Recenzja

Templariusze na wojnie 1120 - 1312

Publikacje dotyczące zakonu Templariuszy w latach dziewięćdziesiątych biły rekordy popularności. Było to wynikiem bezprecedensowego sukcesu książki Dana Browna "Kod Leonarda da Vinci". Później ukazywało się bardzo wiele książek, ale traktowały dzieje zakonu wyrywkowo, z przewagą sensacji i teorii spiskowych.

Począwszy od "Święty Graal, święta krew" Michaela Baigenta, Richarda Leigha i Henry'ego Lincolna , po "Drugiego Mesjasza. Templariusze, całun turyński i wielkie tajemnice masonerii" Christophera Knighta, Roberta Lomasa. Po drodze znaleźlibyśmy jeszcze kilkanaście tytułów, które historię Templariuszy sytuują pomiędzy ezoteryką pochrystusową a masonerią.

W książce Baigenta, Leigha i Linc0olna starano się udowodnić, iż zakon Templariuszy miał powiązania z Zakonem Syjonu strzegącym tajemnic dotyczących potomków rodu Jezusa i Marii Magdaleny. Było to na tyle atrakcyjne, iż potem przemycił taki rodzaj myślenia do swojej książki "Wahadło Foucaulta" Umberto Eco. Teorie spiskowe połączone z planem zemsty na odpowiedzialnych za upadek zakonu doskonale wpisywały się w tragiczną historię upadku zakonu Templariuszy.

Paul Hill w swojej książce „Templariusze na wojnie 1120 – 1312” skupił się na odkrywaniu prawdy historycznej. Bazując na źródłach takich jak praca Bernarda z Clairvaux „Pochwała nowego rycerstwa”, „Reguła zakonu templariuszy” czy „The Real History Behind the Templars”, Berkley, New York 2007, czy Statutach hierarchicznych ukazał całą złożoność zasad i taktyki jaką posługiwali się templariusze na wojnach, w których uczestniczyli.

Tych pozycji bibliograficznych o nieocenionej wadze znajdziemy tu więcej, stąd praca Hilla na tle innych tego typu opracowań wydaje się być uaktualniono na bieżąco,. Autor bazuje też na nieopublikowanych artykułach i stronach kolekcjonerskich A Wargamer’s Guide to the Crusades, tu świetny indeks geograficzny zakonów krzyżowców i ich skrótowa historia.

O ile mogę się zgodzić z jednym z recenzentów, który twierdzi iż w „Pierwsza i druga część - Początki i Bitwy i Kampanie to sztampa. Powtarzanie, powtarzanie, powtarzanie. Po raz kolejny czytam to samo u kolejnego autora. Hill nie należy do autorów, którym chce się ruszyć mózgownicą.”. Ale później dodaje, że kolejne rozdziały „Wojskowa organizacja Zakonu|”, „Zamki” i „Fortyfikacje „ wnoszą wiele nowych informacji i zainteresują czytelników poszukujących historycznej prawdy czy jasnej perspektywy z jakiej należy patrzeć na losy Templariuszy.

Książkę można w związku z tym podzielić na dwie części. Pierwsza za nich będzie wprowadzała nas skrótowo Z racji objętości przybliża najważniejsze aspekty z ponad dwustuletnich średniowiecznych zmagań zbrojnych Zakonu Templariuszy. Ale gdyby nie część druga, w której skupia się na wojskowej organizacji Zakonu bazując na łacińskich statutach hierarchicznych, w których reguła wojskowa została ujęte w ramy prawne, nie moglibyśmy sobie zbudować całościowej wizji historii Zakonu, który jak żaden inny sprowokował wielu autorów czy historyków do budowania wokół niewiadomych i niewyjaśnionych do końca spraw z jego burzliwym upadkiem teorii spiskowych i ezoterycznych.

Książka Hilla z pozoru wydaje się trudna w odbiorze, ale mnie właśnie sprawy wojskowe czy te  dotyczące budowy zamków obronnych zainteresowały najbardziej. Faktem jest, iż musimy się uzbroić w cierpliwość czytając zawiłe, ale wręcz zegarmistrzowsko precyzyjne ustalenia statutów hierarchicznych, co do wyposażenia poszczególnych dowódców, samego Mistrza i jego otoczenie.Daje nam to jednak szerokie pole do snucia wniosków, jaką wyjątkową uwagę przywiązywał Zakon do spraw związanych z musztrą i wyposażeniem wojskowym. Oczywiście popełniano też strategiczne błędy, ale tu winnym był zawsze człowiek, a nie wyposażenie.

Doskonała lektura dla miłośników wojen krzyżowych, dziejów Zakonu Templariuszy i czasów średniowiecza, kiedy to na skutek wielu błędów ówczesnych europejskich władców, kierujących się swoimi własnymi priorytetami i polityką doprowadzono do narodzin i rozkwitu potęgi militarnej i politycznej islamu.

 

 

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Templariusze na wojnie 1120 - 1312
  • Podtytuł: Bitwy i kampanie w Ziemi Świętej, Europie Wschodniej i na Półwyspie Iberyjskim
  • Tytuł oryginału: The Knights Templar at War 1120-1312
  • Seria/cykl: Historia do XIX wieku
  • ISBN: 978-83-8062-479-5
  • EAN13: 9788380624795
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 360
  • Format: 15.0 x 22.5 cm
  • Okładka: Twarda
  • Autor: Paul Hill
  • Tłumacz: Tomasz Hornowski
  • Gatunek: Literatura faktu
  • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
  • Miejsce wydania: Poznań

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się