Rok 2022 w Wydawnictwie Ossolineum

Rok 2022 w Wydawnictwie Ossolineum

Rok 2022 w Wydawnictwie Ossolineum

Udostępnij

Rok 2022 był szczególnie wymagający dla rynku książki, zwłaszcza dla wydawnictw i drukarni. Mimo to w ciągu ostatnich miesięcy katalog Ossolineum powiększył się o kolejne pozycje. Wśród nowości znajdziecie między innymi wybory prozy i monografie, powieść wierszem Anne Carson i wykłady-eseje W.G. Sebalda, mickiewiczowską epopeję i eksperymentalną książkę Darka Foksa oraz Zbigniewa Libery. Łącznie blisko pięć tysięcy stron do czytania!

Seria Biblioteka Narodowa
 
 
Pobierz obrazki

Stanisław Lem
Pamiętnik znaleziony w wannie
i inne utwory

wstęp i opracowanie Paweł Majewski
Trudno wyobrazić sobie literaturę ostatnich kilkudziesięciu lat bez Stanisława Lema. Opracowana przez Pawła Majewskiego edycja w serii Biblioteka Narodowa ukazuje twórczość autora Cyberiady z mniej oczywistej strony. Zawiera powieści Kongres futurologiczny i Pamiętnik znaleziony
w wannie
, a także utwory o charakterze apokryficznym: Doskonałą próżnię, Wielkość urojoną, Prowokację, Bibliotekę XXI wieku oraz Golema XIV.
 
Pobierz obrazki

Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz
wstęp i opracowanie Alina Kowalczykowa uzupełnienia Jerzy Fiećko
Opracowanie Aliny Kowalczykowej, przygotowane dla Biblioteki Narodowej po niemal stu latach od pierwszego wydania Pana Tadeusza ze Wstępem Stanisława Pigonia, adresowane jest do szerokiego grona współczesnych odbiorców, zwłaszcza młodzieży szkolnej. To edycja autorska
i nowatorska, która z jednej strony odbrązawia biografię Adama Mickiewicza,
a z drugiej sugestywnie prezentuje najważniejsze wątki, idee oraz bohaterów poematu.
 
 
 
Pobierz obrazki

Średniowieczna proza łacińska
w Polsce
wstęp i opracowanie Maciej Włodarski
Antologia Średniowieczna proza łacińska
w Polsce
jest pierwszą tego rodzaju publikacją. Zawiera przekłady tekstów przynależących do wszystkich głównych gatunków prozatorskich, które rozwijane były na terenie Rzeczypospolitej od początków piśmiennictwa do końca XV stulecia.
W wyborze znalazło się łącznie dwadzieścia jeden utworów: listy, kroniki, żywoty świętych, modlitwy, przemowy, traktaty.
 
Pobierz obrazki
 
 
 
 
 
 
 
 
Seria Z Kraju i ze Świata
 
 
Pobierz obrazki

valter hugo mãe
apokalipsa ludzi pracy
przełożył Michał Lipszyc
posłowie Weronika Murek
Bohaterowie tej opowieści – pracownicy pochodzący z przeciwległych sobie krańców Europy – żyją zawieszeni między historią a niepewną przyszłością, próbując odnaleźć się w teraźniejszości zarówno wtedy, gdy wypełnia ją praca, jak i wówczas, gdy jej brakuje.
 
Pobierz obrazki

Darek Foks, Zbigniew Libera
Co robi łączniczka
posłowie Darek Foks
Tak, tu chodzi o podejrzane symbole. Tak, tu chodzi o chronienie, przekazywanie
i odbudowę wciąż istniejących innych sposobów bycia w czasie i w przestrzeni. Tak, tu chodzi o odmowę zaakceptowania przemocy jako faktu dokonanego. Tak, tu chodzi o przekonanie, że zawsze jest coś do zrobienia, ponieważ nic nie jest zakończone. Tak, tu chodzi o to, by uczynić historię niemożliwą; to próba starcia matrycy historii w proch. Tak, tu chodzi także o miłość.
 
 
 
 
 
 
Seria Sebald
 
 
Pobierz obrazki

W.G. Sebald
Wojna powietrzna i literatura
przełożyła Małgorzata Łukasiewicz
posłowie Tomasz Szerszeń
Wojna powietrzna i literatura jest żarliwą krytyką kultury powojennych Niemiec i jej niezdolności do żałoby. To książka, w której W.G. Sebald jawi się jako nieprzejednany polemista – bezkompromisowy w sądach, kategoryczny w tonie.
 
Pobierz obrazki
 
 
 
 
 
 
 
 
Seria Wygłosy
 
 
Pobierz obrazki

Anne Carson
Autobiografia czerwonego
przełożył Maciej Topolski
posłowie Julia Fiedorczuk
Gerion, wrażliwy skrzydlaty chłopiec
o czerwonej skórze, zaczyna tworzyć swoją autobiografię, gdy ma pięć lat. Pewnego dnia, już jako zagubiony młodzieniec, natrafia na butnego włóczęgę Heraklesa. Ich spotkanie jest jak wybuch wulkanu. Autobiografia czerwonego jest powieścią-poematem, rozszczelniającą ramy gatunkowe
i wyrastającą z praktyki przekładu literackiego, napisaną po Homerze
i Stezychorze, po Emily Dickinson i Gertrude Stein – dowcipną, inteligentną, niepowtarzalną.
 
Pobierz obrazki

Nicanor Parra
Kaftan bezpieczeństwa
przełożył Aleksander Trojanowski
posłowie Marcin Kurek
Wiersze Nicanora Parry zrewolucjonizowały poezję współczesną w Chile, wywierając bezsprzeczny wpływ na kolejne generacje twórczyń i twórców w całej Ameryce Łacińskiej. To właśnie Parrze przypisuje się autorstwo pojęcia „antypoezja”, które celnie oddaje charakter jego odartych z liryzmu wierszy, będących odpowiedzią na koturnową dykcję Pabla Nerudy, surrealizm grupy poetyckiej Mandragora czy kreacjonistyczne koncepcje Vincentego Huidobro.
 
 
 
 
 
 
Seria Na Jeden Temat
 
 
Pobierz obrazki

Katarzyna Kończal
Sygnatury Sebalda.
Zwierzęta – Widma – Ruiny

W.G. Sebald zaciera kontury kreowanej rzeczywistości. Snuje opowieść o świecie „po człowieku”, noszącym piętno rozpadu i zaludnionym przez widma o nieokreślonej tożsamości; opowieść składającą się na wizję historii jako ciągłego pasma katastrof. Monograficzna książka Katarzyny Kończal jest próbą zmierzenia się ze złożoną twórczością Sebalda. Koncentruje się na trzech wybranych aspektach: sposobach przedstawiania zwierząt, kondycji ludzkiej oraz procesie rujnacji środowiska.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 
Pobierz obrazki
 
 
 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się