Recenzja

Opieka nad zwierzętami: wyzwania etyczne i społeczne

Los zwierząt nie-ludzkich na tej planecie zależy niestety od nas. Tylko my możemy o ten los zadać - swoimi codziennymi działaniami, wyborami konsumenckimi i reagowaniem na te z otaczających nas zjawisk, które budzą nasz sprzeciw.

Artykuły zawarte w tej monografii były wcześniej publikowane na łamach "Życia Weterynaryjnego" oraz "Medycyny Weterynaryjnej" zostały zebrane w jednym tomie w celu upowszechnienia ich odbiorcom spoza specjalistycznego kręgu lekarzy weterynarii.

Zagadnienia poruszane w tej pozycji związane są z weterynarią ale z punktu widzenia humanisty, socjologa czy psychologa.

Autorka porusza wiele tematów związanych z losem zwierząt i naszą odpowiedzialnością za ich dobrostan.

Jedną z poruszanych kwestii jest problem przepełnionych schronisk dla zwierząt oraz warunków życia w takich miejscach. Wskazując na programy, które mogę wpływać na liczebność zwierząt w „przytuliskach”, takie jak: edukacja społeczna w zakresie prawidłowej opieki nad zwierzętami czy programy bezpłatnej sterylizacji zwierzą bezdomnych oraz jak wprowadzać w schroniskach urozmaicenia środowiskowe tak żeby życie i warunki jakich przebywają zwierzęta były zbliżone do warunków naturalnych.

Omówione są również kwestie związane z klonowaniem zwierząt czy wykonywaniem transplantacji międzyzwierzęcych wskazują na etyczne aspekty tego typu zabiegów.

Kolejnym z tematów jest wpływ ingerencji człowieka na populacje dzikich zwierząt oraz jak wirusy zwierzęce mogą wpływać na jej regulację.

Szeroko omówiona została rola lekarza weterynarii - podkreślając, że wraz ze wzrostem świadomości na temat zwierząt zwiększa się ich odpowiedzialność oraz zwiększają się oczekiwania wobec tego zawodu. Coraz częściej oczekujemy że lekarz ten będzie miał takie same standardy jakie przyjęte są w leczeniu ludzi.

 Autorka we wszystkich tych zagadnieniach odwołuje się do badań i artykułów nie tylko za zakresu weterynarii czy hodowli zwierząt ale również do publikacji socjologicznych podkreślając jak wielki wpływ na poprawę dobrostanu zwierząt ma wzrost świadomości społecznej podkreślając również ja ważne w tym zakresie są nawet mikro działania jednostek

Szczegółowy wykaz tematów zawartych w monografii:

 
          Nieobojętni na los zwierząt: empatia Polaków w badaniach opinii społecznej

 


Hanna Mamzer - Profesor na Wydziale Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Psycholog, socjolog i biegły sądowy z zakresu dobrostanu zwierząt, etologi psa oraz relacji i psów. Inicjatorka utworzenia Sekcji Relacji Międzygatunkowych w Polskim Towarzystwie Socjologicznym. Członkini Lokalnej Komisji Etycznej ds. Eksperymentów na Zwierzętach

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Opieka nad zwierzętami: wyzwania etyczne i społeczne
  • Seria/cykl: Prawa zwierząt
  • ISBN: 978-83-7977-502-6
  • EAN13: 978379775026
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 176
  • Format: 16,5 x 23,3 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Hanna Mamzer
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
    • Wydawca: Oficyna wydawnicza ATUT
    • Miejsce wydania: Wrocław

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się