Rewitalizacja zabytkowego dworca kolejowego,

Rewitalizacja zabytkowego dworca kolejowego,

Ruda Śląska: Samorząd zrobi bibliotekę w zabytkowym dworcu w Chebziu

Udostępnij

Samorząd Rudy Śląskiej rozpoczyna rewitalizację zabytkowego dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie. W efektownym, częściowo odnowionym z zewnątrz w poprzednich latach budynku, siedzibę znajdzie miejska biblioteka. Dworzec nadal będzie też obsługiwał pasażerów.

Kompleksowa rewitalizacja będzie polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku - na potrzeby biblioteki.

• Utworzenie biblioteki w przestrzeni dworcowej nie będzie wiązało się z utratą dotychczasowej funkcji miejsca.

• Budynek dworca w Chebziu został pod koniec ub. roku wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Ruda Śląska - wnętrze rewitalizowanego dworca

Podobną modernizację zrealizowano niedawno w Rumi w woj. pomorskim, gdzie we wnętrzach podupadłego niegdyś dworca kolejowego powstała właśnie biblioteka. Dziś prężnia działająca "Stacja Kultura" cieszy się dużą popularnością, a w ub.r. w prestiżowym konkursie zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki na świecie.

Teraz władze Rudy Śląskiej chcą stworzyć takie miejsce u siebie. W piątek władze miasta poinformowały o rozstrzygnięciu przetargu na realizację inwestycji, na którą przeznaczą blisko 8 mln zł. Przebudowany, głównie wewnątrz, dworzec - z zachowaną funkcją obsługi podróżnych - ma być gotowy jesienią 2018 r.

"Gmach dworca w Chebziu to już teraz rozpoznawalny zabytek Rudy Śląskiej. Po jego rewitalizacji jeszcze wypięknieje i - o czym jestem przekonana - wraz z nadaniem mu nowych funkcji stanie się jednym z najbardziej interesujących przykładów zagospodarowania przestrzeni dworców w kraju" - oceniła, cytowana w informacji miasta, jego prezydent Grażyna Dziedzic.

Kompleksowa rewitalizacja będzie polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku - na potrzeby biblioteki. W głównej hali powstanie stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie zostaną umieszczone regały biblioteczne wraz z czytelnią. Na końcu holu przeszkleniami wydzielona będzie przestrzeń pod wypożyczalnię; tam też znajdzie się wejście na antresolę.

Projekt zakłada też utworzenie sali animacyjnej, na potrzeby organizacji spotkań i prelekcji. Jedną z atrakcji ma być "bibliogród" - zewnętrzna przestrzeń z zielenią i drobnymi elementami architektury, gdzie będzie można spędzać wolny czas z książką. W budynku powstanie też zaplecze administracyjno-biurowe biblioteki. Za nim utworzony zostanie parking na 58 samochodów.

Roboty obejmą m.in. wyburzenie wszystkich ścianek działowych oraz demontaż obudów ścian i słupów. Wyburzone zostaną pomieszczenia sanitariatów i zdemontowane blendy zamykające większość dawnych otworów okiennych. Docieplone zostaną połacie dachowe, położona zostanie izolacja przeciwwilgociowa.

Elewacja budynku zostanie wyczyszczona, wymienione będą drzwi i okna, z zachowaniem pierwotnego wyglądu. Na dworcu zainstalowany zostanie ozdobny napis, pojawi się też iluminacja.

Utworzenie biblioteki w przestrzeni dworcowej nie będzie wiązało się z utratą dotychczasowej funkcji miejsca. "Budynek będzie spełniać swoje dawne zadania. Kupując nieruchomość od PKP, jako miasto zobowiązaliśmy się do zapewnienia dotychczasowego przeznaczenia obiektu w zakresie obsługi pasażerów" - wyjaśnił wiceprezydent Michał Pierończyk.
Dlatego m.in. w budynku wybudowane zostaną nowe ogólnodostępne sanitariaty, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część głównego holu zostanie zaadaptowana pod kawiarnię.

Inwestycję zrealizuje wyłonione w rozstrzygniętym właśnie przetargu przedsiębiorstwo Dombud. Wykonawca będzie miał na realizację 16 miesięcy od podpisania umowy; firma zadeklarowała już skrócenie terminu o 3 miesiące.

Koszt prac wyniesie blisko 8 mln zł. Miasto już stara się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Aby zwiększyć szansę - złożyło dwa wnioski: jeden w konkursie dotyczącym ochrony dziedzictwa kulturowego (o ponad 6 mln zł dotacji); drugi - rewitalizacji obszarów zdegradowanych (ok. 7 mln zł). Urząd marszałkowski planuje rozstrzygnięcie konkursów na styczeń 2018 r.

Budynek dworca w Chebziu został pod koniec ub. roku wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. To dzięki tej decyzji miasto m.in. może ubiegać się zewnętrzne środki na remont obiektu i realizację planowanych projektów.

Rewitalizacja dworca w Chebziu będzie możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Wartą blisko 1 mln zł transakcję zawarto pod koniec 2016 r. Część przestrzeni przed dworcem ma zostać wykorzystana pod budowę centrum przesiadkowego w Chebziu. Miasto w tym miesiącu ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji tej inwestycji.

Budynek dworca w Chebziu jest jednym z symboli Rudy Śląskiej. Zespół stacyjny wybudowano pod koniec XIX wieku. Najbardziej charakterystycznym elementem tych zabudowań jest budynek dworca kolejowego. Jego elewacja została wykonana w formie "pseudo muru pruskiego", założonego na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową.

Budowa centrum przesiadkowego w Chebziu wraz z rewitalizacją zabytkowego budynku dworca kolejowego wpisana została w Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Ruda Śląska do 2030 r.


 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się