Rita Gombrowicz odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Rita Gombrowicz odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Rita Gombrowicz odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Udostępnij

Rita Gombrowicz, badaczka literatury oraz żona i promotorka twórczości Witolda Gombrowicza, została uhonorowana przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Najwyższe odznaczenie resortu kultury Rita Gombrowicz odebrała z rąk ambasadora RP we Francji – Jana Emeryka Rościszewskiego. Wręczenie medalu miało miejsce podczas uroczystości odbywającej się w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

„Pani pasja i zasługi dla polskiej kultury stanowią nierozerwalną jedność, która przyniosła nieoceniony wkład w promocję spuścizny Witolda Gombrowicza. Jest Pani nie tylko strażniczką jego twórczości, ale także jej aktywną promotorką na arenie międzynarodowej. Dzięki Pani staraniom dzieła Gombrowicza zostały przetłumaczone na wiele języków, co umożliwiło dotarcie do szerokiej, wielokulturowej publiczności. Pani praca przyczynia się do tego, że Gombrowicz jest postrzegany nie tylko jako klasyk literatury polskiej, ale także jako inspirujące źródło dla współczesnych twórców i badaczy literatury” – napisała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska w liście gratulacyjnym odczytanym podczas uroczystości.

Rita Gombrowicz urodziła się w 1935 roku w Kanadzie. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie w Montrealu, a następnie na Sorbonie w Paryżu i na Uniwersytecie w Nicei-Aix-en-Provence, gdzie w 1968 roku obroniła doktorat z biografii Colette.

W maju 1964 roku podczas konferencji w Abbaye de Royaumont poznała Witolda Gombrowicza. Została sekretarką pisarza, a z czasem jego żoną. Zamieszkali w centrum francuskiego miasta Vence, w willi Alexandrine, gdzie w 2017 roku powstała Przestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza.

Po śmierci męża Rita Gombrowicz została kuratorką jego twórczości. Dzięki jej staraniom dzieła Gombrowicza przetłumaczono na ponad 40 języków. Wydała także dwie książki biograficzne dokumentujące życie i twórczość pisarza – „Gombrowicz w Argentynie” i „Gombrowicz w Europie”. W 2013 roku opublikowała osobiste dzienniki Gombrowicza pt. „Kronos”.

Rita Gombrowicz jest honorową patronką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut autorski, rozumiany jako pierwsza lub druga książka autora napisana prozą artystyczną w języku polskim.

źródło: MKiDN


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się