Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie
Dziś rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie z udziałem ponad 300 uczestników z 15 krajów. W ramach czterodniowych targów odbędzie się około 400 imprez kulturalnych.
„Książki z Polski - nowe horyzonty" to hasło stoiska, które przygotował Instytut Polski w Wilnie z udziałem polskich wydawnictw prezentowanych na targach. Celem ekspozycji jest m.in. pokazanie litewskiej publiczności, jak polscy reportażyści widzą i portretują świat w swoich książkach.
„Chcemy pokazać, że polska szkoła reportażu jest jedną z najlepszych na świecie, a książki Ryszarda Kapuścińskiego, Hanny Krall czy Mariusza Szczygła weszły do światowego kanonu literatury" - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, Marcin Łapczyński.
Swój dorobek wydawniczy na wileńskich targach przedstawi m.in. Wydawnictwo Czarne, jedno z największych polskich wydawnictw specjalizujące się w literaturze non-fiction. Polską szkołę reportażu będzie reprezentował Wojciech Górecki, znany z tematyki kaukaskiej, autor takich książek jak Planeta Kaukaz, Toast za przodków czy Abchazja. O fenomenie polskiego reportażu i jego odbiorze opowie Zofia Dimitrijević z Wydawnictwa Czarne.
Goście Targów będą mogli zapoznać się też z dorobkiem Biura Literackiego, którego nakładem co roku ukazuje się około czterdziestu pozycji, prezentujących panoramę polskiej i światowej literatury – od klasyków, przez wybitnych twórców współczesnych po obiecujących debiutantów. Książki doceniane przez czytelników i krytyków zdobyły łącznie kilkadziesiąt nagród i wyróżnień, za swoją działalność nagradzane jest także samo wydawnictwo. Założycielem oficyny oraz jej właścicielem jest Artur Burszta, który będzie gościem Targów.
Polskie stoisko tradycyjnie przygotowało również ofertę dla najmłodszych. Swoją działalność zaprezentuje wydawnictwo Hokus Pokus i specjalni goście: legenda polskiej ilustracji Józef Wilkoń, który zilustrował blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych oraz Patrycja Bluj-Stodulska, młoda utalentowana ilustratorka i autorka książek dla dzieci pochodząca z Wilna, a mieszkająca w Warszawie.
Na targach odbędzie się premiera litewskiego zbioru poezji Tadeusza Różewicza Woda w garnuszku. Wiersze Różewicza na język litewski przetłumaczył litewski poeta i eseista Eugenijus Aliszanka, tom zilustrował Stasys Eidrigeviczius, który mówi o sobie, że jest litewskim Polakiem albo polskim Litwinem. Grafik spotka się z publicznością targów.
To już 18. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Wilnie. Organizatorzy przewidują, że odwiedzi je ponad 60 tys. osób.
Instytut Książki jest partnerem polskiego stoiska na Międzynarodowych Targach Książki w Wilnie.