Rozdano Nagrody im. Norwida

Rozdano Nagrody im. Norwida

Rozdano Nagrody im. Norwida

Udostępnij

Reżyser teatralny Krzysztof Warlikowski, prozaik Jakub Małecki, śpiewak operowy Mariusz Godlewski i rzeźbiarz Piotr Szulkowski zostali w poniedziałek laureatami Nagród im. C. K. Norwida, przyznawanych artystom tworzącym na Mazowszu. Nagrodą „Dzieło Życia” uhonorowano aktora i reżysera Andrzeja Seweryna.

Nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego im. Cypriana Kamila Norwida za dzieło lub kreacje powstałe w 2021 r. w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki Plastyczne i Teatr zostały przyznane już po raz dwudziesty pierwszy.

„Dziś z perspektywy tych 21 lat mogę powiedzieć (…), że tę nagrodę dostała plejada znakomitych nazwisk, znakomitych postaci - twórców, artystów. Niestety, część z nich jest już u Pana. Ale to są takie diamenty naszego województwa” - powiedział do uczestników gali marszałek Struzik.

Nagrodę „Dzieło Życia” za całokształt twórczości aktorowi i reżyserowi, dyrektorowi stołecznego Teatru Polskiego Andrzejowi Sewerynowi wręczyli: marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marcin Podsędka i przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jadwiga Zakrzewska.

„My, jako mazowszanie możemy być naprawdę dumni z naszych twórców - i w tych czterech dziedzinach, i z tych, którzy zasłużyli na Nagrodę +Dzieło Życia+” - ocenił. „Myślę, że naszym powszechnym życzeniem jest to, aby tych twórców, aby ich dzieł, ich sukcesów było jak najwięcej” - podkreślił.

Przewodniczący Kapituły Nagrody „Dzieło Życia” teatrolog, były rektor Akademii Teatralnej w Warszawie prof. Lech Śliwonik w laudacji przypomniał, „że w 2018 r. Andrzej Seweryn obchodził 50-lecie twórczości”. „Rok później ukazała się książka, określana jako wywiad-rzeka, pod tytułem +Ja prowadzę!+” - mówił. „To 630 stron rozmowy Andrzeja Seweryna o życiu, o sztuce, o świecie, a do tego dodatek - 10 stron maczkiem zdarzenia, spektakle, filmy - to, co jest jego twórczością, ale dosłownie bez żadnych komentarzy wyliczone” - podkreślił.

„Gdybym dzisiaj chciał choć streścić to lub wybrać esencję tylko - nazwalibyście mnie państwo samobójcą” - zwrócił się do uczestników uroczystości prof. Śliwonik. Na zakończenie laudacji zacytował fragment swoich notatek ze spotkania Seweryna ze studentami Akademii Teatralnej, w których aktor zadawał sobie pytanie: „gdzie jestem dziś?”. „Odpowiedział: +jestem w drodze+. Długiej drogi laureacie!” - życzył przewodniczący kapituły.

Dziękując swojej żonie, kapitule, władzom Mazowsza za partnerstwo i wspieranie działalności Teatru Polskiego, swoim profesorkom i profesorom z PWST, koleżankom i kolegom z Teatru Ateneum (pierwszy angaż), a także wszystkim pracownikom prowadzonego przez siebie teatru Andrzej Seweryn wybrał i wyrecytował wiersz Norwida pt. „Co to jest ojczyzna?”.

„Chciałbym podziękować nam, chciałbym podziękować polskiemu społeczeństwu za to, jak przyjęło nasze siostry i braci Ukraińców” - zakończył swoje wystąpienie artysta.

W kategorii literatura statuetkę norwidowską zaprojektowaną przez artystę rzeźbiarza Piotra Gawrona kapituła pod przewodnictwem Marka Wawrzkiewicza przyznała prozaikowi Jakubowi Małeckiemu za powieść „Święto ognia” (wyd. Sine Qua Non).

Nominowani w tej kategorii byli także Michał Cichy za książkę „Do syta” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) i Piotr Stankiewicz za książkę „Pamiętam” (Grupa Wydawnicza Relacja)

W dziedzinie muzyki laureatem 21. Nagrody im. C. K Norwida został śpiewak operowy Mariusz Godlewski za drugi tom nagrania „Pieśni” Stanisława Moniuszki („Moniuszko. Pieśni”, NIFCCD 116) oraz kreację Podczaszyca w nagraniu „Hrabiny” („Moniuszko. Hrabina”, NIFCCD 089-090).

W tej kategorii nominację otrzymali również Beata Klatka za inicjatywę inscenizowanego koncertu „W ogrodzie” w reżyserii Ewy Rucińskiej w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, za działalność Akademii Operowej i przygotowanie Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w czasie pandemii oraz Ewa Rucińska za reżyserię, koncepcję i współautorstwo scenariusza koncertu „Norwidowskie Theatrum Mundi” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii sztuki plastyczne otrzymał rzeźbiarz Piotr Szulkowski za wystawę „Interpretacje dyscyplin olimpijskich” w Galerii-1 w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Pozostałymi nominowanymi w tej kategorii byli także rzeźbiarze - Jan Gostyński za wystawę „Nie/ludzie” w Strefie Elektro Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Maciej Januszewski za wystawę „Człowiek o bardzo czułych kolcach” w Galerii Sztuki Współczesnej „Oranżeria” w Pałacu w Jabłonnie.

Statuetkę w kategorii teatr kapituła pod przewodnictwem dra Tomasza Miłkowskiego przyznała reżyserowi teatralnemu i operowemu, założycielowi i dyrektorowi Nowego Teatru w Warszawie Krzysztofowi Warlikowskiemu za reżyserię spektaklu „Odyseja. Historia dla Hollywoodu” w tymże teatrze.

Nominacje do nagrody otrzymali również Katarzyna Herman za rolę Matki w spektaklu „Kruk z Tower” w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy oraz Michał Znaniecki za reżyserię opery „Don Giovanni” w Warszawskiej Operze Kameralnej, którą zrealizował na 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie.

Laureaci Nagród im. C. K. Norwida otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 30 tys. zł, a w przypadku laureata Nagrody „Dzieło Życia” nagroda wyniosła 40 tys. zł. Nominowani do nagrody wyróżnieni zostali imiennym medalem okolicznościowym oraz nagrodą pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

Uroczystość na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka w Teatrze Polskim w Warszawie uświetnił koncert piosenek aktorki Stanisławy Celińskiej, która wystąpiła z zespołem.

Od 2002 r. Nagrodami im. C. K. Norwida uhonorowanych zostało już blisko 100 artystów. Są to osobowości świata sztuki jak: aktorzy - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Krystyna Janda, Danuta Stenka, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Stanisław Wieczorek, Xawery Wolski oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki i Maria Karpińska.

Nagrodą „Dzieło Życia”, którą przyznaje się od 2005 r., uhonorowani zostali, m.in.: Danuta Szaflarska, Jan Kobuszewski, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk, Piotr Paleczny i Józef Hen.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się