Rozpoczęło się seminarium dla wydawców

Rozpoczęło się seminarium dla wydawców

Rozpoczęło się seminarium dla wydawców

Udostępnij

W Krakowie rozpoczęło się dziewiąte seminarium dla wydawców zagranicznych, w ramach którego Instytut Książki prezentuje redaktorom i agentom literackim z całego świata najciekawsze zjawiska na polskim rynku wydawniczym. Tym razem biorą w nim udział wydawcy z krajów hiszpańskojęzycznych, a także wydawcy polscy i przedstawiciele agencji literackich.

Gości przywitał dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Jankowicz, a Maria Rutkowska z Działu Zagranicznego przybliżyła im programy grantowe IK, służące wsparciu literatury polskiej za granicą. Następnie Xavier Farré opowiedział hiszpańskojęzycznym wydawcom o najważniejszych nowościach prozatorskich w ostatnich latach w Polsce.

Na dziś zaplanowano także dwa spotkania z polskimi autorkami, Zytą Rudzką i Elżbietą Cherezińską, które poprowadzą odpowiednio Maciej Jakubowiak i Higinio Paterna Sánchez, oraz wykład prof. Andrzeja Nowaka poświęcony XX-wiecznej historii Polski.

W dziewiątej edycji seminarium w Krakowie biorą udział przedstawiciele czternaściorga wydawców z krajów hiszpańskojęzycznych, w tym trzech oficyn z Meksyku, tj. Sexto Piso, Fondo de la Cultura Económica i Editorial Océano, oficyny interZona z Argentyny, Una Casa de cartón z Chile, a także dziewięciu oficyn z Hiszpanii: Alianza, Edhasa, Lumen, Anagrama, Alianza, Tusquets, Temporal, Impedimienta oraz la Caja Books. W wydarzeniu uczestniczą także przedstawiciele jedenastu polskich wydawnictw.

Tegoroczne seminarium to dla Instytutu Książki okazja, by kontynuować zeszłoroczne działania i wzmocnić obecność literatury polskiej w Hiszpanii oraz krajach hiszpańskojęzycznych. Przed momentem zakończyły się Madryckie Targi Książki (Feria del Libro de Madrid), na których Polskę reprezentowali Piotr Socha i Anna Kamińska, w ubiegłym roku Polska była gościem honorowym Targów Książki LIBER w Madrycie, zaś przed dwoma laty Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie.

Spotkania w formie seminaryjnej pozwalają na skuteczną, bo bezpośrednią promocję literatury polskiej wśród osób kształtujących rynek książki w danym kraju. Program tegorocznego wydarzenia obejmuje wykłady, prezentacje, spotkania z autorami i  tłumaczami oraz rozmowy b2b.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach dotacji celowej – Działania promujące literaturę polską w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej w 2024 r.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się