Recenzja

Narcystyczna osobowość naszych czasów

Pewnie każdy z nas zetknął się z terminem narcyz, powiedzeniem : „A zobacz, ale z niego narcyz”, chociaż pewnie obecne młode pokolenie może nie wiedzieć z czym się to wiąże. Przeglądnąłem internetowy słownik slangu Miejski.PL i spotkałem mnóstwo nowych określeń, które mojemu pokoleniu z roku 57 są kompletnie obce.

 

 

Piszę to dlatego, iż Keith Campbell w dużej mierze opiera swoje badania na analizie danych pochodzących z mediów społecznościowych. To one w dużym stopniu wpływają na uaktywnienie się i utrwalenie zachowań narcystycznych wśród użytkowników tychże internetowych platform.

Zorientowanie na sukces, zewnętrzne piękno, wszechobecny konsumpcjonizm, to główne przyczyny lawinowego wzrostu zachowań narcystycznych. Jest to na tyle toksyczne i niebezpieczne zjawisko, iż zajęli się nim psycholodzy, terapeuci, naukowcy. Badania stają się coraz bardziej złożone i interdyscyplinarne. W poradniku podzielonym na trzy zasadnicze części Campbell i Carolyn Crist, dziennikarka próbują opisać narcyzm jako zjawisko psychologiczne, osobowościowe i społeczne. Zaburzenia jakie mu towarzyszą mogą być jak pokazują w swojej książce autorzy, niebezpieczne, tak dla dotkniętej nim osoby, jak i dla jej otoczenia.
Wielu z nas posiadając pewne cechy narcystyczne nie zdaje sobie sprawy, iż pod wpływem toksycznego środowiska mogą przekształcić się w pełnoobjawowe, ciężkie zaburzenia osobowości, które należy zdiagnozować i leczyć.

Autorzy podają przykłady ciężkiego narcyzmu połączonego z agresją. Do przekształcenia się w stan choroby w dużym stopniu przyczyniło się powstanie mediów społecznościowych, które uzależniły wiele milionów użytkowników od treści nakręcających spiralę narcystycznych zachowań.

W pierwszej części zatytułowanej „Współczesna definicja narcyzmu” Campbell i Crist przytaczają drastyczne przykłady patologicznych zachowań, które nie leczone doprowadziły do tragedii. Ale nie myślcie, że ich poradnik przemienia się w kronikę kryminalną. Oboje posiadają wrodzony dar wplatania w treść swoich dywagacji ciekawych metafory anegdot i sporej dawki humoru. To charakterystyczne jest dla amerykańskich publikacji popularnonaukowych.

W części drugiej pt. „Narcyzm w naszym potoczeniu” dowiadujemy się o narcystycznych relacjach, ich wpływu na władzę, ale przede wszystkim o syndromie narcyzmu w dobie wszechobecnych w naszym życiu internetowych portali społecznościowych.

I najważniejsza część trzecia: „Jak sobie radzić z narcyzmem dzisiaj i w przyszłości. Ma to związek z coraz częstszym wykorzystywaniem zachowań narcystycznych w strategii działań zawodowych, i kreowaniu przy tym całej gamy patocelebrytów, którzy mają zdecydowanie negatywny wpływ na młodych użytkowników portali społecznościowych. Pomimo tych smutnych konotacji Campbell i Crist nie opuszcza nadzieja, iż dożyją czasów, w których „otwarta nauka” doprowadzi do eliminacji fałszywych naukowców i doradców, co przełoży się na powstanie systemu globalnej odpowiedzialności osób pełniących zawody tzw. zaufania społecznego. Pozwoli to na uodpornienie się coraz większej liczbie ludzi na świecie na nieprawdę, plotki, kłamstwa i półprawdy. Powstanie klasa „przewodników” po internecie, którzy szerząc wiedzę będą niwelować wpływ narcystycznych osobowości przyzwyczajonych do szerzenia fake newsów i manipulowaniu rzeczywistością, co wywiera negatywny wpływ przede wszystkim na młodej społeczności internetu.

To książka, która przyszła do nas w odpowiednim czasie, jest ważnym ogniwem w walce z największą zmorą naszych czasów – chorobliwym narcyzmem. Nie od parady autorzy piszą w podtytule: „jedno z największych wyzwań psychologicznych współczesności”, nawiązując w tytule do słynnej książki Karen Horney „Neurotyczna osobowość naszych czasów”.

 

 

 

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Narcystyczna osobowość naszych czasów
 • Podtytuł: Zrozumieć jedno z największych wyzwań psychologicznych współczesności
 • Tytuł oryginału: The New Science of Narcissism
 • ISBN: 978-83-8338-062-9
 • EAN13: 9788383380629
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 272
 • Format: 15.0 x 22.5 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autorzy:
  • W.Keith Campbell
  • Carolyn Crist
 • Tłumacz: Grażyna Skoczylas
 • Gatunek: Poradnik
 • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
 • Miejsce wydania: Poznań

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się