Dyskusyjne Kluby Książki,

Dyskusyjne Kluby Książki,

Relacja ze szkolenia dla moderatorów i zjazdu koordynatorów DKK

Udostępnij

W dniach 9-10 listopada w warszawskim Centrum Konferencyjnym NIMBUS odbył się ogólnopolski zjazd koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki połączony ze szkoleniem dla moderatorów DKK. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Książki, który we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi od ponad 10 lat prowadzi program DKK. W zjeździe i szkoleniu wzięło udział ponad 150 osób.

Pierwszy dzień spotkania otworzyło wystąpienie Dyrektora Instytutu Książki, Dariusza Jaworskiego, który podkreślił istotne znaczenie programu dla rozwoju czytelnictwa w Polsce oraz zapewnił o dalszym wsparciu projektu. Następnie głos zabrał koordynator programu DKK z Instytutu Książki – Dariusz Kawa, który przekazał uczestnikom kilka wskazówek organizacyjnych.

Serię wykładów zaplanowanych na ten dzień otworzyło wystąpienie dra hab. Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Oblicza współczesnej literatury polskiej w migawkach”. Wykład miał na celu usystematyzowanie i przybliżenie słuchaczom najciekawszych nurtów najnowszej literatury polskiej. Następnie moderatorzy uczestniczyli w równoległych panelach wykładowych: „Książki jako antidotum na dziecięce problemy?” (dr Wanda Matras UP), „O gatunkach (nie)obecnych na spotkaniach DKK” (dr hab. Wojciech Kudyba UKSW) oraz „Literatura popularna z wyższej półki” (Marcin Kube). W czasie paneli dla moderatorów koordynatorzy spotykali się w osobnej sali, aby omówić założenia programu na kolejny rok.

Zwieńczeniem zajęć merytorycznych pierwszego dnia była rozmowa „Dyskusyjne Kluby Książki za granicą”, której gośćmi były Karen Hallewell z brytyjskiej Federacji Dziecięcych Klubów Książki oraz Josefine Mohrhard z niemieckiej Fundacji Stiftung Lesen, która zajmuje się m.in. promocją czytelnictwa poprzez kluby książki. Dyskusję moderował Zastępca Dyrektora Instytutu Książki – dr hab. Krzysztof Koehler. W dyskusji wzięli również udział uczestnicy, którzy chętnie zadawali pytania specjalistkom z zagranicy.

Następnym punktem planu była prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Republika czytających ludzi”, który został zrealizowany w bieżącym roku przez krakowski oddział TVP3. Celem filmu była promocja programu DKK oraz prezentacja różnych form istnienia klubów książki. Dokument spotkał się z życzliwym przyjęciem uczestników. Pierwszy dzień spotkania zakończył koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Dobre Ludzie.

Drugi dzień szkolenia uczestnicy rozpoczęli od wysłuchania wykładu dr hab. Marzeny Woźniak-Łabieniec z Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Arcydzieła nie muszą być nudne... o nieznanym obliczu literatury polskiej XX wieku”. Następnie odbyły się równoległe panele warsztatowe: „Życie literackie jako źródło inspiracji w pracy moderatora DKK” (Jakub Pacześniak), „Dyskusje to nie wszystko. Jak stworzyć klub, który chce czegoś więcej?” (Tomasz Kobylański, CST Self), „Przepędzić nudę, czyli o metodach pracy w dziecięcych i młodzieżowych DKK” (Marcin Małoń, CST Self). Drugi dzień szkolenia zakończyła dyskusja pt. „Ścieżki rozwoju klubów książki w Polsce”, w której uczestniczyli: dr Magdalena Ślusarska, Jerzy Woźniakiewicz oraz dr Łukasz Michalski. Moderatorem dyskusji był Dariusz Kawa z Instytuty Książki. Uczestnicy dyskusji poruszyli m.in. kwestie obecności klubów książki w bibliotekach, finansowania programu, a także widocznej w statystykach rzadkiej obecności mężczyzn wśród klubowiczów DKK.  

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia. Zdjęcia można zobaczyć tutaj


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się