Recenzja

Recenzja: Carl Sagan "Kosmos"

Sięgając po tę książkę, nieco bałam się tego, że przygniecie mnie ciężar faktów naukowych i po paru stronach odłożę ją na półkę. Na szczęście Carl Sagan pozytywnie mnie zaskoczył.

Autor opowiada o wszechświecie z pasją, mogłabym słuchać go godzinami. Sagan zadaje wiele pytań, które nam pewnie wielokrotnie przeszły przez myśl. Czy na Marsie istnieje życie? Czy Wenus faktycznie jest bliźniaczą planetą dla naszej Ziemi? Czy kiedyś było więcej planet? Z czego są zbudowane pierścienie otaczające planety? Skąd na Księżycu wzięły się kratery? Dlaczego kratery na Ziemi po jakimś czasie znikają?

Od wielu lat naukowcy próbują zbadać wszechświat. Carl Sagan w przyjazny dla laików sposób opisuje wnioski, do jakich doszli współcześni nam uczeni oraz ich poprzednicy. Wszystko to, o czym mówi, jest zrozumiałe. Nawet uczniowie szkoły podstawowej byliby w stanie zrozumieć to, co autor próbuje przekazać. Dzięki niemu kosmos staje się mniej obcy.

Najbardziej przypadły mi do gustu fragmenty opisujące Wenus. Wiele razy słyszałam, że to bliźniacza planeta Ziemi. Znajdują się one dość blisko siebie i podejrzewano, że na Wenus również istnieje życie. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że ta planeta nie jest wcale tak przyjazna dla istot żywych, jak wcześniej się wydawało. A jak jest z Marsem? Czy są tam ludki, których inwazji się boimy? Tego już musicie przekonać się sami. Z ciekawością czytałam również rozdział o kometach. Czy faktycznie powinniśmy się ich bać? Jak kiedyś je postrzegano?

Choć jest to pozycja popularnonaukowa, czyta się ją szybko. Nie czułam w trakcie lektury zmęczenia i nie czułam przytłoczona się wzorami czy naukowymi wywodami. Dzięki tej książce w inny sposób spojrzałam na wszechświat, wiele rzeczy zrozumiałam. Żałuję tylko tego, że w publikacji jest stosunkowo niewiele zdjęć. Nie pogardziłabym, gdyby było ich trochę więcej. Lubię widzieć na fotografiach to, o czym czytam w książce naukowej.

Komu mogę polecić Kosmos? Wszystkim. Pasjonatom wszechświata, uczniom, nauczycielom fizyki i każdemu czytelnikowi, który chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, co nas otacza.

 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego dziękuję Portalowi Księgarskiemu oraz Wydawnictwu Zysk i S-ka.

http://czytelnia-mola-ksiazkowego.blogspot.com/2016/09/carl-sagan-kosmos.html

Maria Derejczyk-Zwierzyńska

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Kosmos
 • ISBN:
 • EAN13:
 • Rok wydania: 0
 • Numer wydania: 0
 • Liczba stron: 0
 • Format:
 • Okładka: Twarda
 • Autorzy:
  • Tłumacze:

   Poinformuj Redakcję

   Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

   Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

   Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

   Zaloguj się


   Zarejestruj się

   Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

   Zarejestruj się

   Wyloguj się