Recenzja

Recenzja: Utopce, Katarzyna Puzyńska

Czy Puzyńską da się lubić? Jedni Katarzynę Puzyńską kochają, inni nienawidzą. Kiedy miałabym określić, w której grupie się znajduję, powiedziałabym, że jestem gdzieś pośrodku.

 

 

Sięgając po serię o Lipowie i jego mieszkańcach wiem, czego mogę się spodziewać, w dzisiejszych czasach półki księgarskie uginają się od nowości, a wydawnictwa co chwilę proponują nam powieści, które pochłoną nas na wiele wieczorów, wybór jest trudny, dlatego lubię sięgać po książki dające mi spokój i pewność tego, co znajdę w środku. Takie właśnie są książki pani Puzyńskiej.

Utopce to kolejna książka autorki, której tempo pisania jest zadziwiające. Zaczynam podejrzewać, że pani Katarzyna ma w szufladzie ukryte wszystkie części książek o policjantach z Lipowa i tylko czeka na ich wydanie.

W przypadku tej części bardzo cieszę się, że powrócił pewien „porządek”. Zdecydowana przewaga opisów śledztwa i prób rozwiązania zagadki nad wątkami obyczajowymi to coś, co jest ogromnym plusem Utopców. W poprzednich częściach zdarzało się, że perypetie życiowe policjantów i ich bliskich za bardzo zdominowały fabułę.

Historia morderstwa ojca i syna opisana w 5 tomie sagi jak na razie jest moją ulubioną. Mrocznie, tajemniczo, intrygująco, tak właśnie jest w tym przypadku.

Długo zastanawiałam się nad możliwym rozwiązaniem zagadki, która przez wiele stron powieści zaskakiwała mnie zwrotami akcji. W pewnej chwili bardzo fajna historia gubi się w chaosie potencjalnych morderców i konfliktów. Uważam, że spokojnie można było „odpuścić” kilku osobom i sprawiać, że byłyby one niezaangażowanymi w sprawę osobami.

Motyw przesądów i magii, z którym mamy do czynienia w Utopcach niewiele wprowadza do historii, jednak ze względu na rozwój akcji powieści i rozwiązanie zagadki wiem, że był on konieczny.

Utopce są w tym momencie moją ulubioną częścią sagi o policjantach z Lipowa. Czyta się bardzo przyjemnie, akcja powieści szybko zaintryguje każdego z czytelników, więc warto zabrać się do lektury w chwili, gdy zaczynamy weekend lub mamy kilka dni wolnego, ponieważ jestem pewna, że nie będziecie mogli oderwać się od Utopców przez długie godziny.

Zapraszamy na bloga recenzentki:

https://blogoksiag.wordpress.com/2016/08/20/czy-puzynska-da-sie-lubic/

 

Dorota Pawlicka

Recenzowana książka

 • Tytuł: Utopce
 • ISBN:
 • EAN13:
 • Rok wydania: 0
 • Numer wydania: 0
 • Liczba stron: 0
 • Format:
 • Okładka: Twarda
 • Autorzy:
  • Tłumacze:

   Poinformuj Redakcję

   Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

   Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

   Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

   Zaloguj się


   Zarejestruj się

   Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

   Zarejestruj się

   Wyloguj się