Recenzja

Poradź mi doktorze

Pamiętacie państwo na pewno słynny wiersz Jana Kochanowskiego przerabiany na lekcjach „Na zdrowie”:

Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.

A warto podsumować to aforyzmem poety Wystana Hugh Audena „Zdrowie to stan, o którym medycyna nie ma nic do powiedzenia. W związku z tym, każdy z nas, sam dla siebie i dla innych staje się w momencie rozpadu państwowej służby zdrowia domorosłym felczerem (kto jeszcze pamięta taki zawód?), lekarzem, znachorem.

 

 

Polak przez lata zdany na siebie praktycznie potrafi wszystko; od stawiania baniek (moja babcia, mama je stawiały), po okłady z wody utlenionej, zawijanie w czasie gorączki w mokre prześcieradła itp. Mieściła się w tym mądrość ludowa, domowa prtaktyka, życiowe doświadczenie.

Pamiętam w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim pierwszy nakład „Domowej poradnika zdrowia i „Encyklopedii zdrowia”. Były to autentyczne bestsellery, co czyniło je nieuchwytnymi biały krukam. Moja rodzicielka zapisała się do klubu wysyłkowego czasopism:„Przekrój i „Dookoła świata”. W końcu dostaliśmy za zaliczeniem pocztowym te dwa tytuły.
I powiem wam, iż od samego początku przechodziły z rąk do rąk. Moja mama pożyczała je sąsiadom, nawet z blokowisk przy Grabiszyńskiej. Krążyły w czytelniczym obiegu, tak, iż dzisiaj pokreślone domowymi przypisami, posklejane klejącą taśmą dożywają zasłużonej emerytury. Teraz najczęściej sięgamy do internetu, ale pamiętajmy, iż takie poradniki powinny zawsze znajdować swoje miejsce w każdym polskim domu.

Służba zdrowia, wie każdy z nas w jakim jest stanie! „O tempora, o mores”, każdy widzi  ale nie grzmi, gdyż Polacy w każdej prawie sferze społecznej aktywności  przyzwyczaili się do improwizacji i swoistego pragmatyzmu związanego z własnym zdrowiem i swoich bliskich.

Atlas zdrowia zredagowany przez Luigi Ripamontiego i Antonelli Sparvoli ma służyć jak pisze we wstępie Umberto Veronesi „misji edukacji prozdrowotnej”. Ale myślę, że każdy z nas po zapoznaniu się z objawami opisanych tu stu trzydziestu chorób, schorzeń, a są one tu jasno i przejrzyście przedstawione, skorzysta z pierwszego oglądu swojej dolegliwości i kierując się wrodzoną intuicją zarejestruje się do właściwego specjalisty. Problem w tym, iż normalnie jest to zwykle bardzo odległy termin. Pozostaje prywatka praktyka.

 

Układ książki jest charakterystyczny dla tego typu publikacji. Atlas zdrowia podzielono według układów narządowych, od układu sercowo-naczyniowego, aż po układ moczowy. Na końcu mamy „Inne schorzenia”. Od alergii, chorób zakaźnych, metabolizmu, neurologii po kobiece schorzenia ginekologiczne.

Atlas jest znakomicie zilustrowany, to naprawdę bardzo wysoki poziom sztuki poligraficznej; wyraziste kolory rozgraniczają zakresy omawianych chorób, od objawów, po krótki opis leczenia w/w schorzeń. Każdy z artykułów skupiony jest głównie na pokazaniu etiologii danej choroby, jej objawów. To po to aby każdy z nas kierując się zwięzłym opisem mógł wstępnie zdiagnozować u siebie objawy męczącej nas dolegliwości.

 

Pamiętajmy jednak, iż najważniejszą rzeczą, która stoi na pierwszym miejscu, jeszcze przed nawet najwłaściwszą diagnozą jest profilaktyka. Inaczej mówiąc starajmy się prowadzić zdrowy tryb życia; właściwa dieta – jedzenie nieprzetworzonej chemicznie żywności, właściwy zdrowy styl życia - nieinwazyjny sport, dotlenienie i nawodnienie organizmu. To podstawa w miarę prozdrowotnego trybu życia.

 

Kiedy jednak wiesz, że z jakichś względów nie jesteś w stanie spełnić tych wszystkich wymogów, to pamiętaj, iż atlas zdrowia wydawnictwa Jedność pod znamiennym tytułem „Pomóż mi, doktorze”, dopomoże ci, szybko i sprawnie pokierować twoimi( podejrzeniami), a potem krokami do właściwego lekarza specjalisty. Przy okazji dowiesz się podstawowych informacji o najczęściej występujących chorobach związanych z danym układem naczyniowo-narządowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Poradź mi doktorze
  • Podtytuł: Atlas zdrowia
  • Tytuł oryginału: Mi spiewhi dottore. L'atlante della salute del Corriere della Sera
  • Seria/cykl: Atlas zdrowia
  • ISBN: 978-83-7971-595-4
  • EAN13: 9788379715954
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 288
  • Format: 23.0 x 33.0 cm
  • Okładka: Twarda
  • Autorzy:
    • Luigi Ripamonti
    • Antonella Sparvoli
  • Tłumacz: Zofia Koprowska
  • Gatunek: Poradnik
  • Wydawca: Wydawnictwo Jedność
  • Miejsce wydania: Kielce

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się