Rozpoczął się festiwal Puls Literatury
Spotkania z pisarzami, pokazy filmów, dyskusje o książkach, koncerty i konkursy literackie znalazły się w programie jubileuszowego Festiwalu Puls Literatury, który rozpoczął się w sobotę w Łodzi.
Celem Festiwalu organizowanego przez łódzki Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich jest upowszechnianie literatury i wspieranie czytelnictwa. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "W dialogu". Zdaniem organizatorów, we współczesnej Polsce brakuje przestrzeni do prowadzenia dialogu; o jej stworzenie powinni postarać się ludzie kultury.
Zaplanowano spotkania autorskie oraz panele dyskusyjne z udziałem m.in. Stefana Chwina, Jacka Dehnela, Leszka Engelkinga, Darka Foksa, Jerzego Jarniewicza, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, Jakuba Kornhausera, Wojciecha Kuczoka, Stanisława Łubieńskiego, Bronisława Maja, Anny Malihon, Jarosława Mikołajewskiego, Lesyka Panasiuka, Magdaleny Parys, Marcina Sendeckiego, Marcina Świetlickiego i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.
Puls Literatury to również wydarzenia towarzyszące, np. koncerty zespołów Pablopavo, Vespa, Tomasza Lipińskiego, wernisaż wystawy "Jądro ciemności" z Muzeum Literatury w Warszawie czy pokaz etiudy filmowej Weroniki Krupy do wiersza Mirona Białoszewskiego.
W trakcie Festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy m.in. translatorski, krytycznoliteracki, poetycki oraz dotyczący prozy poetyckiej, jednego wiersza, debiutu książkowego.
Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie Gala Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima, która odbędzie się 11 grudnia. W tym roku Nagroda w wysokości 50 tys. zł przyznana zostanie po raz pierwszy w nowej formule.
Zmiana w regulaminie jej przyznawania wiąże się z wydarzeniami towarzyszącymi ubiegłorocznej edycji; kapituła uhonorowała Nagrodą poetę Jarosława Marka Rymkiewicza - mimo że dwoje z pięciorga jej członków wyraziło swoje votum separatum wobec werdyktu. Podczas gali ze sceny Teatru Nowego w Łodzi wygłoszono nie tylko laudację laureata, ale także słowa krytyczne pod jego adresem.
Według dyrektora Domu Literatury Przemysława Owczarka, nieporozumieniom przy przyznawaniu tegorocznej Nagrody ma zapobiec zmiana jej formuły. Nie będzie ona dawana za całokształt, lecz - jak można przeczytać w regulaminie - za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych - w rozumieniu dzieła lub kilku dzieł - która w istotny sposób podwyższa poziom świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa, przyczyniając się do zrozumienia źródeł i różnic światopoglądowych oraz oferuje wgląd w problemy rzeczywistości społecznej i kulturowej na poziomie jednostek, społeczeństw i narodów".
Nazwa organizowanego w Łodzi po raz dziesiąty Festiwalu nawiązuje do wychodzącego w Łodzi w latach 1977-1981 nieregularnika "Puls", ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Według organizatorów, wydarzenie ma łączyć dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym "pulsem" literatury.