Recenzja

Zrozumieć zbrodnię

Napisać, że to książka dla ludzi o mocnych nerwach, to jakby uchylić tylko jedną warstwę znaczeniową tej publikacji."Zrozumieć zbrodnię" ukazało się w serii X – Varia Domu Wydawniczego Rebis, a jej autorka Ewa Ornacka jest cenioną pisarką i dziennikarską śledczą. Tu opublikowała najważniejsze swoje książki, m.in.: Tajemnice zbrodni i Alfabet mafii, Skazane na potępienie czy Tajemnice zbrodni.

 

Czy można wejść w głowę przestępcy, psychopaty lub seryjnego mordercy i odnaleźć poszlakę, uzasadnienie dla jego brutalnego morderczego czynu? Czy można w ogóle wyodrębnić na sto procent cechy psychopatycznego mordercy i stworzyć jego czytelny profil? Amerykański zawodowiec, agent federalny John Douglas, który wyszkolił wielu superagentów twierdzi, że jest to bardzo żmudna i wielowątkowa praca. Praca dla wytrwałych, skrupulatnych ludzi potrafiących „wejść” w skórę seryjnego mordercy. Profilerzy kryminalni stają się bohaterami kryminałów, filmów, seriali telewizyjnych, a tak naprawdę to często samotni tropiciele niewidocznych inteligentnych wymykających się obiegowym opiniom przestępców.

Przeprowadzone w międzyczasie badania tomograficzne mózgów seryjnych przestępców i psychopatów owszem wykazały zaburzenia odczuwania emocji, stwierdzono u nich zaburzenia w przedczołowym obszarze mózgu, ale większość z nich w tzw. profilu psychologicznym wykazywała tylko niewielkie odchyły od normy. Dlatego też w sukurs biegłym sądowym psychologom przyszedł Robert Hare, który w roku 1970 opracował Skalę Obserwacji Skłonności Psychopatycznych obowiązującą do dzisiaj. Jedną z podstawowych cech charakteryzujących psychopatów jest bezduszność, brak wyrzutów sumienia i odczuwania winy, wyolbrzymione poczucie własnej wartości. Jak się okazuje,co daje do myślenia, najwięcej takich osób zatrudnianych jest w wielkich korporacjach. Zasadnicze pytanie postawione w rozdziale „Jak się nie dać psychopacie” brzmi - Czy jesteśmy bezbronni wobec takich osób?  Okazuje się, że przebiegłość, inteligencja tych osobników często do końca maskuje ich intencje. O tych wszystkich sytuacjach opowiada w rozmowie z Ewą Ornacką dr Pobocha, biegły sądowy z zakresu psychiatrii, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej.

I to są najciekawsze fragmenty książki Ornackiej, a zarazem mrożące krew w żyłasch. Przerażające jest to, że w naszym kraju, który do niedawna jawił się jako ekonomiczny raj sprawiedliwości społecznej, traktuje się z pobłażliwością kryminalnych psychopatów. Jak przytacza autorka na „szarym tle” fragmenty artykułów prasowych, w Polsce w ostatnich czasach wypuszczono na przepustkę ok. 1500 przestępców, w tym groźnych szefów gangów odpowiedzialnych za zorganizowaną przestępczość.
Dr Jerzy Pobocha wskazuje tu trzy główne przyczyny; korupcję wśród psychiatrów biegłych sądowych, błędne wykluczające się decyzje podejmowane przez sądowych psychiatrów, niejednoznaczną ocenę tychże ekspertyz przez sędziów.

Jak możemy wyjść obronną ręką z tych niebezpiecznych sytuacji? Odpowiedź też nie jest jednoznaczna, bowiem jak pisze Pobocha:” psychopaci są wśród nas; może to być najbliższa rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy”. Należy być ostrożnym, bacznie obserwować zachowanie, nagłe zwroty w reakcji na codzienne sytuacje. Najlepiej nie kusić losu; nie wychodzić samemu na odludne spacery, nie wsiadać do nieznanych aut, nawet wtedy, gdy ktoś o przyjemnej aparycji chce nas podwieźć,
Ewa Ornacka opublikowała kolejną bardzo wartościową książkę, którą warto dokładnie przeczytać, włącznie z „szarym tłem” przywołującym w naszej pamięci najbardziej spektakularne zbrodnie, które odnotowano w ostatniej dekadzie Celowo nie wymieniam nazwisk tych bezwzględnych psychopatycznych morderców.

Pamiętajmy też, że psychopaci, to urodzeni manipulatorzy, niejednokrotnie błyskotliwi, elokwentni, o psychice wilka osaczającego swoje ofiary. Może to robić latami, może nagle zamilknąć, usunąć się w cień, aby nagle znienacka pojawić się, by ponownie nasycić swoje zbrodnicze żądze. Dlatego tak trudno jest wniknąć w jego wilczą naturę, ale tacy eksperci i profesjonaliści jak dr Pobocha i zespół wyszkolonych przez niego biegłych sądowych daje nadzieję, iż diagnoza będzie stawiana coraz bardziej profesjonalnie i szybko.
Tylko uczciwa praca psychiatrów jego pokroju gwarantuje nam, iż nie będziemy żyli nieustannie w cieniu strachu. Pomimo to, natura ludzka lubi być "straszona". Wykreowana globalna moda na literaturę kryminalną, thrillery świadczy o tym dobitnie. Minęły jednak bezpowrotnie czasy niewinnego teatru telewizji z „Kobrą” w czołówce.

 

 

 

 

 

 

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Zrozumieć zbrodnię
 • Podtytuł: Dr Jerzy Pobocha zdradza tajemnice zbrodniczych umysłów
 • Seria/cykl: X-Varia
 • ISBN: 978-83-8062-548-8
 • EAN13: 978838062548
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 296
 • Format: 13.2 x 20.2 cm
 • Okładka: Miękka
 • Autor: Ewa Ornacka
 • Tłumacze:
  • Gatunek: Literatura faktu
  • Wydawca: Dom Wydawniczy REBIS
  • Miejsce wydania: Poznań

  Poinformuj Redakcję

  Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

  Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

  Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

  Zaloguj się


  Zarejestruj się

  Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

  Zarejestruj się

  Wyloguj się