Mika Brzezinski, córka Zbigniewa Brzezinskiego doradcy Jimmy Cartera, a wcześniej Johna F.Kennedy’ego i Lyndona Johnsona. Z wykształcenia politolog i sowietolog o korzeniach polsko-amerykańskich Brzezinski wpływał na kształt polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Mika towarzyszyła ojcu w wielu podróżach służbowych, między innymi podczas szczytu pokojowego w Camp David.
Obycie w kręgach polityki i biznesu ułatwił jej, ale bez żadnej czynnej protekcji ojca zdobycie pracy w telewizji ABC. Jej ambicje sięgały dalej, po wielu próbach udało jej się zdobyć pracę w Columbia Broadcasting System, gdzie w paśmie nocnym prezentowała wiadomości. To nie był szczyt jej marzeń. W 2001 roku otrzymała po ówczesnym zwolnieniu propozycję prowadzenia wiadomości porannych. Była pierwszą dziennikarką i jedną z dwóch reporterek relacjonujących na żywo wydarzenia atak na wieżowiec World Trade Center.
Kolejne pięć lat pracowała jako reporterka i prezenterka. Po sześciu latach, mimo nazwiska zwolniona w ramach cięć oszczędnościowych. Szukała nowej pracy, kilkukrotnie podchodziła do rozmów o pracę w sieci MSNBC, amerykańskiej całodobowej stacji informacyjnej powstałej w 1996 roku. W 2011 roku opublikowała książkę poradnik „Znaj swoją wartość. O kobietach, pieniądzach i uczciwym wynagradzaniu”, która stała się wg. Amazonu„najlepiej sprzedającym się przewodnikiem motywacyjnym, który TheAtlantic.com nazwał „wezwaniem dla kobiet do zdobycia pieniędzy, na które zasługują”.
Jak pisze we wstępie do „Osiągnij to”, to wszystko co osiągnęła wcale nie przyszło jej łatwo, wpływowy ojciec dodatkowo zniechęcał ją do dziennikarskiej pracy, a przynajmniej jej tego nie ułatwiał. Bazując na własnej praktyce, ale i błędach zajęła się doradztwem biznesowym dla młodych kobiet, dopiero co startujących w zawodzie dziennikarskim. Los asystentek, Emily i Danieli opisuje w swojej książce. Gdyby nie wyciągnęła do nich ręki, to obie przegrałyby swój życiowy start. ak ważny jest początek wskazują badania ankietowe jakie przytacza Brzezinski, m.in. za Hovard Kennedy School IOP, czy Hovard’s Institute of Politics.
Wiele młodych kobiet z tzw. pokolenia milenialsów, ok. 30% nie czuje się przygotowanych do podjęcia zawodu, a jak się okazuje lepiej przygotowane, ok. 46% są studentki uczelni publicznych. Wiem coś o tym, bo moja córka studiowała na tzw. uczelni niepublicznej dziennikarstwo i przez całe 3 lata nie miała ani jednej praktyki w zespole redakcyjnym czy radiowym. Najważniejsze wskazówki czy też zasady wytłuszcza Mika dużą czcionką, są to podstawowe reguły jakie pomogą młodych kobietom zdobyć pewność siebie i utwierdzić się w swojej wartości. Jedną z nich jest „Kiedy drzwi są zamknięte – wejdź oknem”. Skądś to znamy, łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, Mike bazując na historii Daniel pokazuje nam jak taką zasadę obrócić w sukces.
Oprócz pewności siebie trzeba mieć odrobinę szczęścia. Między innymi drugim filarem sukcesu jest skuteczna rozmowa rekrutacyjna. Każdy szczegół jest tu ważny; od ubrania, informacji o firmie, umiejętność wczuwania się, czy też odczytywania intencji, emocji komisji rekrutacyjnej, po właściwą prezentację. Ważny jest tu pisze Mika twój wizerunek zbudowany w sieciach społecznościowych. Kiedy już otrzymamy tą upragnioną pracę, to zaczynają się kolejne schody: pierwsze kroki w zawodowej karierze. Musisz zacząć od budowania swojego wizerunku jak firmowej marki. Zacznij od poznawania swojego głosu, naucz się komunikować, pamiętaj, że sieć jest zdradliwa, gdyż pochłaniając naszą aktywność wpływa na to, iż z czasem odkrywamy się od realnego świata i ludzi; wyłączaj telefon, zamykaj laptop, rozejrzyj się wokół siebie. Ważnym jest też trening własnej inteligencji emocjonalnej, nawiązuj relacje, rozmawiaj z kolegami i koleżankami, przełamuj lody i bariery.
W rozdziale szóstym przedstawia kolejną kardynalną zasadę: „Zostań swoim własnym adwokatem”. Walcz o swoje, od początku ceniąc swoją wartość staraj się jasno artykułować swoje potrzeby i oczekiwania. Nikt za ciebie tego nie zrobi. To nie czasy, kiedy czekało się latami na podwyżkę czy awans. Mika radzi jak budować pewność siebie i pielęgnować ją w sobie. To kluczowy moment jak pokazują statystki w dochodzeniu do sukcesu zawodowego.
Ucz się też negocjacji, wykorzystaj właściwy moment, zgromadź twarde dane, a potem szukaj własnego celu, rozwijając swoją markę, sprawdzaj po jakimś czasie, czy to co robisz dalej cię satysfakcjonuje, jeśli nie myśl o zmianie. Nie stój w miejscu, mając już doświadczenie zawodowe i pewność swojej wartości świat stoi przed tobą otworem. To może wydać się banalne, ale tak nie jest pisze Brzezinski i pokazuje przykłady wielu znanych dziennikarzy, komentatorów, doradców. A na końcu jeśli masz w sobie siłę i potencjał „Zostań swoją własną szefową”. Zamiast podporządkowywać się regułom korporacji, co kończy się zwykle wypaleniem zawodowym załóż własny biznes, firmę i pracuj dla siebie. To końcowa rada wypełniająca rozdział dziewiąty.
Wierzcie mi, można ufać Mice, do tej pory zaufały jej tysiące młodych amerykanek. Jej obie książki „Znaj swoją wartość” i „Osiągnij to!” nie schodzą z amerykańskich list bestsellerów. Ale to nie wszystko, przemawia za nią jej praktyka życiowa i zawodowa, a także przykłady Emily i Danieli. One przebiły się do pokolenia kobiet sukcesu, mimo, iż rodzinne losy i początkowe porażki nie wskazywały na to, a jednak ambicja, cierpliwość, odpowiednie budowanie własnej marki ziściły to, o czym marzy wiele młodych kobiet wchodzących dopiero w zawodowe życie.
Pamiętajcie pisze Mika: „Jesteś świetna, dasz sobie radę!?
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.