Rok Conrada

Rok Conrada

Rok Conrada - pasmo filmowe

Udostępnij

Z okazji Roku Josepha Conrada, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kino Pod Baranami zapraszają na pokazy produkcji filmowych inspirowanych życiem i twórczością tego niezwykłego pisarza. W programie m.in. wielokrotnie nagradzane dzieła Andrzeja Wajdy, Francisa Forda Coppoli i Ridleya Scotta oraz biografia artysty autorstwa Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki.

W tym roku mija 160 lat od urodzin Józefa Konrada Korzeniowskiego, angielskiego pisarza polskiego pochodzenia, znanego w świecie jako Joseph Conrad. Rok 2017 został ustanowiony Rokiem Josepha Conrada. Krakowskie Biuro Festiwalowe i Kino Pod Baranami zapraszają do wspólnej celebracji twórczości pisarza podczas pokazów filmowych inspirowanych jego dziełami.

Krakowscy widzowie zobaczą m.in. film Szaleństwo Almayera, autorstwa cenionej, belgijskiej reżyserki Chantal Akerman. To nominowana do czterech belgijskich nagród filmowych adaptacja debiutanckiej powieści Conrada pod tym samym tytułem. Opowiada o żyjącym w Malezji holenderskim kupcu, który wbrew uprzedzeniom rasowym panującym wśród kolonizatorów próbuje zapewnić swojej ciemnoskórej córce dobrobyt. Film prezentowany będzie z polskimi oraz angielskimi napisami.

W programie znalazły się również dwie adaptacje Jądra ciemności - najsłynniejszego dzieła pisarza. Film Nicolasa Roega pod tym samym tytułem to historia kapitana Marlowa, który rusza w głąb afrykańskiej dżungli w poszukiwaniu niejakiego Kurtza,  szefa stacji handlowej, który najwyraźniej postradał zmysły. W głównych bohaterów opowieści wcielili się znakomici aktorzy: Tim Roth oraz John Malkovich. Opowiadanie Conrada zainspirowało również Francisa Forda Coppolę, twórcę prezentowanego podczas przeglądu kultowego filmu Czas apokalipsy. Coppola przeniósł akcję w realia wojny w Wietnamie, a nakręcona z rozmachem produkcja do dziś pozostaje jednym z najważniejszych antywojennych filmów w historii kinematografii. W rolach głównych wystąpili Martin Sheen i Marlon Brando, którym towarzyszą m.in. Robert Duvall i Laurence Fishburne. Czas apokalipsy otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w 1979 roku, był również nominowany do ośmiu Oscarów, ostatecznie otrzymując dwie statuetki. Coppolę uhonorowano Złotym Globem za najlepszą reżyserię i najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową, którą skomponował wraz z ojcem Carmine. Robert Duvall otrzymał nagrodę za najlepszą męską rolę drugoplanową.

Na ekranie Kina Pod Baranami pojawią się również Harvey Keitel i Keith Carradine w wyświetlanym z taśmy 35 mm filmie Pojedynek - nagrodzonym w Cannes debiucie reżyserskim Ridleya Scotta. To rozgrywający się w czasie wojen napoleońskich dramat historyczny, będący ekranizacją opowiadania Josepha Conrada pod tym samym tytułem. Oprócz znakomitych kreacji aktorskich, Pojedynek Scotta słynie z niezwykle dopracowanych, malarskich kadrów, które reżyser uzyskał dzięki wykorzystaniu naturalnego oświetlenia. Zdjęcia do filmu powstawały głównie w plenerach oraz istniejących już wnętrzach na terenie Anglii i Francji.

Adaptacji powieści pisarza podjął się także Andrzej Wajda, przenosząc na ekran Smugę cienia. Ta polsko-brytyjska produkcja to opowieść osnuta na epizodzie z życia Conrada, który - zanim rozpoczął karierę pisarską - przez 20 lat pracował jako marynarz. W kapitana statku handlowego, alter ego autora, wcielił się Marek Kondrat. W roli pozostałych członków załogi wystąpili m.in. Graham Lines, Tom Wilkinson i Piotr Cieślak. Smuga cienia otrzymała Nagrodę Główną Jury podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Film pokazany zostanie z angielskimi napisami.

Polskie kino reprezentować będzie również film Jej powrót Witolda Orzechowskiego w doborowej obsadzie. W porzuconego przez żonę młodego przedsiębiorcę wcielił się Jerzy Zelnik, a w roli wiarołomnej małżonki wystąpiła Beata Tyszkiewicz. Film zrealizowano na podstawie noweli Conrada pt. Powrót.

Kino Pod Baranami zaprezentuje także (w trzech częściach) inscenizowany dokument biograficzny “Ja, który mam podwójne życie…” czyli dylemat Josepha Conrada autorstwa Lucyny Smolińskiej i Mieczysława Sroki. Chociaż dzieła Josepha Conrada zyskały uznanie krytyków i do dzisiaj cenione są na całym świecie, w czasach jemu współczesnych osoba i twórczość pisarza były przedmiotem ożywionych polemik, w których zarzucano mu m.in brak patriotyzmu. Twórcy filmu - zagłębiając się w życiorys pisarza - próbują odpowiedzieć na pytanie, na ile zasadne były kierowane wobec Conrada oskarżenia.

Bilety:

18 zł (normalny) | 14 zł (ulgowy)

Program:

piątek, 10 listopada 2017
20.30
JEJ POWRÓT | JEJ POWRÓT
reż. Witold Orzechowski, Polska 1975, 63'

sobota, 11 listopada 2017
20.30
JĄDRO CIEMNOŚCI | HEART OF DARKNESS
reż. Nicolas Roeg, USA 1993, 100'

niedziela, 12 listopada 2017
11.00
"JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE..." CZYLI DYLEMAT JOSEPHA CONRADA CZ. 1 | "JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE..." CZYLI DYLEMAT JOSEPHA CONRADA
reż. Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka, Polska 1988, 57'

12.15 "JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE..." CZYLI DYLEMAT JOSEPHA CONRADA CZ. 2 | "JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE..." CZYLI DYLEMAT JOSEPHA CONRADA
reż. Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka, Polska 1988, 72'

13.45 "JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE..." CZYLI DYLEMAT JOSEPHA CONRADA CZ. 3 | "JA, KTÓRY MAM PODWÓJNE ŻYCIE..." CZYLI DYLEMAT JOSEPHA CONRADA
reż. Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka, Polska 1988, 59'

poniedziałek, 13 listopada 2017
20.30
SZALEŃSTWO ALMAYERA | LA FOLIE ALMAYER
reż. Chantal Akerman, Belgia/Francja 2011, 122’ (z polskimi i angielskimi napisami)

wtorek, 14 listopada 2017
20.30
POJEDYNEK | THE DUELLISTS
reż. Ridley Scott, Wielka Brytania 1977, 100'

środa, 15 listopada 2017
20.30
SMUGA CIENIA | THE SHADOW LINE
reż. Andrzej Wajda, Polska/Wielka Brytania 1976, 100' (z angielskimi napisami)

czwartek, 16 listopada 2017
20.30
CZAS APOKALIPSY | APOCALYPSE NOW
reż. Francis Ford Coppola, USA 1979, 154'


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się