Rozpoczyna się Festiwal Teatralny Retroperspektywy w Łodzi
Dziewięć spektakli i trzy koncerty złożą się na program XII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy, który rozpocznie się w piątek w Łodzi. Tegorocznym hasłem wydarzenia, organizowanego w Fabryce Sztuki przez Teatr Chorea, są „Generacje”
"Retroperspektywy są jedynym z niewielu festiwali w Polsce, który w teatrze odrzuca podziały na gatunki i nurty, i nie różnicuje artystów na zawodowców i amatorów, prezentując jednocześnie ciekawe zjawiska teatralne, muzyczne, wspólnotowe, definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka. W proponowanych przez nas wydarzeniach tożsamość ta jest określana nowoczesnym językiem sztuki, podążającym własnymi ścieżkami i szukającym na różne sposoby odniesień do tradycji" - podkreślają organizatorzy festiwalu.
W tym roku Teatr Chorea zaproponował, by hasłem łączącym prezentowane w ramach Retroperspektyw spektakle, koncerty i dyskusje, były "Generacje". W dwa kolejne weekendy - od 18 do 27 sierpnia - artyści i publiczność będą zastanawiać się, jakie przepływy międzypokoleniowe i jakie zaniechania mogą przynieść szansę na zmierzenie się ze światem, biorąc pod uwagę, że kilka ostatnich lat było okresem niepewności i realnych zagrożeń: wojną, katastrofą klimatyczną, kryzysami globalnymi i osobistymi.
Festiwal rozpocznie premierowy spektakl Teatru Chorea "Księgi niepokoju. Stanisław/Antoni/Fernando" oraz koncert "Rejs" Mur/Beton & Gadający Pies w reżyserii Konrada Dworakowskiego i z muzyką Piotra Klimka. W kolejnych dniach zaprezentowane zostaną: spektakl Charkowskiego Państwowego Akademickiego Teatru Lalek im. V.A. Afanasyeva "Jestem OK" (19 sierpnia) i spektakl poetycki "Pieśń skowronka" (20 sierpnia) czy premierowa sztuka "Dybuk" w reż. Łukasza Kłosa (25 sierpnia).
Interesująco zapowiada się sztuka "Robot", która powstała w wyniku współpracy artystów z Polski i Chile polskich - będzie ją można obejrzeć 26 sierpnia. Tego samego dnia wystąpi zespół Hańba! Ze swoim nowym albumem "Kryzys". Koncert na dziedzińcu Fabryki Sztuki będzie otwarty dla publiczności.
Łącznie w Fabryce Sztuki zostanie pokazanych 9 spektakli, w tym 4 premierowe oraz 4 spektakle zagraniczne - z Ukrainy, Finlandii i Norwegii. Zaplanowane zostały także 3 koncerty - w tym kończące festiwal widowisko muzyczno-poetyckie pt. "Livet", efekt współpracy polskich i norweskich artystów. Podobnie jak w latach ubiegłych nie zabraknie międzypokoleniowych warsztatów i dyskusji o teatrze i ekologii w praktyce.(PAP)Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/
źródło: https://dzieje.pl