Recenzja

Potęga osobowości

Jak pogodzić ze sobą ogień i wodę czyli żywiołową osobowość z chodzącą ostrożnością? Czy obdarzeni właśnie takimi a nie innymi cechami osobowości ludzie są w stanie ze sobą współpracować? Jak wykorzystać tkwiące w nich przeciwieństwa do pracy na rzecz harmonijnego połączenia swoich sił i wzajemnej kooperacji.

 

 

 

Sylvia Löhken autorka tej ciekawej i ważnej książki jest niemiecką pisarką i specjalistką, lingwistką, i wykładowczynią. Studiowała germanistykę, romanistykę, dziennikarstwo i językoznawstwo ogólne na Uniwersytecie w Münster w latach 1987–1989. Następnie kontynuowała studia na Politechnice w Berlinie - niemieckie językoznawstwo, współczesną niemiecką literaturę (1989-1992). Löhken była stypendystką Studienstiftung des deutschen Volkes.  Po otrzymaniu doktoratu w 1997 r. w Centrum Lingwistyki Ogólnej, Typologii i Studiów Uniwersalnych (ZAS) w Berlinie, Sylvia C. Löhken została wykładowcą językoznawstwa niemieckiego na Uniwersytecie Keiō w Tokio i pracowała dla niemieckiej służby wymiany akademickiej (DAAD) jako zastępca szefa tokijskiego biura. W 2003 roku rozpoczęła pracę jako trener i konsultant w obszarach komunikacji oraz planowania życia i kariery. Od 2007 pracuje na własny rachunek jako autor, wykładowca i trener. Ze swoimi firmami textrium i introsExtros (Bonn) zarządza klientami z dziedziny biznesu, nauki,administracji naukowej, administracji, informatyki i kierownictwa miejskiego.

Ta publikacja między innymi jest plonem jej doświadczeń jako trenerki i konsultantki we własnej firmie introsExtros, gdzie zajmowała się badaniem introwertycznych, ekstrawertycznych i ambiwertycznych osobowości. Stąd w jej książce znajdziemy praktyczne przykłady pracy z w/w osobami.

Löhken w swojej książce stara się dokładnie objaśnić i sklasyfikować funkcjonowanie w życiu społecznym te rozbieżne, ale wcale jak okaże się, nie tak odległe od siebie osobowości. Autorka stara się opowiedzieć nam nie tyle o różnicach tkwiących w osobach introwertycznych i ekstrawertycznych, lecz pokazać zasady skutecznej komunikacji między nimi. A także w jaki sposób możemy te różnice wykorzystać z korzyścią np. w organizacji pracy, poszczególnych instytucji czy firm. Obala przy tym stare mity funkcjonujące od czasów Junga o tym, iż  przeciwieństwa te w praktycznym działaniu znoszą się generując wokół siebie negatywne reakcje.

Sylvia Löhken dysponując nie tylko wiedzą, ale także doświadczeniem odwołuje się w swojej książce do własnych badań i wyciągniętych wniosków. Autorski układ „Potęgi osobowości” nastawiony jest na przede wszystkim na działania praktyczne, przy czym wcześniej Löhken wyznacza nam Kluczową koncepcję-myśl, która jest kondensacją rozwijanych przez nią wcześniej wątków.
 Na przykład w rozdziale ósmym: „Stresujące spotkania: gry statusowe pokazuje różnice w podejściu do konkretnych działań przez introwertyków, ekstrawertyków i będących pomiędzy nimi ambiwertyków. 
 Jej „bohaterami” są współpracujący ze sobą Irene i Edgar, którzy de facto,
mimo że jedno z nich może tego tak nie odczuwać (Edgar) rywalizują ze sobą. To on w konsekwencji przechwytuje pomysł Irene – ekspansji firmy na rynki wschodzące i to jego szef firmy wyznacza na koordynatora tej koncepcji. Analizując ten przykład Sylvia Löhken odwołuje się tu do problemu wytyczania granic, hierarchii, konfrontacji i rywalizacji, stosując tu porównania do sfery komunikacji pionowej i statusowej. To ostatnia pomaga nam uporządkować nasze zachowania i kontakty obowiązujące w ramach struktur społecznych. Odpowiada też na ważne pytania: Kto trzyma władzę? Kto próbuje sięgnąć po przywództwo w grupie? Kto z kim współpracuje, a kto tylko rywalizuje? Są to bardzo ważne zagadnienia wpływające znacząco na funkcjonowanie i rozwój firmy czy administracji publicznej.

Jeśli czujecie w sobie nadmiar energii, ambicji, które was rozsadzają, a z drugiej strony współpracujecie z osobami, które podchodzą do wielu spraw i zagadnień ostrożnie, badając je i prześwietlając na różne sposoby, tym samym wzbudzając w was ambiwalentne uczucia, to ta publikacja jest dla was. Jeśli denerwuje was, iż wasza przełożona/ny jest zbyt uzależniona/y od zdania swojego przełożonego, bojąc się zaryzykować, czy postawić wszystko na jedną kartę, a nawet zagrać vabank, to możecie tu poszukać odpowiedzi na wasze wątpliwości.

 To bardzo ciekawa i ważna publikacja, którą powinien się zainteresować nie tylko pion kierowniczy czy decyzyjny, lecz także zwykli pracownicy, którzy uważają, że ktoś torpeduje ich pomysły i nie potrafi wykorzystać tkwiącego w nich potencjału. Bo jak pisze Sylvia Löhken:  Introwersja bądź ekstrawersja jest tylko jednym z elementów puzzli składających się na ludzką osobowość. Ale to ta układanka decyduje o tym, jak się rozwijamy”... a ja dodam od siebie, także  decyduje w którą stronę idziemy. Czy w stronę zwątpienia, iż nikt nas nie rozumie, czy w stronę ciągłego osobistego rozwoju, w którym spotykają się równe sobie cechy osobowości introwertycznej, ekstrawertycznej i ambiwertycznej. I nie zapominajmy, że układ tych puzzli zależy także od nas samych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Potęga osobowości
  • Podtytuł: Jak łączyć siły introwertyków i ekstrawertyków by osiągnąć niezwykłe rezultaty
  • Tytuł oryginału: Intros und Extros
  • Seria/cykl: Psychologia osobowości
  • ISBN: 978-83-65068-00-2
  • EAN13: 9788365068002
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 336
  • Format: 15,00 x 22,5 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Sylvia Löhken
  • Tłumacz: Krzysztof Krzyżanowski
  • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
  • Wydawca: Studio EMKA
  • Miejsce wydania: Warszawa

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się