Rozmowa z Heleną Podgórską, bohaterką książki "Światło ukryte w mroku"

Rozmowa z Heleną Podgórską, bohaterką książki "Światło ukryte w mroku"

Rozmowa z Heleną Podgórską, bohaterką książki "Światło ukryte w mroku"

Udostępnij

Właśnie ukazała się niezwykła powieść "Światło ukryte w mroku", oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich, które w czasie wojny uratowały od śmierci trzynaścioro Żydów.

Młodsza z sióstr, Helena Podgórska zgodziła się na rozmowę dotyczącą wydarzeń, o których opowiada książka. Rozmowę przeprowadziła Weronika Wawrzkowicz.

Niezwykła powieść oparta na faktach z życia Stefanii Podgórskiej i jej młodszej siostry Heleny, które w ogarniętym wojną Przemyślu ukrywały na strychu własnego domu trzynaścioro Żydów.

Nastoletnia Fusia Podgórska mieszka i pracuje w Przemyślu u żydowskiej rodziny Diamantów, kiedy do miasta wkraczają Niemcy. Opiekunowie dziewczyny trafiają do getta, a ona musi walczyć o przetrwanie swoje i siostry. Ich życie zmienia się pewnej nocy, gdy w drzwiach domu Fusi staje Maks, syn Diamantów, który jako jedyny wyskoczył z pociągu jadącego do obozu zagłady.

Wbrew obwieszczeniom „Kara śmierci dla każdego, kto pomaga Żydom” siostry zapewniają mu schronienie. Z czasem w domu przy ulicy Tatarskiej 3 ukrywają się kolejni Żydzi z getta.

Odtąd każde kolejne pukanie do drzwi może być ostatnim, jakie usłyszą.

Książka Sharon jest wierna historii mojej Mamy, dzięki gruntownym i skrupulatnym badaniom, jakich dokonała przygotowując się do jej napisania. Autorka stworzyła porywającą powieść, która łączy w sobie pewną niefrasobliwość, wszechogarniający strach, oraz niezwykłą wewnętrzną siłę młodej kobiety, mojej mamy. Powieść Sharon przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania. - Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej

Tłumaczenie: Urszula Gardner

Rozmowa z Heleną Podgórską, bohaterką książki Sharon Cameron "Światło ukryte w mroku"


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się