Autor książki – Tim Cantopher jest konsultantem w dziedzinie psychiatrii. Można było się więc spodziewać, że napisana przez niego książka, będzie oparta na analizie przypadków pacjentów, z którymi na co dzień ma do czynienia. Obrazowe opisy, rzeczowo przedstawiony temat oraz wiele ciekawostek sprawiają, że poradnik czyta się szybko i przyjemnie. Lekturę wzbogacono o pomocnicze tabele, schematy i rysunki.
Autor książki – Tim Cantopher jest konsultantem w dziedzinie psychiatrii. Można było się więc spodziewać, że napisana przez niego książka, będzie oparta na analizie przypadków pacjentów, z którymi na co dzień ma do czynienia. Obrazowe opisy, rzeczowo przedstawiony temat oraz wiele ciekawostek sprawiają, że poradnik czyta się szybko i przyjemnie. Lekturę wzbogacono o pomocnicze tabele, schematy i rysunki. O ile tabele wydają się pomocne, to nad schematami należałoby jeszcze popracować. Nie wiem jak inni czytelnicy, ale ja musiałam poświęcić sporo czasu na zrozumienie ich, nie mówiąc już o szerszej analizie.
Cantopher podzielił książkę na 5 części: z pierwszej można dowiedzieć się, czym jest alkohol, poznać jego historię oraz podstawowe fakty, druga cześć jest swego rodzaju analizą psychologiczną alkoholików wyjaśniającą, jakie są przyczyny sięgania ludzi po ten popularny narkotyk. Trzecia część książki przestrzega przed negatywnymi skutkami picia alkoholu, opowiada, jak wpływa on na wątrobę, mózg, żołądek, trzustkę, nerki, stawy, nerwy, hormony, serce, naczynia krwionośne i inne organy. W czwartej części książki można znaleźć porady, jak ograniczyć lub zaprzestać picia alkoholu, natomiast piąta opisuje jak nie dopuścić do powstania problemu alkoholowego.
Odbiorcą Wszystko za drinka jest tak naprawdę każdy. Dla zwykłego czytelnika będzie to ciekawa pozycja, wzbogacająca wiedzę. Dla osoby, która ma problemy z piciem może to być książka uświadamiająca i pomagająca zrozumieć chorobę. Osoby, które żyją lub często przebywają w otoczeniu alkoholików, dzięki tej książce również mogą nauczyć się wielu rzeczy i przemyśleć, w jaki sposób należy im pomagać. Lektura może okazać się pomocna również lekarzom i terapeutą, którzy na co dzień analizują podobne przypadki, jak te opisywane w książce.
Książkę warto przeczytać, chociażby dla informacji, które są w niej zawarte. Mnie osobiście do lektury zniechęca okładka, która dezorientuje czytelnika. Przez nią lektura wygląda bardziej jak opowieść o losach alkoholiczki-prostytutki, niż jak praktyczny poradnik, który ma nam pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu.
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.