Recenzja

Władysław Grabski jako ekonomista (1874-1938)

 Moim zdaniem wielkim organizatorem marszu Polski do nowoczesności był Władysław Grabski. Mimo ogromnych zasług nigdy nie znalazł się w panteonie wielkich Polaków książka Janusza Skodlarskiego te lukę jakoś stara się wypełnić.

 

 Według mnie Władysław Grabski, poseł do dumy rosyjskiej, to jeden z najwybitniejszych socjologów wsi, dwukrotny premier polski odrodzonej Polski, minister skarbu.

 W okresie nawały bolszewickiej od czerwca 1920 roku inicjator rady obrony państwa. Premier od 1923 uzdrowił szalejącą hiperinflacje. Władysław Grabski przechodzi do historii jako twórca złotówki opartej na złocie, w parytecie 0,31 grama za złotówkę. Aby tego dokonać podniósł podatek monopolowy, obciążył kosztami warstwy posiadające dokonał cięć w zatrudnieniu.
11 stycznia 1924 roku otrzymał od sejmu specjalne pełnomocnictwa. Uregulował kurs marki poprzez skup inwestycyjny. Jak pisze Skolarski, „Grabski był ryzykantem, wzmacniał monopole solny i zapałczany”. W pierwszej fazie swych reform umacnia system bankowy tworząc bank polski. Bank ten rozpoczyna działalność od wymiany złotego. Bank polski był inicjatywą prywatną, w ramach reformy nadaje podstawy prawne Krajowemu Bankowi Pocztowemu jako bankowi krajowemu. Musiał niestety odejść po dwóch latach z funkcji premiera z powodu dużych kosztów społecznych swoich reform i niezadowolenia mas społecznych oraz wojny gospodarczej rozpoczętej w 1924 roku.

 Po przeczytaniu książki Janusza Skolarskiego można by wysnuć wniosek, iż Władysław Grabski jest podobny do Leszka Balcerowicza z tym, że struktura społeczna Polski roku 1989 jest diametralnie inna od tej z roku 1924, a mianowicie 80% struktury społecznej w roku 1924, to własność prywatna i duże majątki, których to właściciele ponoszą główne koszta reformy Grabskiego. Balcerowicz nie mógł powtórzyć tego ruchu, gdyż w roku 1989 80-90%, to własność państwowa Można jednak między Balcerowiczem, a Władysławem Grabskim dostrzec szereg podobieństw. Jednocześnie trzeba też stwierdzić jasno, iż społeczeństwo polskie w okresie roku 1924 jak pisze Skolarski, nie bez oporu, ale w o wiele większym stopniu rozumiało konieczność trudnych posunięć ekonomicznych Władysława Grabskiego. Ludzie wykazują się rzeczywistym nie zaś tylko deklaratywnym patriotyzmem. Nasze konsumpcyjne społeczeństwo jest w większości patriotyczne deklaratywne i w swej większości niechętne do tego, by działać rzecz wychodzącej z kolejnych kryzysów Polski. Według mnie poglądy ekonomiczne Grabskiego, zwłaszcza te dotyczące relacji między społeczeństwem, a państwem oraz metodami, na to jak podwyższać dochód narodowy, cz jak kształtować politykę pieniężna czy budżetową, są moim zdaniem wciąż w dużym stopniu nader aktualne i warte tego, by je prezentować i z nich czerpać wiedzę. Albowiem źródłem pomyślności i rozwoju każdego kraju są właściwie zbilansowane i ułożone stosunki ekonomiczno-gospodarcze. A to, że brak jest Władysława Grabskiego w panteonie zasłużonych Polaków, to wynik naszej mentalności i uwielbienia dla czczenia bitew najczęściej przegranych. Tymczasem postać i dorobek Grabskiego to ciągle jeszcze nie do końca opowiedziana historia z czasów odbudowy polskiej państwowości w najważniejszych ze sfer – sfery bankowości i sfery gospodarczej. To one decydują o sukcesie danego państwa i dobrobycie jego społeczeństwa.

Marcin Antoniak

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Władysław Grabski jako ekonomista (1874-1938)
  • Seria/cykl: Monografie
  • ISBN: 978-83-796-9621-5
  • EAN13: 9788379696215
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 145
  • Format: 24.4x17.0 cm
  • Okładka: Twarda
  • Autor: Janusz Skodlarski
  • Tłumacze:
    • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
    • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
    • Miejsce wydania: Łódź

    Poinformuj Redakcję

    Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

    Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

    Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

    Zaloguj się


    Zarejestruj się

    Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

    Zarejestruj się

    Wyloguj się