Rok Tadeusza Różewicza na letnich festiwalach literackich

Rok Tadeusza Różewicza na letnich festiwalach literackich

Rok Tadeusza Różewicza na letnich festiwalach literackich

Udostępnij

W stulecie urodzin Tadeusza Różewicza zapraszamy na cały szereg spotkań poświęconych autorowi „Niepokoju”, które organizowane są podczas dwóch letnich imprez literackich: Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Rok 2021 to niewątpliwie czas pogłębionej refleksji nad twórczością Tadeusza Różewicza, podejmowanej podczas wielu wydarzeń literackich w całej Polsce. Szczególnie bogaty program organizowany jest we Wrocławiu, mieście, w którym Różewicz mieszkał od lat sześćdziesiątych, oraz na Dolnym Śląsku, regionie dla poety ważnym – to w Karpaczu w Świątyni Wang złożono prochy Różewicza.

Pierwsza odsłona pasma różewiczowskiego organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury miała miejsce w maju podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. W lipcu okazję do przyjrzenia się temu, jak dziś czytamy Różewicza, będzie miała publiczność Festiwalu Góry Literatury (16-24 lipca). Festiwal odbywa się w Nowej Rudzie i okolicach (np. w Radkowie czy na Zamku Książ), a w tym roku jedną z nowych lokalizacji będzie także Świdnica. To właśnie tam, 20 i 21 lipca, odbędzie się cykl spotkań zatytułowany „Wobec Różewicza”, którego kuratorem jest Karol Maliszewski, współtwórca Festiwalu. Zaproszone autorki i autorzy opowiedzą m.in. o swoim odbiorze i postrzeganiu twórczości Różewicza, o inspiracjach, wyborach czytelniczych i nawiązaniach literackich do tekstów poety. Gośćmi Karola Maliszewskiego będą: Joanna Roszak i Tadeusz Dąbrowski, Klara Nowakowska i Andrzej Niewiadomski oraz Joanna Mueller i Jan Baron, a także Mirosława Szychowiak i Jakub Sajkowski. Pasmo „Wobec Różewicza” organizowane przez Wrocławski Dom Literatury i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Spotkania są współfinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

W pierwszym tygodniu sierpnia warto wybrać się natomiast na Roztocze, gdzie w Szczebrzeszynie i Zamościu odbędzie się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Patronem tegorocznej edycji wydarzenia jest Tadeusz Różewicz. W Szczebrzeszynie w ramach pasma stworzonego przez prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, i Irka Grina, dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, możemy wybrać się m.in. na prapremierę tomu korespondencji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza „Braterstwo poezji” przygotowywanego przez wrocławskie Wydawnictwo Warstwy w koedycji z Wydawnictwem Literackim. Rozmowę z Emilem Pasierskim – autorem publikacji i Andrzejem Skrendo – znakomitym znawcą twórczości Różewicza, poprowadzi Justyna Sobolewska. Interesująco zapowiada się również panel dyskusyjny pt. „Matki odchodzą… Ojcowie też (rozmowa w cieniu epidemii)”, w którym udział wezmą Marek Bieńczyk, Inga Iwasiów i Marcin Wicha. Ci, których interesują wątki dotyczące biografii Tadeusza Różewicza, powinni wybrać się na spotkanie „Plotka o Różewiczu. Rozmowy o biografii pisarza bez biografii”. W rozmowie z Iwoną Hofman o autorze będą opowiadać Julia Różewicz – wnuczka poety i Jan Stolarczyk, jego długoletni sekretarz. Kolejne spotkanie będzie poświęcone miastom i miejscom ważnym dla samego poety. Ten kontekst nakreślą publiczności Krzysztof Siwczyk i Wojciech Browarny w rozmowie z Ewą Niewiadomską. Ostatnia odsłona będzie dotyczyła związków twórczości Różewicza z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Na ten temat porozmawiają Jarosław Fret i Lambros Ziotas, a fragment poematu prozą „Złowiony” (1969) – tekstu Tadeusza Różewicza, którym zafascynował się Grotowski – przeczyta Jacek Zawadzki.

Na spotkania wstęp jest wolny. Szczegółów należy szukać na www.literatura.wroclaw.pl oraz na stronach internetowych Festiwalu Góry Literatury i Festiwalu Stolica Języka Polskiego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się