Robert Kaźmierczak: dzięki „Infrastrukturze bibliotek” udało się uratować obiekty zabytkowe

Robert Kaźmierczak: dzięki „Infrastrukturze bibliotek” udało się uratować obiekty zabytkowe

Robert Kaźmierczak: dzięki „Infrastrukturze bibliotek” udało się uratować obiekty zabytkowe

Udostępnij

Podczas briefingu, który odbył się wczoraj na placu obok Gminnego Centrum Kultury w Halinowie w województwie mazowieckim minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński ogłosił trzeci nabór wniosków do konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Podczas briefingu w Halinowie wraz z ministrem Glińskim wystąpił wicedyrektor Instytutu Książki Robert Kaźmierczak. Wyjaśnił on, że nabór do trzeciego naboru „Infrastruktury bibliotek” potrwa do 10 października.

„Można składać wnioski na projekty związane z budową, rozbudową, adaptacją, modernizacją bibliotek. Bibliotek, które dziś są już czymś innym te ogólne wciąż wyobrażenie” – mówił Kaźmierczak. „To nie są tylko miejsca dostępu do książek, dostępu do wiedzy – to miejsca, gdzie jest dostęp do nowych technologii, to miejsca, w których powstają studia nagrań, są rejestrowane historie mówione; to są miejsca, w których powstają ekspozycje stałe poświęcone historii małych ojczyzn, to są miejsca, w których prowadzone są warsztaty związane z kultywowaniem lokalnego dziedzictwa materialnego i niematerialnego” – wyjaśnił.

Robert Kaźmierczak przypomniał, że „dzięki programowi udało się uratować również obiekty zabytkowe, które podupadały”.

„Często w samorządach nie ma pomysłu na zagospodarowanie obiektów zabytkowych i »Infrastruktura bibliotek« jest okazją do tego, żeby obiekt zabytkowy uratować i żeby on przyjął nowe funkcje” – powiedział.

„Mamy biblioteki, które funkcjonują w dawnych kościołach ewangelickich, bożnicach, synagogach, dworcach i dworach” – podkreślił wicedyrektor Instytutu Książki.

Uczestniczący w briefingu burmistrz Halinowa Adam Ciszkowski przypomniał, że właśnie dzięki środkom MKiDN w Halinowie odrestaurowano na podstawie przedwojennych zdjęć zabytkowy Pałacyk Szwajcarski i Starą Pocztę. „W tle za mną buduje się nowy obiekt. To nowa, Gminna Biblioteka Publiczna w Halinowie, na którą mieszkańcy naszej gminy wiele lat czekali” – powiedział. „Łączna kwota dofinansowania plus wkładu własnego Gminy Halinów na te wszystkie inwestycje to ponad 20 mln zł” – wyjaśnił burmistrz Halinowa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to największy i jeden z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.

NPRCz 2.0 obejmuje cztery priorytetowe obszary wsparcia: Priorytet 1 - Poprawa oferty bibliotek publicznych; Priorytet 2 - Inwestycja w infrastrukturę bibliotek publicznych; Priorytet 3 - Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych; Priorytet 4 - Program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa.

„Infrastruktura bibliotek 2021-2025” stanowi element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i jest drugą edycją tego programu, o dużo większym budżecie. W poprzedniej edycji, w latach 2016-20, na dofinansowania przeznaczono 170 000 000 zł – obecnie budżet wynosi 228 500 000 zł. Ponadto podniesiony został próg minimalnego i maksymalnego dofinansowania. Za koordynację „Infrastruktury bibliotek 2021-2025” odpowiada Instytut Książki.

Celem priorytetu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych poprzez: dostosowanie infrastruktury gminnych bibliotek publicznych do współczesnych standardów; stworzenie warunków do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych mieszkańców, w tym szczególnie dążenie do wzrostu ich kompetencji czytelniczych; zwiększenie atrakcyjności usług bibliotecznych poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie bibliotek.

źródło: PAP / Grzegorz Janikowski, Mikołaj Małecki

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się