Ogólnopolska Izba Księgarń
"Resuscytacje Celana. Strategia widmontologiczna”, Monika Gromala

"Resuscytacje Celana. Strategia widmontologiczna”, Monika Gromala

Rozmowa o książce Moniki Gromali pt. „Resuscytacje Celana. Strategia widmontologiczna”

Udostępnij

Zapraszamy w imieniu austriackiego centrum kultury na rozmowę o książce Moniki Gromali „Resuscytacje Celana. Strategia widmontologiczna” (Wydawnictwo Austeria 2018)

Uczestnicy: Monika Gromala, Paweł Piszczatowski
Prowadzenie: Agnieszka Podpora

Poniedziałek 14.01.2019, g. 18:00

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 , Warszawa
Wstęp wolny / po polsku

Wydarzenie na FB

„Książka Moniki Gromali jest wyjątkowa i wywrotowa. Wyjątkowa – dlatego, że Autorka z immanentnej lektury tekstów Celana wywodzi nie tylko właściwości jego idiomu, ale również (może przede wszystkim) określoną strategię filozoficzną i teoretyczną. Wywrotowa – dlatego, że Gromala czyta poezję Celana «pod włos», wydobywając albo wątki nieznane, albo dotychczas niewidoczne.
Stąd ogólna rama wywodu nie jest, rzecz jasna, argumentacją ściśle literaturoznawczą czy kulturologiczną, ale krytyczną w ścisłym sensie tego słowa. Autorka, przyjmując podstawowe pojęcia i zasady dyskursów widmontologicznych, za metodę (ale i za cel) swojej pracy wybiera strategiczne zajmowanie pozycji wobec tekstów Celana i rozbrajanie mitów, którymi obrosły (tak jest w przypadku Zagłady i jej możliwych i niemożliwych reprezentacji, czy – z innej strony – w olśniewających poznawczo analizach oddechu tyleż jako figury tekstowej, co pewnego rodzaju «fizjologii poezji»). Spektralne analizy dostarczają nie tylko epistemicznej nowości, nie tylko widzimy zupełnie «innego» Celana (co jest wartością samą w sobie), ale czytamy czy raczej postrzegamy właśnie ekspozycję owej «inności». Ale krytyczność książki Moniki Gromali polega także jeszcze na czymś innym. Celan «widmowy» nie jest bowiem poetą traumy, ale poetą życiodajnej aporii, a ściślej mówiąc: nieprzezwyciężalnego kryzysu, tyleż konstytuującego jego poezję, co stanowiącej jej cel”.
dr hab. Jakub Momro

„W Resuscytacjach Celana Monika Gromala demonstruje płodność ujęcia widmontologicznego, pozwalającego odsłonić spektralne wymiary literatury. Jej suwerenne, uważne i ekscytujące odczytania, wsparte znakomicie pomyślaną konstrukcją teoretyczną, potrafią tchnąć nowe życie w analizowane utwory. Na szczególną uwagę zasługują medytacje nad cielesnością w poezji Celana oraz błyskotliwe interpretacje tych z jego wierszy, w których zaznacza się obecność Róży Luksemburg. Po prostu świetna książka”.
dr hab. Adam Lipszyc, prof. PAN

Więcej o książce: http://austeria.pl/produkt/resuscytacje-celana-strategia-widmontologiczna/

Monika Gromala - literaturoznawczyni i kulturoznawczyni. Autorka książki Resuscytacje Celana - strategia widmontologiczna (Wydawnictwo Austeria, Kraków 2018). Członkini Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci przy Wydziale Polonistyki UJ Współredaktora monografii naukowych: Identyfikacje Zagłady - szkice historyczne i praktyki kulturowe (Kraków 2017); Mit, religia, nowoczesność: cena emancypacji (Kraków 2018).

Paweł Piszczatowski,
dr hab. nauk humanistycznych, pracownik naukowy w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Badacz twórczości Paula Celana (Znacze//nie wiersza. Apofazy Paua Celana, Warszawa 2014). Pozostałe zainteresowania badawcze: dyskursy teologiczne w literaturze, recepcja mistyki średniowiecznej w kulturze postoświeceniowej, literaturoznawstwo w perspektywie interkulturowej.

Agnieszka Podpora
- hebraistka, literaturoznawczyni, tłumaczka. Doktora w Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Zajmuje się współczesną literaturą i kulturą izraelską, a także rozmaitymi aspektami historii i twórczości artystycznej Żydów europejskich. Koordynatorka i animatorka projektów kulturalnych i edukacyjnych, pracuje z młodzieżą m.in. w Fundacji Pogranicze w Sejnach i Krajowym Funduszu na rzecz Dzieci.

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Wydawnictwo Austeria
Partner: Uniwersytet Muri im. Franza KafkiKomentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się