego o imieniu Płomień! To oni są bohaterami sprawczymi wymyślonej przez Lepeigneuxa przygodowej opowieści.

Prześlizgnąwszy się przypadkiem przez tunel czasoprzestrzeni, który w tym wypadku tworzą kręte zamkowe schody wylądowali w starożytnej Japonii, kraju oryginalnej egzotycznej kultury, kraju samurajów, samotnych roninów – samurajów nie mających swojego pana, zawodników sumo i wojujących mnichów. 

Wpadłszy w sam środek japońskiego święta kwiatów wiśni wplątują się w historię związaną z próbą otrucia cesarza Japonii przez klasztornych wojujących mnichów w przed dzień wizyty na dworze cesarza jezuity Franniszka Ksawerego. Mnisi chcą go w ten sposób skompromitować i oskarżyć o próbę otrucia cesarza, co wiązałoby się z wydaleniem wszystkich jezuitów z Japoni, a także doprowadziłoby do zerwania wszelkich kontaktów cesarstwa Japonii ze światem i Europą.

Oczywiście jak się domyślacie, trójka przyjaciół i ich pies doprowadzają przy pomocy poznanego zawodnika sumo Montani Sairenshiushu, samuraja Muni Hiraty i chłopca imieniem Sakai do udaremnienia tego groźnego spisku dla losów nie tylko panującego cesarza, ale i jego polityki otwarcia Japonii na świat.

Przyjemnie się czyta tą historię wymyśloną przez autora całej serii książek "Klubu Fanów Przygody" Cyrila Lepeigneuxa. Jest w niej i dużo przygody, spotkań z kulturą starej Japonii i zamieszkujących ją Japończyków. Młodzi przyjaciele Jeanne, François, Louis przebrani w ówczesne japońskie kimona i bambusowe nakrycia głowy zwane sugugasa są prawie nie do rozpoznania, dzięki temu wtapiają się w tłum i udaje im się przedostać na cesarski dwór. Oczywiście jak się domyślacie swój udział w rozwiązaniu całej intrygi ma też seter o imieniu Płomień. Wszystko ma swółj happy end i jak się domyślacie cała trójka przecisnąwszy się przez tunel czasoprzestrzeni wróciła do swojej Francji, a także dziadka i babci szukających wcześniej zagubionego pierścionka z korundem.

Następną recenzowaną książką z tej serii będzie tytuł "Na murach Orelanu"

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Na dworze cesarza Japonii
 • Tytuł oryginału: A la cour de l'Empereur du Japon
 • Seria/cykl: Klub fanów przygody
 • ISBN: 978-83-8144-237-4
 • EAN13: 9788381442374
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 128
 • Format: 14.0 x 20.5 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: Cyril Lepeigneux
 • Tłumacz: Katarzyna Sarek
 • Gatunek: Literatura dziecięca i młodzieżowa
 • Wydawca: Wydawnictwo Jedność
 • Miejsce wydania: Kielce

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się