9. Festiwal Poznań Poetów

9. Festiwal Poznań Poetów

Rozpoczął się 9. Festiwal Poznań Poetów

Udostępnij

Festiwal Poznań Poetów to, jak podkreślają organizatorzy,  jedno z najważniejszych i największych tego typu wydarzeń naukowo-literackich w Polsce. We wtorek w Poznaniu rozpoczyna się 9. edycja. Wśród gości wydarzenia będzie m.in. Dorota Masłowska i Andrzej Stasiuk.

W trakcie pięciu festiwalowych dni odbędzie się ponad 20 wydarzeń - wśród nich sesja krytycznoliteracka, panele dyskusyjne, spotkania autorskie, a także czytanie wierszy i warsztaty dla uczniów oraz studentów.

Jak wyjaśnił kurator wydarzenia prof. Piotr Śliwiński, w trzydziestolecie przemiany symbolizowanej przez rok 1989 Poznań Poetów poświęcony będzie dwóm rodzajom pokoleniowego doświadczenia zapisanego w wierszach: młodości ocalonej w poezji pokolenia "bruLionu" oraz zapowiadającej się w twórczości poetów i poetek najmłodszych. Przewodnim tematem festiwalu będzie więc pytanie o młodość: "Młodość ocalona? Młodość ocalająca?".

W ramach festiwalu odbędzie się m.in. dwudniowe seminarium krytycznoliterackie "Nowe i (za)wracające - w poezji dzisiejszej" poświęcone zjawiskom najnowszym w liryce polskiej. Nie zabraknie też paneli dyskusyjnych: "Poezja po szkole nowojorskiej", "Tłumaczenie kobiet", "Jak być młodym poetą/ młodą poetką i po co?".

W trakcie festiwalu po raz piąty zostanie przyznana Poznańska Nagroda Literacka, która wręczana jest w dwóch kategoriach: im. Adama Mickiewicza za całokształt dorobku oraz stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Rozstrzygnięte zostaną też dwa konkursy poetyckie: Konkurs im. Klemensa Janickiego - na książkę poetycką, oraz konkurs "Sztuka kochania wiersza" - konkurs na interpretację wiersza Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Pięciodniowe wydarzenie zakończą 3. Mistrzostwa Polski Slamerów.

Kierownik zespołu ds. literatury CK Zamek Joanna Przygońska podkreśliła, że w trakcie festiwalu "warto zwrócić uwagę na spotkanie z młodymi poetami - +Wieczór debiutów+, przedpremierową prezentację wspólnego poematu Marcina Barana i Marcina Sendeckiego - +3 kwadranse wiersza +Koniec wakacji+, spotkanie z wybitnymi poetkami; Barbarą Klicką, Klarą Nowakowską, Martą Eloy Cichocką, Joanną Roszak, oraz na spotkanie z gośćmi z zagranicy, którymi będą: Serhij Żadan i Jurij Andruchowycz z Ukrainy, Miriam Van hee z Belgii oraz  Ariko Kato z Japonii".

Z kolei w ramach wieczoru "Pod pozorem prozy", festiwalowa publiczność będzie mogła się spotkać z Dorotą Masłowską, Markiem Bieńczykiem i Andrzejem Stasiukiem.

W tym roku Poznań Poetów jest festiwalem partnerskim Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius.

Jak poinformowali organizatorzy, ze względu na brak dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym roku wstęp na festiwalowe wydarzenia jest płatny; cena karnetu wynosi 10 zł. Z opłaty zwolnieni są uczniowie i studenci.

Tegoroczny Festiwal potrwa do 18 maja.

[źródło: Anna Jowsa, PAP]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się