Recenzja

Na murach Orleanu

Kolejna opowieść zaproponowana przez Cyrila Lepeigneuxa dzieje się w średniowiecznej Francji podczas wojny stuletniej i nosi tytuł „Na murach Orelanu”. Nierozłączna trójka przyjaciół Jeanne, jej brat François,kuzyn Louis oraz ich wierny towarzysz seter irlandzki o płomiennorudej sierści noszący zresztą imię Płomień ponownie trafiają poprzez wrota czasoprzestrzeni mieszczące się tym razem w ruinach kaplicy starego kościoła.

 

Po przeskoczeniu w czasy walk między Francuzami a Anglikami, kiedy to objawiła się wszystkim natchniona przez Boga nikomu nieznana wcześniej młoda dziewczyna o imieniu Joanna d’Arc, trójka nierozłącznych przyjaciół bierze udział w ważnych historycznych wydarzeniach. To ona przysięgła, iż wyzwoli Francję spod angielskiego jarzma, a jej wojenna przygoda zaczęła się pod murami Orleanu.

Trójka przyjaciół wypada z tunelu prosto na pokład łodzi wypełnionej jadłem, którą przemytnicy ukradli Anglikom, gdyż oblegającym Orlean, kluczowe miasto broniące przejścia przez Loarę, najbardziej brakowało właśnie żywności. Łódź ostrzelana przez angielskich łuczników płonie, eanne, François, Louis dopływają do brzegu. I tu rozpoczyna się ich właściwa przygoda, poznają mistrza Jacobusa, mistrela Sauvaire”a, trupę akrobatów,składających się z sierot wojennych, pomagają w wyzwoleniu Orleanu, a nawet poznają osobiście Joannę d’Arc, zwaną „Dziewicą Orelańską”, która w czasie jednego ataku na mury orleańskiej twierdzy została ranna przez angielskiego łucznika. Wcześniej objawił się jej Święty Michał Archanioł i Święta Katarzyna i przepowiedzieli jej, że uratuje  Fraqncję przed Anglikami i Burgundczykami.

Jak zawsze u Lepeigneuxa, ciekawe połączenie znanych z historii faktów, z ciekawą fabułą zlustrowaną przez Albana Marilleau, przyniosło doskonały efekt końcowy. Mamy tu do czynienia z niebanalną ścieżką edukacyjną, ukazującą najbardziej znane fakty z historii Francji. Tym ciekawsze, iż ukazują one skomplikowany świat średniowiecza, ówczesnych obyczajów, mody, spożywania i przygotowywania jedzenia, a także podziały społeczne, na uprzywilejowane rycerstwo, biedotę miejską, trudne losy sierot wojennych. 

Wszystko jak w takich opowieściach skończy się dobrze; Joanna zdobędzie Orlean, Jeanne, François, Louis i płomiennorudy seter irlandzki Płomień znajdą drogę do domu, przy okazji odczują na własnej skórze niebezpieczeństwa towarzyszące życiu w takich skomplikowanych średniowiecznych czasach, gdzie ludzkie życie było o wiele mniej warte i słabo chronione, szczególnie dzieci, którymi handlowano jak „żywym towarem. 

Piętnasty wiek, sam środek wojny stuletniej, osłabiona Francja unaoczniają trójce przyjaciół, jak ważne są w historii takie właśnie wydarzenia związane z misją od Boga Joanny d’Arc doprowadzające do przechylenia szali wygranej na korzyść Delfina Karola, późniejszego króla Karola VII. Często pojedynczy człowiek jest w stanie zrobić więcej niż legion wojska.

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Na murach Orelanu
 • Tytuł oryginału: Sur les remparts d'Orléans
 • Seria/cykl: Klub fanów przygody
 • ISBN: 978-83-8144-236-7
 • EAN13: 9788381442367
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 144
 • Format: 14.0 x 20.5 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: Cyril Lepeigneux
 • Tłumacz: Katarzyna Sarek
 • Gatunek: Literatura dziecięca i młodzieżowa
 • Wydawca: Wydawnictwo Jedność
 • Miejsce wydania: Kielce

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się