Recenzja

Od dyktatury do demokracji i z powrotem

 

Według mnie książka ta ważna może być  dla środowiska prawniczego w Polsce. Szczególnie dzisiaj, w dobie walki o kształt sądownictwa musimy się znów zastanawiać nad stanem prawa w naszym kraju. Ta autobiograficzna rozmowa pokazuje jaka jest nasza dzisiejsza Polska i o co w niej dziś należy walczyć.

 

 

Została napisana w momencie, gdy zaczynała się ekonomiczna rewolucyjna zmiana i prace nad kształtem nowego prawa, które jest obecnie zmieniane zgodnie z potrzebami. Prawo winno cechować się stabilizacją. Myślę sobie, iż ta książka nie będzie dobrze odebrana przez prawnicze lobby korporacyjne. Bardzo dużo można tu przeczytać o dyspozycyjności sądów wobec polityków. Książka mówi, o tym jak zmiana polityka na stanowisku ministra sprawiedliwości i prokuratorka generalnego wpływa na politykę sądów.
Ta książka to również odpowiedź na ustawowe zmiany w ustroju konstytucyjnym; prawo nie może być naginane w zależności od politycznych potrzeb. Demokracji nie wolno przesypiać. Władza wykonawcza zdaniem Andrzeja Zolla nie powinna mieć przewagi w żadnym segmencie władzy Wedle słów Prezesa Trybunału Andrzeja Zolla społeczeństwo nigdy do końca nie osiągnie odpowiedniego poziomu wiedzy prawniczej .

 

 

To zadaniem sędziów jest przetłumaczenie języka prawniczego na język akceptowalny i zrozumiały społecznie. W tej książce zawiera się też pogląd byłego rzecznika praw obywatelskich, o tym, iż jako społeczeństwo przeceniliśmy destrukcyjny geniusz Jarosława Kaczyńskiego.
Kaczyński, zdaniem Zolla ma niewątpliwe zasługi w walce o demokrację, zwłaszcza jako łącznik między obradującymi w pałacu w Magdalence i przy Okrągłym Stole w lutym 1989.roku. Natomiast teraz przejawia wyraźne zapędy autorytarne, na co pozwolić mu nie można będąc świadomym doświadczeń wypływających z PRL-u/ Zdaniem profesora Zolla każda władza musi posiadać jakieś ograniczenia chroniące ja przed ostateczną demoralizacją . Każda władza bowiem demoralizuje. Demoralizuje tym szybciej jeżeli nie ma wokół żadnych ograniczeń.

 

Dobrym i potrzebnym ogranicznikiem dla autorytarnych zapędów władzy jest istnienie niezależnych pozarządowych organizacji i obywatelskich patrzących władzy na ręce i kontrolujących ją.

 

W tej książce Zoll surowo Ocenia też rolę Prezydenta Dudy w obecnym systemie politycznym Rzeczpospolitej. Określa go surowo, jako co prawda dobrego ale dworskiego prawnika, który stał się również „kapralem” posłusznie wykonującym rozkazy z głównej siedziby PIS-u na Nowogrodzkiej

 

W książce tej pełno jest ciekawych ocen odnoszących się choćby do oceny polskiego Kościoła, swego stosunku do Boga i instytucjonalnej religii, w tym Kościoła Katolickiego, o Braku autorytetów na miar Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jest też w niej bardzo ciekawe odniesienie do rodziny mającej swoje korzenie w Niemczech. Korzenie te sięgają roku 1520 roku. Ciekawym jest to, że zarówno pradziadek jak i dziadek byli rektorami na Uniwersytecie Jagielońskim oraz wybitnymi specjalistami od prawa cywilnego.
W tej książce jest można powiedzieć wszystko: o Polsce, o Zollu, o walce o demokrację, która dla Zolla jest ustrojową wartością można by rzec uniwersalną i ponadczasową. Ale przede wszystkim książka ta, to otwarte wymagające odpowiedzi pytanie, czy Polska weszła w dziejowy zakręt i czy stoi na dziejową przepaścią? Aby do tego nie dopuścić należy pracować nad odrodzeniem własnego ducha, dbać o standardy moralne i etyczne. Pracować z zapałem, konsekwentnie i odpowiedzialnie aby Polska naprawdę mogła być uznanym na świecie i w Europie silnym krajem.

 

Marcin Antonik

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Od dyktatury do demokracji i z powrotem
  • Podtytuł: Autobiograficzna rozmowa o współczesnej Polsce
  • ISBN: 978-83-240-4254-8
  • EAN13: 9788324042548
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 320
  • Format: 14.8 x 21.0 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autorzy:
    • Andrzej Zoll
    • Marek Batrosik
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Wywiad
    • Wydawca: Instytut Wydawniczy ZNAK
    • Miejsce wydania: Kraków

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się