Rezydencje dla młodych pisarzy w Krakowie

Rezydencje dla młodych pisarzy w Krakowie

Rezydencje dla młodych pisarzy w Krakowie

Udostępnij

Kraków właśnie otworzył nabór do programu rezydencjalnego skierowanego do młodych pisarzy z Miast Literatury UNESCO z całego świata! Twórcy z 28 miast, między innymi Edynburga, Melbourne, Pragi czy Seattle mogą aplikować o pobyt w naszym mieście!

Na dwumiesięczne pobyty twórcze w okresie maj-czerwiec lub wrzesień-październik zaproszeni są szczególnie wschodzące i początkujące talenty. Najważniejszym kryterium jest posiadanie co najmniej jednej publikacji na swoim koncie. Poza tym kandydaci powinni posługiwać się językiem angielskim w bardzo dobrym stopniu, być chętni i gotowi do aktywnego uczestnictwa w życiu literackim Krakowa i pracować nad własnym projektem literackim podczas pobytu. Dodatkowo każdy z rezydentów poproszony zostanie o napisanie krótkiego tekstu inspirowanego pobytem.

Rezydenci zamieszkają w pokojach gościnnych Instytutu Kultury Willa Decjusza, który jest współorganizatorem projektu. Ponadto otrzymają stypendium twórcze, a także zwrot kosztów podróży do i z Krakowa.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Program Rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO istnieje od 2017 r. Do tej pory Kraków gościł ośmioro pisarzy i poetów z takich miast jak: Barcelona, Melbourne, Manchester czy Edynburg. Program wyrasta z głębokiego przekonania, że Sieć Miast Kreatywnych UNESCO stwarza doskonałe możliwości rozwoju połączeń i kontaktów, promuje mobilność i umożliwia profesjonalizację pisarzy.

Kraków Miasto Literatury UNESCO od wielu lat dba, by pisarze reprezentujący różne środowiska znaleźli w mieście komfortowe warunki do pracy.  Od 2011 w mieście w ramach programu ICORN schronienie znajdują prześladowani za twórczość artyści. W tym roku po raz drugi będziemy gościć również laureatkę Paszportu POLITYKI w kategorii literatura. Ponadto w mieście działają Wyszehradzkie Rezydencje Literackie skierowane do pisarzy z Polski, Czech, Słowacki i Węgier (organizator: Stowarzyszenie Willa Decjusza) a także Kolegium Tłumaczy, którego inicjatorem i realizatorem jest Instytut Kultury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się