Rezydencja w Norwich dla twórcy związanego z Krakowem
W ramach nowego programu rezydencjalnego trzech Miast Literatury UNESCO – Krakowa, Barcelony i Norwich – twórca związany z Krakowem spędzi miesiąc w Norwich, a twórca związany z Barceloną – w Krakowie.
Podczas rezydencji pisarze i tłumacze będą pracowali nad własnymi projektami literackimi. Otrzymają oni honorarium w wysokości 6000 zł brutto wypłacane w transzach w trakcie pobytu i po jego zakończeniu, a także zwrot kosztów przelotu i zakwaterowania.
Zgłoszenia zawierające wypełniony formularz, CV lub biogram oraz fragment autorskiego tekstu o długości do jednej strony A4 należy przesyłać do 25 marca 2024 roku na adres residencies@miastoliteratury.pl. Wyniki zostaną ogłoszone 15 kwietnia 2024 roku, zaś pobyt rezydencjalny potrwa od 2 do 27 września 2024 roku.
Kandydaci ubiegający się o rezydencję powinni posiadać w swoim dorobku co najmniej jedną publikację książkową oraz mieć związki z Krakowem. Podczas rezydencji mają oni podjąć pracę nad nowym projektem literackim i znać język angielski w stopniu pozwalającym na swobodne komunikowanie się. Jeśli chodzi o tłumaczy – aplikować mogą wyłącznie ci, którzy przekładają z języka angielskiego. Organizatorzy zastrzegają, że preferują kandydatów posiadających umowę wydawniczą na utwór, nad którym będą pracować podczas pobytu w Norwich.
„Norwich szczyci się wielowiekową tradycją literacką. Tu w XIV wieku pierwszą książkę w języku angielskim napisała kobieta – mistyczka Julianna z Norwich, a w czasach bardziej nam współczesnych, w 1970 roku, na Uniwersytecie Wschodniej Anglii z inicjatywy Malcolma Bradbury’ego i Angusa Wilsona otwarto pierwsze w Wielkiej Brytanii studia creative writing. W 2012 roku Norwich jako pierwsze brytyjskie miasto przystąpiło do sieci Miast Literatury UNESCO. Dziś działa tu wiele instytucji cieszących się międzynarodową renomą, takich jak National Centre for Writing i British Centre for Literary Translation” – czytamy na stronie internetowej Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
RP/źródło: Kraków Miasto Literatury UNESCO