Recenzja

Projekt Breslau

Grupa wrocławskich gimnazjalistów odkrywa w bocznych zamkniętych drzwiach pomieszczenie, a w niej tajemniczy kufer, który okazuje się skrywać w sobie wrota czasu. Poznany przez nich dzięki swoim ocalałym zapiskom niemiecki uczeń Hugo Harnisch na długo przed nimi przemieszczał się w czasie, odkrywając różne fazy historii miasta Breslau. Po wojnie na Ziemiach Odzyskanych stało się one centralnym ośrodkiem nowego życia odzyskanego dla polskości. Ale nikt, kto w nim zamieszkał nie wątpił, że przecież przed wojną było to inne miasto - Breslau, ze swoją własną odrębną historią.



 

Szkolna paczka z 13 wrocławskiego Gimnazjum w osobach Natalii, która jest główną narratorką, Leona, Olgi, bliźniaków Ady i Adam oraz Maksa odkrywa wśród niemieckich książek brulion z notatkami młodego Hugona Harnischa. To on jako pierwszy odkrył magiczne właściwości starego kufra i on jako pierwszy za jego pomocą przemieszczał się w czasoprzestrzeni teleportując się w zamierzchłą historię, ddięki temu mógł uczestniczyć w tamtych wydarzeniach. Był mieszkańcem tamtego Breslau, począwszy od architektury, a skończywszy na ubraniu i ówczesnym menu.  Młodzi wrocławscy eksploratorzy idąc śladami notatek Hugona wstępują na tą samą ścieżkę czasu co on. Pragną go spotkać lub przynajmniej odnaleźć i wręczyć mu zagubiony przez niego notes.

Książka Magdaleny Zarębskiej to świetny pomysł na to by przekonać tak młodych ludzi, do tego, że historia kryje w sobie nieprzebrane źródło wiedzy i inspiracji. Przecież w tym mieście, ktoś musiał żyć i mieszkać przed nami tworząc w ten sposób jego i swoją w nim historię.
Zarębska przenosi nas i bohaterów swojej powieści w tamte zamierzchłe czasy za pomocą ukrytej w magicznym kufrze bramy do innej czasoprzestrzeni. Na początku nikt z nich nie wierzył w opowieści kolegów, którzy tego dostąpili zanim wszyscy trzymając się za ręce i tworząc energetyczny krąg nie przenieśli się do Breslau wraz z Hugonem Harnischem. Przetłumaczyli jego notatki, ocierając się prawie o olimpiadę języka niemieckiego, pisali maile, listy i nagle, kiedy wydawało się, że ich wysiłki spełzły na niczym wkracza we własnej osobie do przedsionka, skromny, starszy Pan, w kapeluszu z laską i przedstawia się jako Harnisch. To razem z nim w tym zaklętym kręgu przenoszą się po raz ostatni do przedwojennego Breslau. W nagrodę Hugon zabiera ich na przedwojenną „majówkę”. Zabawa i poznawanie historii, to dwa zbieżne w tej książce ze sobą wątki. Nie szkolny przymus, ale właśnie zabawa grona przyjaciół, którzy na całe życie zapamiętają te wydarzenia związane z przemieszczaniem się w tunelu czasu.

Trzysta trzynaście stron czyta się szybko i z całą przyjemnością przysługującą interesująco i zajmująco napisanym powieściom. Znakomita publikacja, którą można wykorzystywać w tzw. edukacyjnej ścieżce regionalnej, wzbogacona o mapę i zdjęcia miejsc, które zwiedzali, ich niemiecki kolega Hugon Harnisch i ich wrocławska gimnazjalna „paczka”.
Polecam tym, którzy dociekliwi potrafią uruchomić swoją wyobraźnię i kreatywność w poznawaniu historii i wydarzeń nie tylko dziejących się tu i teraz. Przecież zawsze było coś przed nami...

Recenzowana książka

  • Tytuł: Projekt Breslau
  • Seria/cykl: Literatura dla młodzieży
  • ISBN: 978-83-7551-470-4
  • EAN13: 9788375514704
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 315
  • Format: 13,5 x 20,5 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Magdalena Zarębska
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Powieść
    • Wydawca: Wydawnictwo bis
    • Miejsce wydania: Warszawa

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się