Recenzja

Żony Gniewu

Jeśli nie czytaliście wcześniejszych kryminałów autorstwa Joanny Jodełki z serii „Siostry Raj” o brzmiących tytułach „Córka nieboszczyka czy „Pamiętnik karła”, to musicie to koniecznie nadrobić. Joanna Jodełka absolwentka historii sztuki wprowadza bowiem do tego gatunku inreresującą wiedzę na ten temat, co powoduje, iż w jej książkach od pierwszych stron nie leje się krew i nie ćwiartuje się ludzi. Ale za to mamy tu do czynienia z ciekawą fabułą przypominającą powieści psychologiczne, a to dzięki nietuzinkowym postaciom dwóch przyrodnich sióstr Angeliki i Tycjany Raj.

 

Skupiają wokół siebie z racji wykonywanych zawodów; Angelika jest charakteryzatorką, a Tycjana konserwatorką, począwszy od pierwszego tomu wielu oryginałów. Między innymi starego antykwariusza, kolekcjonera masoników, brata naukowca, właścicielkę sklepu, kuzynki bliźniaczki, młodą instagramerkę, ogrodnika. A w „Żonach Gniewu” dochodzi do tego ekipa filmowa z producentem, konsultantem historycznym, scenarzystą, scenografami, charakteryzatorką, aktorami i statystami. Co razem powoduje, iż wokół tych postaci Jodełka generuje akcję, komplikuje ich ścieżki i osobiste relacje. Dlatego autorka „Córki nieboszczyka” zmusza czytelnika do czujności i uważności. Bo kryminały Jodełki, jak już wspomniałem nie ociekają krwią. To typ powieści detektywistycznej, której bohaterkami są siostry Raj.

Skupiają wokół siebie z racji wykonywanych zawodów; Angelika jest charakteryzatorką, a Tycjana konserwatorką, począwszy od pierwszego tomu wielu oryginałów. Między innymi starego antykwariusza, kolekcjonera masoników, brata naukowca, właścicielkę sklepu, kuzynki bliźniaczki, młodą instagramerkę, ogrodnika. A w „Żonach Gniewu” dochodzi do tego ekipa filmowa z producentem, konsultantem historycznym, scenarzystą, scenografami, charakteryzatorką, aktorami i statystami. Co razem powoduje, iż wokół tych postaci Jodełka generuje akcję, komplikuje ich ścieżki i osobiste relacje. Dlatego autorka „Córki nieboszczyka” zmusza czytelnika do czujności i uważności. Kryminały Jodełki, jak już wspomniałem nie ociekają krwią. To typ powieści detektywistycznej, której bohaterkami są siostry Raj. To one dzięki wrodzonej ciekawości i dociekliwości tropią kryminalne historie, z racji których stają się ich świadkami.

Drugim atutem Jodełki jest precyzyjne pokazanie piękna różnych regionów Polski. Było tak z serią o Magdzie Garstce, gdzie tłem opowieści była Ustka. W pierwszej części trylogii o siostrach Raj autorka „Pamiętnika karła” pokazała nam swój rodzinny Poznań. Teraz oddała piękno Gniewu, miasta w woj. pomorskim, przy ujściu Wierzycy do Wisły, w powiecie tczewskim.

 W tymże grodzie, przez który przed laty przebiegał szlak bursztynowy ekipa filmowa w krzyżackim zamku gniewskim kręci film o romansie Jana Sobieskiego z Marysieńską Zamoyską. I jak to w takich sytuacjach bywa, aż się prosi, aby za kulisami tego wydarzenia sprowokować śmiertelne zajście w sali tortur z udziałem rekwizytora. Przy okazji poznajemy szczegóły miłosnego związku Marysieńki – Marii Kazimiery i Sobieskiego zapisanego w formie romantycznego filmowego scenariusza. Trup nie pada tu gęsto. Mamy jeszcze jedną ofiarę, tym razem topielicę o pseudonimie „Szpilka”, ale obie siostry Tycjana i Andżelika i tak mają pełne ręce i głowy detektywistycznej roboty. Nie zdradzę tajemnicy, że powiem, iż prawie do końca nie zdajemy sobie sprawy, kto jest sprawcą i jakie klejnoty skradzione miejscowej Szewcowej i proboszczowi stały za całą kryminalną intrygą.

O ile pierwsze sześć rozdziałów wprowadza nas w utkaną przez autorkę morderczą intrygę, o tyle pozostałe stają się osnową pobocznych wątków, wśród których odnajdujemy aktorów pierwszego i drugiego planu; ciotkę sióstr Raj Józefinę, pasierbicę Angeliki Jagodę, syna Tycjany Leonarda, Renatę Świerszcz, reżysera Gerarda Leję, zdegradowanego policjanta Jarotę, komisarza Malca. No i kolorową ekipę filmową. Zaręczam, że w tym towarzystwie naprawdę nie zaznacie nudy.

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Żony gniewu
 • Podtytuł: Siostry Raj - kryminalny duet w nowej odsłonie
 • Seria/cykl: cykl: Siostry Raj
 • ISBN: 978-83-8188-684-0
 • EAN13: 9788381886840
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 384
 • Format: 12.8 x 19.7 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: Joanna Jodełka
 • Tłumacze:
  • Gatunek: Kryminał
  • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
  • Miejsce wydania: Poznań

  Poinformuj Redakcję

  Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

  Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

  Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

  Zaloguj się


  Zarejestruj się

  Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

  Zarejestruj się

  Wyloguj się