Rosną długi wydawców i księgarzy

Rosną długi wydawców i księgarzy

Rosną długi wydawców i księgarzy

Udostępnij

Nieopłacone w terminie zobowiązania branży wydawniczej i księgarskiej zwiększyły się podczas dwóch miesięcy pandemii o ok. 0,9 mln zł i na koniec maja wyniosły blisko 44,8 mln zł – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Eksperci BIG InfoMonitor zwrócili uwagę, że bez względu na to, że czasie lockdownu co czwarty Polak zaczął czytać więcej niż zwykle, to zaległości wydawców z tytułu niezapłaconych faktur i rat kredytów zaczęły rosnąć szybciej niż dotąd. Sprawdzają się więc przewidywania wydawców i księgarzy, którzy w odpowiedzi na ankietę PIK, dość czarno wiedzieli najbliższą przyszłość (ponad połowa ankietowanych przedstawicieli branży zakładał, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie regulować zobowiązań względem swoich kontrahentów, a co trzeci przewiduje konieczność przełożenia opłat stałych czy podatków).

Według BIG, przed koronawirusem spadał odsetek wydawców książkowych opóźniających regulowanie zobowiązań. W marcu 2019 r. było to 6,2% firm, a w momencie wybuchu pandemii – 5,2%. Lockdown wyhamował trend spadkowy, a obecnie przyspieszył. W kwietniu i maju zaległości wydawców wobec partnerów biznesowych i banków wzrosły z 31,76 mln zł do ponad 32 mln zł (w ub.r. spadły o niemal 0,5 mln zł, tj. 1,5%). W przypadku księgarzy długi wzrosły z 12,1 do 12,6 mln zł. Istnieje obawa, że niewielki w sumie wzrost zaległości może być początkiem długofalowego trendu.


 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

(źródło wirtualnemedia.pl)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się