Recenzja

Zwycięska formuła

Książka Davida Coultharda, kierowcy rajdowego Formuły 1, a wcześniej mistrza gokartów i formuły Forda, jest tak napisana, że właściwie może zaciekawić, tak kibiców międzynarodowych wyścigów samochodowych, znanych również jako wyścigi Grand Prix, jak i właścicieli firm, biznesmenów, ekonomistów, prakseologów czy szkoleniowców. Sport jak przekonuje Coulthard, to nie tylko szkoła życia, to także uniwersytet, w którym zdobywa się praktyczną wiedzę, z organizacji pracy, z motywacji, a przede wszystkim z rzetelności i pracowitości.

 

Tak proszę Państwa, powraca jakby zapomniany przez nas ethos pracy, ale nie chodzi tu o zwykłą pracoholię, ale pracę opartą o opracowaną przez nas strategię działania i jasną perspektywę celu; co tak naprawdę chcemy dzięki temu osiągnąć? Jako wytrawny kierowca rajdowy, autor "Zwycięskiej formuły" opowiadając nam o kulisach tej profesji zarezerwowanej dla najlepszych, ale nie tylko chodzi tu o talent, ale przede wszystkim o zespół predyspozycji jakie powinien posiadać  adept tej trudnej sportowej dyscypliny, uczy nas na swoim przykladzie, jak w optymalny sposob wykorzystując znane od lat zasady rządzące ekonomią pracy osiągnąć sukces.

 Jeśli wydaje się Państwu, iż zwycięstwa w rajdach Formuły 1, mistrzostwo świata, to tylko kwestia szybkiego bolidu, czy łutu szczęścia, to jesteście w błędzie. Dopiero po lekturze tej książki otworzyły mi się oczy na wiele spraw. Między innymi na to, że każdy sukces okupiony jest ciężką, wręcz jak pisze Coulthard katorżniczą pracą setek ludzi; począwszy od szefa zespołu, konstruktora, inżynierów odpowiadających za poszczególne podzespoły, kierowców testowych, kierowców wyścigowych, aż po zwykłych robotników w fabrykach, w których zamawia się każdą z części przyszłego mistrzowskiego wyścigowego auta. Ale to nie gwarantuje pełnego sukcesu. Podstawową sprawą jest tu zgranie wszystkich tych decyzyjnych poziomów, tak aby stanowiły jeden monolit. Resumując tak skonstruowana Formuła 1 jest przykładem wzorowego przywództwa, motywacji i strategii?

Stąd w tytule książki znalazło się na pierwszym miejscu sformułowanie: Zwycięska formuła, oparta o charyzmatyczne przywództwo, genialną strategię, sprawdzającą się w ekstremalnych, zmieniających się warunkach, ale też indywidualną motywację, każdego zaangażowanego w ten projekt człowieka, aż  do momnetu  powstania z tego konglomeratu jednej zbiorowej motywacji.

Pamiętajmy pisze David Coulthard, iż każdy prawdziwy sukces oparty jest o ciężką, rzetelną pracą, umotywowaną długofalową strategią działania. Nie ma trwałej satysfakcji z własnej pracy jeśli nie włożymy w nią pasji, przekonania o słuszności wybranej drogi, ale jak zaznacza, w każdą pracę wkalkulowana jest też porażka. O tym też powinniśmy pamiętać, ale
każda klęska może przerodzić się w zmienionych warunkach w zwycięstwo. Świadczy o tym sportowa droga Coultharda, który wystąpił w 247 wyścigach, zwyciężając w trzynastu i sześćdziesiąt dwa razy stając na podium. W 2001 roku został wicemistrzem świata F1, startując w barwach zespołu McLaren. Wiem po lekturze jego historii, że można mu ufać, nie rzuca słów na wiatr. Ciężko pracował, by dojść do tej pozycji jaką ma tak w świecie sportów motorowych, jak w w sferze biznesu.

 

 

 

Recenzowana książka

 • Tytuł: Zwycięska formuła
 • Podtytuł: Przywództwo. Strategia, Motywacja jak w formule 1
 • Tytuł oryginału: The Winning Formula: Leadership, Strategy and Motivation The F1 Way
 • Seria/cykl: Poradnik
 • ISBN: 978-83-66142-02-2
 • EAN13: 9788366142022
 • Numer wydania: 1
 • Liczba stron: 203
 • Format: 15.0x22.7 cm
 • Okładka: Twarda
 • Autor: David Coulthard
 • Tłumacz: Władysław Jeżewski
 • Gatunek: Literatura Popularnonaukowa
 • Wydawca: Studio EMKA
 • Miejsce wydania: Warszawa

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się