"Potop". Muzeum Henryka Sienkiewicza

"Potop". Muzeum Henryka Sienkiewicza

Rękopis "Potopu" dla Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Udostępnij

Zbiory Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej mogą się wzbogacić o fragment rękopisu "Potopu". Za bezcenne karty autografu trzeba zapłacić niebagatelną sumę, a zatem akt nabycia zależy od darczyńców.
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, w miejscu narodzenia noblisty, zamierza nabyć fragmenty powieści "Potop", środkowego ogniwa "Trylogii". Łączny koszt zakupu rękopisów to kwota 70 tys. złotych, którą Muzeum stara się zgromadzić organizując zbiórkę publiczną pod hasłem: Rękopis Potopu dla Muzeum H.Sienkiewicza. W realizacji przedsięwzięcia niezbędna będzie pomoc przyjaciół muzeum, miłośników twórczości pisarza, a także firm i organizacji którym nie jest obojętny los polskich dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Każde nawet najmniejsze wsparcie ma znaczenie.
 
Inicjatywę pozyskania kart rękopisu "Potopu" przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej można wesprzeć poprzez darowiznę na konto muzeum w Banku Spółdzielczym w Krzywdzie o numerze: 14 9203 0002 0000 4691 2000 0010
 
Każda osoba czy instytucja wspierająca przedsięwzięcie otrzyma specjalny certyfikat - cegiełkę potwierdzającą współudział w realizacji przedsięwzięcia - nabycia kart rękopisu "Potopu" do zbiorów muzeum.
 
 
Karta Potopu Henryka Sienkiewicza / Fot. skan
 
Powieść Henryka Sienkiewicza "Potop" była drukowana w odcinkach w krakowskim "Czasie" w latach 1884-1886. Karty rękopisu Henryk Sienkiewicz wysyłał do drukarni rozdziałami i nigdy nie tworzyły one zwartego zespołu tym samym ulegały naturalnemu rozproszeniu. Najwięcej kart rękopisów Sienkiewicza trafiło do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Karty autografu, które mogą trafić do Muzeum, obejmują wydarzenia wojenne, jakie miały miejsce po oblężeniu Zamościa i zwycięstwach Czarnieckiego w okolicach Jarosławia. W epizodach wojennych obok głównych bohaterów "Trylogii" występują postacie m.in. Rocha Kowalskiego i Stefana Czarnieckiego. Zawierają one następujące sceny: Zdobycie szwedzkiej chorągwi królewskiej Szwedzi w widłach Wisły i Sanu Zdobycie Sandomierza Poselstwo Zagłoby do obozu szwedzkiego po Rocha Kowalskiego. O tych scenach, i i innych obrazach wykreowanych przez Sienkiewicza, wybitny sienkiewiczolog Julian Krzyżanowski napisał: "Dzięki niezwykłej plastyce widzenia scen zbiorowych, wydarzeń, zwłaszcza bitewnych (...) opis delegacji do Karola Gustawa w sprawie Rocha Kowalskiego i całe setki scen podobnych, nie miały sobie równych w literaturze polskiej. Proza Sienkiewicza sięgnęła tu szczytu artyzmu".

 
W roku 2017 Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - miejscu urodzenia polskiego Noblisty obchodzi Jubileusz 50-lecia działalności. W tym wyjątkowym czasie i okolicznościach, muzeum otrzymało ofertę nabycia części rękopisu "Potopu" Henryka Sienkiewicza - jednej z najpopularniejszych powieści polskich. Nabycie rękopisu "Potopu" - jak powiedział dyrektor Muzeum, Maciej Cybulski - jest niepowtarzalną, wyjątkową, szansą dla placówki, zwiększającą jej prestiż i pozycję na skalę ogólnopolską. Pozyskane rękopisy, prezentowane w miejscu urodzenia pisarza na Ziemi Łukowskiej stanowić będą dobro ogólnonarodowe, dostępne dla publiczności, zachowując je jednocześnie w zbiorach publicznych.

Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/rekopis_potopu_dla_muzeum_sienkiewicza_w_woli_okrzejskiej_365381.html

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się