Recenzja

Złowrogie morze

Rozstaliśmy się z Centurionem Flawiuszem Feroksem, gdy brał udział w bitwie gromiącej watahy Brytów zbuntowanych przez kapłana druida zwanego Ogierem. Pomagał mu w tym zdrajca trybun Flakkus dostarczając broń. O mały włos, a eskapada skończyłaby się tragicznie, gdyby oddziały Brygantów, Sylurów na służbie u Rzymian nie wzięły na siebie impetu pierwszego uderzenia. Pomimo tej klęski druidzki Prorok Akko, który uśmiercił Ogiera ocalał i wraz z ocalałymi Brytami wycofał się na północ.

 

 

Zdawałoby się, że w okolice Vindolandy powrócił spokój, ale Feroks, pełniący funkcję regionariusa odpowiedzialnego za patrolowanie północnych granic rzymskiego imperium wpadł na trop rabusiów i porywaczy z plemienia „ludu jelenia”, zwanego też Starym Ludem. Pradawnego plemienia zamieszkującego Walię. Odbija z ich rąk dwie kobiet i młodego Rzymianina o imieniu Klaudiusz Genialis, syna bogatego Klaudiusza Probusa. Ten ostatni podejrzany był o zdobycie nieleganie majątku, co stało za zaginięciem legionowej kasy.

Po przekazaniu rodzicom porwanej Brigity i jej służącej Afrodyty Feroks miał problem z młodym Genialisem. Jego porwanie nie było przypadkowe…Co za tym stoi, i czyim bratem jest Probus, a także kim są „czarni wojownicy” atakujący i łupiący wybrzeże przeczytajcie Państwo sami.

Sporo tu wątków; miłość Feroksa, do Lepidyny, żony Cerialisa, zemsta Kniwy, wodza Hariów i Uzypetów, plemion germańskich, pobitych przez Rzymian. Jaką rolę w tym wszystkim  pelni „Stara Matka”, zwana „czarownicą”, matka królowej Brigity. Plotą się tu losy Probusa i młodego Genialisa na tle historii Kniwy. Wszystko to przycięte z fasonem do próby opowiedzenia historii Brytanii, antycznej Hibernii, czyli dzisiejszej Irlandii oraz Kumbrii, obecnie połnocno-zachodniego hrabstwa Anglii i losów zamieszkujących je ludów i plemion.

Adrian Goldsworthy unika tym razem rozdętych scen batalistycznych skupiając naszą uwagę na zdobyciu warowni Kniwy, i zapobieżeniu buntowi druida o imieniu Akko.

O wiele lepiej zbudowana fabuła, jak zawsze u niego oparta na ciekawych historycznych wykopaliskach. Prawdziwe osoby wymienione w odkrytych listach spisanych na drewnianych deszczułkach, takie jak Sulpicja Lepidyna, jej mąż prefekt Flawiusz Ceralis, Eliusz Brokchaus, Klaudiusz Super, zagościły w cyklu „Vindolanda”. Inni, jak Feroks, Windeks, Genialis, Kniwa, Akko, czy Ogier stworzeni przez autora dla celów powieści wtopili się w obyczajowość, i ówczesną kulturę.

W tym tomie wyprawie towarzyszy słynny poeta Owidiusz określany mianem najwybitniejszego elegika starożytności, autor „Metamorfoz” i „Sztuki kochania”, co powoduje, iż wojskowe sprawy i rzemiosło przyprawione są błyskotliwymi dialogami poety.

Całość czyta się zdecydowanie płynniej, widać, że Goldsworthy jest tu w znakomitej formie, co dobrze wróż trzeciej i ostatniej części zatytułowanej „Brygantia”

 

 

Recenzowana książka

  • Tytuł: Złowrogie morze
  • Tytuł oryginału: The Encircling Sea
  • Seria/cykl: cykl: Vindolanda
  • ISBN: 978-83-8338-210-4
  • EAN13: 9788383382104
  • Numer wydania: 1
  • Liczba stron: 392
  • Format: 13.2 x 20.2 cm
  • Okładka: Miękka
  • Autor: Adrian Goldsworthy
  • Tłumacz: Janusz Szczepański
  • Gatunek: Powieść Historyczna
  • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
  • Miejsce wydania: Poznań

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się